Alpaka (Vicugna pacos)

Alpaka jest parzystokopytnym ssakiem podobnym do lamy. Ma małą głowę. Oczy dosyć duże. Uszy są duże i spiczaste. Górna warga jest rozszczepiona. Szyja smukła i długa. Nogi długie, zakończone dwoma palcami. Ogon krótki. Skóra pokryta jest długą i miękką sierścią. Ubarwienie ciała jest różnorodne, od białego przez brązowe po czarne. Występują osobniki jednobarwne jak i łaciate.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Naturalny zasięg występowania alpaki obejmuje środkowe Andy od północno-zachodniej Argentyny i północnego Chile, przez południowo-zachodnią Boliwię, po zachodnie i południowe Peru. Naturalny zasięg występowania Alpaki w Ameryce Południowej prawdopodobnie znacznie zmalał wraz z kolonizacją kontynentu przez europejczyków. Obecnie alpaki hodowane są w wielu krajach na całym świecie, m.in.: w USA, Nowej Zelandii, Australii i Holandii. Hodowana jest dla mięsa oraz wełny a także jako zwierzę juczne.
Czy wiesz, że...Przodkiem alpaki jest wikunia andyjska (Vicugna vicugna).

Tryb życia

Alpaka zamieszkuje wyżynne i górskie siedliska. Środowisko to charakteryzuje się niskimi opadami i niewysokimi średnimi rocznymi temperaturami. Spotykane są do 4800 m n.p.m. Prowadzi dzienny tryb życia. Żyje w stadach. Grupy rodzinne składają się z dominującego samca, kilku samic oraz ich potomstwa. W niewoli żyje do 20 lat, na wolności od 5 do 10 lat.

Odżywianie

Alpaka jest roślinożerna. Żywi się w głównej mierzę trawą. Dieta zwierząt w hodowli wzbogacona jest o siano oraz paszę (ziarna zbóż, warzywa).

Rozmnażanie i rozwój

Alpaka to gatunek poligyniczny. Do rozrodu może przystępować przez cały rok ze szczytem przypadającym między listopadem a majem. Ciąża trwa 342-345 dni. Samica rodzi przeważnie jedno młode, które po urodzeniu waży ok. 8 kg. Wkrótce po porodzie potomek podąża za matką. Młode karmione jest mlekiem matki do 6-8 miesiąca. Samice osiągają dojrzałość płciową między 10 a 18 miesiącem życia. Samice dojrzewają między 30 a 36 miesiącem życia. Alpaka może krzyżować się z wikunią andyjską (Vicugna vicugna), lamą andyjska (Lama glama) oraz z gwanako andyjskim (Lama guanicoe) dając płodne potomstwo.
Alpaka By Notnoisy [CC BY-SA 3.0 ], from Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Alpaka
Alpaka

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzaj:Vicugna
Gatunek:Alpaka
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź