Babka bycza (Neogobius melanostomus)

Nazywany/a też: babka barczysta, babka czarnopyska, babka kamienna, babka krągła, babka obła, babka okrągła, babka śniadogłowa

By Eric Engbretson, U.S. Fish and Wildlife Service [Public domain], via Wikimedia Commons
Pierwotnie zasięg występowania babki byczej ograniczał się do strefy przybrzeżnej Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego oraz ujść rzek zlewni tych mórz. Obecnie gatunek ten rozprzestrzenia się na coraz większe obszary. Prawdopodobnie został przypadkowo zawleczony w wodach balastowych statków. Ryba ta spotykana jest dziś w całej Wołdze, Dunaju, Renie oraz u wybrzeży i w dolnych odcinkach rzek w Niemczech, Polsce, krajach bałtyckich i w Zatoce Fińskiej. Spotykana jest już nawet poza Europą - w Wielkich Jeziorach Amerykańskich.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Ryba niewielkich rozmiarów. Głowa duża i szeroka. Oczy wysoko osadzone. Pysk szeroki. Ciało wydłużone. Ubarwienie ciała zmienne (w szarobrązowych bądź oliwkowożółtych tonacjach). Grzbiet jest ciemniejszy. Łuska cykloidalna pokrywa grzbiet, boki ciała, brzuch oraz część pokryw skrzelowych. Dwie płetwy grzbietowe, rozdzielone. Pierwsza płetwa grzbietowa jest krótsza, na jej końcu występuje ciemna plamka. Płetwy brzuszne połączone. Płetwa ogonowa zaokrąglona. Samice są nieco mniejsze od samców. Różnice między płciami szczególnie widoczne się w okresie tarła. W tym okresie u samców ubarwienie ciała staje się czarne, z żółtym skrajami płetw.
Czy wiesz, że...Zdarza się, że jaja babki byczej przyklejają się do elementów kadłuba statków lub znajdują się w wodach balastowych, rozszerzając w ten sposób zasięg swojego występowania.

Biologia

Zamieszkuje strefę przydenną morskich wód przybrzeżnych oraz zatoki i ujścia rzek. Występuje na niewielkich głębokościach. Do rozrodu przystępuje od kwietnia do czerwca. Wybiera miejsca z dnem kamienistym. Jaja składane są pomiędzy kamieniami, na roślinność wodną, muszle, a także na deski, plastikowe przedmioty, itp. Samica składa od około 500 do 1 tys. ziaren ikry. Ikra jest porcyjna. Samce strzegą ikry, a później larw. Wylęg trwa 10-14 dni. Dojrzałość płciową osiąga pomiędzy drugim (samice) a trzecim rokiem życia (samce). Po tarle samce umierają. Ryba krótkowieczna, żyje do czterech lat. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). Żywi się bezkręgowcami (mięczakami, skorupiakami) oraz narybkiem.
By Eric Engbretson, U.S. Fish and Wildlife Service [Public domain], via Wikimedia Commons By Eric Engbretson, U.S. Fish and Wildlife Service [Public domain], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

By Eric Engbretson, U.S. Fish and Wildlife Service [Public domain], via Wikimedia Commons
By Peter van der Sluijs (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Babkowate
Rodzaj:Neogobius
Gatunek:Babka bycza
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź