Biegus morski (Calidris maritima)

Biegus morski, fot. Arnau Soler/Shutterstock
Biegus morski to ptak wielkości szpaka. Do Polski bardzo rzadko zalatuje. W locie widoczny czarny pas na kuprze. Na spiczastych, ciemnych skrzydłach biały wąski pasek skrzydłowy. Tworzy stada, często mieszane.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Tęczówka oczna biegusa morskiego jest ciemna. Dziób średniej długości, delikatnie zakrzywiony, ciemny, z żółtawą nasadą w zimie. Szyja krótka. Ciało dosyć ciemno ubarwione, krępej budowy. Nogi krótkie, pomarańczowozółte (w zimie) bądź ciemnożółte (w lecie). Nie ma widocznych różnic między samicami (te nieco większe) a samcami. Występuje dymorfizm sezonowy, choć mniej wyraźny niż u innych biegusów. W lecie rdzawe ciemię, boki i pierś ciemno kreskowane. Płaszcz jest biało-rdzawo szary. Spód również jest kreskowany. W okresie zimowym szata w szaroburej kolorystce. Głowa, pierś oraz wierzch szarobrązowe. Biała plamka między okiem a nasadą dzioba. Spód jasny. Dymorfizm wiekowy również nie jest mocno zaznaczony. U osobników młodocianych rdzawe ciemię, oraz płaszcz, a na wierzchu wyraźne łuskowanie. Wyraźnie kreskowanie na piersi, na płaszczu oraz po bokach ciała.
Czy wiesz, że...Biegus morski jest jednym z niewielu gatunków ptaków u których samiec zajmuje się opieką nad potomstwem.

Występowanie

Biegus morski występuje w północno-wschodniej Kanadzie, na Grenlandii, Islandii, Wyspach Brytyjskich, Półwyspie Skandynawskim, Svalbardzie, Ziemi Franciszka Józefa, Nowej Ziemi, Ziemi Północnej i na Półwyspie Tajmyr. Zimuje na zachodnich i północnych wybrzeżach Europy, na Islandii, południu Grenlandii i na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej.

Biotop

Biegus morski preferuje obszary kamieniste, latem w tundrze, zimą wybrzeża dalej na południe.

Lęgi

Biegus morski jest monogamiczny. Gnieździ się wśród mchu, na ziemi. Gniazdo w formie czarki, wyścielone liśćmi. Lęgi rozpoczyna w maju bądź w czerwcu. Samica składa średnio 4 zielonkawobrązowe, ciemno plamkowane jaja. Wysiadywaniem zajmują się oboje rodzice lub tylko samiec. Czas wysiadywania wynosi około 22 dni. Młodymi po wykluciu zajmuje się samic. Po trzech tygodnia młode stają się lotne.

Pokarm

Biegus morski jest ptakiem owadożernym, żywi się również mięczakami, pajęczakami, skorupiakami, pierścienicami. Rzadziej w jego diecie pokarm roślinny (w postaci liści, nasion, owoców).
Biegus morski, fot. Arnau Soler/Shutterstock Biegus morski, fot. Arnau Soler/Shutterstock

Galeria zdjęć

Biegus morski, fot. Arnau Soler/ShutterstockBiegus morski, fot. Paulina Wietrzy-Pelka/Shutterstock
Biegus morski, fot. Carlos Pereira M/ShutterstockBiegus morski, fot. tony mills/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Siewkowe
Rodzina:Bekasowate
Rodzaj:Calidris
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź