Gadożer zwyczajny (Circaetus gallicus)

Nazywany/a też: gadożer, krótkoszpon

Gadożer zwyczajny. By MarioM (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Ptak należący do rodziny jastrzębiowatych, nieco większy od kruka. W naszym kraju jest bardzo nielicznym wędrownym gatunkiem lęgowy. W locie na pokrywach podskrzydłowych widoczne rzędy ciemnych plam. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Głowa szeroka. Duże oczy, z żółtopomarańczową tęczówką. Dziób ciemny z szarą woskówką. Ubarwienie zmienne (od jasnych po ciemne osobniki). U jasnych odmian: wierzch szarobrązowy, spód biały, plamkowany. U ciemnych głowa, pierś oraz wierzch brązowawe, spód ciemno prążkowany. Typowe przeważnie z ciemną głową i piersią. Spód srebrzystobiały grubo prążkowany. Długie i szerokie skrzydła, z przyciemnieniem na końcach. Pokrywy podskrzydłowe ciemno plamkowane. Ogon węższy przy nasadzie, z 3-4 ciemnymi prążkami. Nogi sinoszare, bez nogawic, z ciemnymi szponami. Brak widocznych różnic pomiędzy samicą (nieznacznie większą) a samcem. Osobniki młodociane są jaśniejsze od dorosłych.
Czy wiesz, że...Charakterystyczne dla tego ptaka jest zawisanie bądź utrzymywanie się bezruchu w powietrzu, w celu wyparzenia ofiary.

Występowanie

Występuje na północnych skrajach Afryki, w południowej i wschodniej Europie, na Bliskim Wschodzie, na Półwyspie Arabskim, w zachodniej i centralnej Azji oraz na półwyspie Indyjskim. Gadożery zamieszkujące południową Azję są osiadłe. Ptaki z pozostałych obszarów migrują do Afryki na południe od Sahary.

Biotop

Gadożer preferuje obszary o ciepłym klimacie. Wybiera miejsca obfitujące w gady - podstawę jego diety. Zamieszkuje suche, otwarte obszary, ale również łąki, wrzosowiska i pastwiska, a nawet miejsca wilgotne i podmokłe.

Lęgi

Samce odbywają loty godowe. Gnieździ się na szczycie drzewa. Gniazdo (z gałęzi) budują oboje partnerzy. Samica składa jedno białe jajo. Czas wysiadywania wynosi 45-47 dni. Oboje rodzice zajmują się zarówno wysiadywaniem, jak i opieką nad potomstwem. Po około trzech miesiącach od wyklucia młode opuszcza gniazdo. Dojrzałość płciową osiąga w trzecim bądź w czwarty roku życia.

Pokarm

W jego pokarmie dominują zwierzęta kręgowe: gady (w głównej mierze węże, jaszczurki), ptaki oraz ssaki. Mniejszy udział w jego diecie stanowią owady.
Gadożer zwyczajny. By MarioM (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons Gadożer zwyczajny. By MarioM (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Gadożer zwyczajny. By MarioM (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Gadożer zwyczajny w locie. von Juan lacruz (Eigenes Werk) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzaj: Circaetus
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź