Glista ludzka (Ascaris lumbricoides)

See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons
Glista ludzka to najczęstszy pasożytniczy nicień na świecie. Światowa organizacja zdrowia podaje, że glistnica dotyczy około 25 % światowej populacji ludzkiej. Do zachorowań dochodzi zwykle w krajach o niskim poziomie higieny. Askarioza najczęściej występuje w centralnej Afryce i Azji Południowo-wschodniej. W niektórych regionach odsetek zachorowań przekracza 80 %.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Glista ludzka ma ciało wydłużone i obłe. Przód i tył ciała zwężone. Barwa ciała kremowa lub bladoróżowa. Jama gębowa jest niewielka. Otwór gębowy otoczony jest 3 wargami (jedną wargą grzbietową oraz dwoma wargami przybrzusznymi). Dymorfizm płciowy jest wyraźny. Samce są mniejsze od samic, a ich tylna część ciała jest zagięta. U samców występują chitynowe wyrostki (spikule). U nicieni pasożytniczych budowa ciała jest wyraźnie związana z środowiskiem występowania. Robaki pasożytnicze musiały się dostosować do skrajnych warunków układu pokarmowego innych zwierząt. Ich ciała odporne są na brak tlenu oraz kwasy i zasady występujące w jelitach; ponadto mają wydłużony kształt, co zapobiega wydaleniu ich z organizmu.
Czy wiesz, że...Glista ludzka t niebezpieczny pasożyt człowieka, spotykany głównie u dzieci poniżej 10 roku życia.

Biologia

Glista ludzka to organizm rozdzielnopłciowy. Rozmnaża się płciowo. Zapłodnienie jest wewnętrzne. Dojrzała samica żyje w jelicie cienkim. Dziennie samica składa do 200 tys. jaj. Jaja wraz z kałem żywiciela wydostają się na zewnątrz. Do rozwoju zarodkowego niezbędne są odpowiednie warunki (m.in. środowisko tlenowe). Larwy mogą przetrwać w osłonkach jajowych do ponad 5 lat. Człowiek może zarazić się poprzez zjedzenie niedomytych owoców i warzyw, na których są jaja, a także pijąc brudną wodę. W przypadku dzieci przez oblizywanie brudnych rąk. Po połknięciu larwa uwalnia się z osłon jajowych. Larwy przenikają do układu krwionośnego, później do wątroby, serca, następnie do płuc. Przez pęcherzyki płucne i dalej przez oskrzeliki, oskrzela przechodzą do tchawicy i przez krtań do żołądka. Z żołądka wędrują do jelita cienkiego gdzie uzyskują dojrzałość płciową. Pełny rozwój trwa ok. 2 miesięcy. Dorosłe żyją ok 18 miesięcy. Zdarza się że może migrować do innych rejonów ciała (do nerek, mózgu czy trzustki). Te migracje powodują zwykle najniebezpieczniejsze powikłania chorobowe.
Glista ludzka See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Glista ludzka
Glista ludzka

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Secernentea
Rodzina:Ascarididae
Rodzaj:Ascaris
Indeks nazw polskich - gromada Secernentea
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź