Jaszczurka murowa (Podarcis muralis )

Nazywany/a też: murówka zwyczajna

Jaszczurka murowa posiada drobną głowę. Oczy wysoko osadzone. Pysk zaokrąglony. Ubarwienie ciała zróżnicowane (w brązowych, zielonych oraz szarawych tonacjach), pokryte wzorem (cętkami, liniami, plamami). Spód ciała zmienny (czerwonawy, brązowawy, szarawy). Występuje kilka odmian różniących się między sobą m.in. ubarwieniem gardła oraz podbrzusza. Sylwetka smukła. Ogon bardzo długi. Nogi mocne, z długimi palcami. Dymorfizm płciowy jest słabo zaznaczony. Samce są większe od samic. Osobniki młodociane przypominają dorosłe, choć są mniejsze.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Jaszczurka murowa zamieszkuje ciepłą - południową część Europy od północnej Hiszpanii i Francji na zachodzie po Grecję i północno-zachodnią Turcję na wschodzie. Introdukowana była do Wielkiej Brytanii, na niektóre obszary Niemiec, a niedawno nawet do Polski.
Czy wiesz, że...Od niedawna jaszczurka murowa spotykana jest także w naszym kraju.

Środowisko i tryb życia

Jaszczurka murowa zamieszkuje głównie suche obszary: piargi, kamieniste mury, ściany budynków, pola uprawne, sady, winnice, kamieniołomy i wyrobiska. Gatunek ciepłolubny, o aktywności dziennej. Noc spędza w kryjówkach (we wnękach ścian, pod kamieniami). Hibernuje od listopada do marca, jednakże, od czasu do czasu, w cieplejszych dniach może się wybudzać. W naszym kraju gatunek rzadki. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).

Rozmnażanie

Okres godowy jaszczurki murowej rozpoczyna się w marcu i trwa do lipca. Do rozrodu przystępuje dwa, rzadziej trzy razy w roku. Samica składa od 2 do 10 jaj. Jaja są zakopywane w ziemi, bądź są umieszczane pod kamieniami. Rozwój jaj trwa około sześć tygodni. Młode po wylęgu mierzą około 5 cm. Dojrzałość płciową osiąga w drugim roku życia.

Pokarm

W diecie jaszczurki murowej dominują zwierzęta bezkręgowe (m.in. owady, pajęczaki). Żywi się także, choć rzadziej pokarmem roślinnym (owocami). Aktywnie poluje za pokarmem.
Jaszczurka murowa. I, Manfred Heyde [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons Jaszczurka murowa. I, Manfred Heyde [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Jaszczurka murowa. I, Manfred Heyde [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Rodzaj:Podarcis
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź