Kos (Turdus merula)

Nazywany/a też: kos pospolity, kos zwyczajny

Fot. Marek Szczepanek
Kos zwyczajny ptak średniej wielkości z intensywnie pomarańczowym dziobem. Samiczka jest ciemnobrązowa i ma nakrapianą pierś.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Kos zwyczajny często pojawia się w ogrodach i parkach, ale jest spotykany także pośród terenów gęsto zabudowanych. Zamieszkuje wszystkie typy lasów. Łatwo go spotkać w krajobrazie o charakterze rolniczym, a nawet wysoko w górach – gniazduje do górnej granicy lasu.
Czy wiesz, że...
  • W miejskich parkach można spotkać kosa zwyczajnego o niepospolitym biało czarnym ubarwieniu.
  • Kos pospolity potrafi naśladować głos innych ptaków a nawet pogwizdywania ludzi.

Występowanie

Kos zwyczajny zamieszkuje prawie całą Europę. Omijają tylko jej północno wschodni skrawek. Jego podgatunki zamieszkują m.in. w Chinach, Indiach, Iranie, na Wyspach Kanaryjskich, Kaukazie i Krecie. Kosy mieszkające w miastach są domatorami i nie podejmują wędrówki. W mroźne dni szukają schronienia w zakamarkach miasta i skrupulatnie oszczędzają zapasy energii, m.in. przez ograniczanie zbędnego ruchu. Ptaki, które żyją w lasach odlatują na zimę na południe Europy i do północnej Afryki. W Polsce kos zwyczajny jest liczny i rozpowszechniony, a populacja tego sympatycznego ptaka wzrasta.

Lęgi

Kos zwyczajny zamieszkuje w miastach - rozpoczyna lęgi wcześniej - najczęściej w kwietniu. Zwykle pojawia się 4-7 niebieskozielonych, plamkowanych jaj. Gniazda buduje samiczka. Starannie wyścieła ziemię roślinami i gałązkami. Samiec włącza się w życie rodzinne dopiero po przyjściu piskląt na świat. Kos zwyczajny wybiera na swoje lokum najróżniejsze miejsca. Buduje gniazda na drzewach i krzewach, ale też na dachach, w szczelinach między budynkami i na balkonach wielkich blokowisk.

Pokarm

Kos zwyczajny je owady, dżdżownice i inne bezkręgowce. Nie gardzą też owocami leśnymi, m.in. jagodami i porzeczkami.
Kos, Turdus merula, Common Blackbird Fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Kos, Turdus merula, Common BlackbirdKos, Turdus merula, Common Blackbird
Kos, Turdus merula, Common Blackbird

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzina:Drozdowate
Rodzaj:Turdus
Gatunek:Kos
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź