Upierzenie kruka jest całkowicie czarne z metalicznym połyskiem (którego nie ma u osobników młodych). Dziób u nasady pokryty piórami i - podobnie jak nogi - czarny. Ogon zakończony jest klinowato, co widać w locie.
Kruk zamieszkuje duże kompleksy leśne, góry, skaliste wybrzeża morskie, wysokie zadrzewienia śródpolne, żerującego można spotkać na odkrytych terenach wokół miast i wsi.
Występowanie
Areał lęgowy kruka obejmuje prawie całą półkulę północną, bez Indii i południowo-wschodniej Azji. Jest to gatunek osiadły, koczujący w obrębie areału lęgowego. W Polsce nieliczny, rozpowszechniony w całym kraju, rzadziej spotykany na zachodzie. Obecnie obserwuje się wzrost jego liczebności.
Lęgi
Kruki są monogamiczne, żyją przez wiele lat w stałych parach zajmując duże terytorium. Wyprowadzają 1 lęg w roku, w drugiej połowie marca. Gniazdo umieszczają w górnej części gęstych koron wysokich drzew. Zbudowane jest z grubych gałęzidrzew iglastych oraz cienkich gałązek przemieszanych z mchem i suchymi trawami. Wnętrze wylepione jest ziemią i obficie wysłane wełną, sierścią, suchą trawą i mchem. Niektóre gniazda używane są nawet przez kilkadziesiąt lat. Zniesienie zawiera 3-6 wydłużonych, plamistych jaj. Wysiadywanie trwa 20-23 dni, a młode pozostają w gnieździe przez ok. 40 dni.