Mamba czarna (Dendroaspis polylepis)

Nazywany/a też: wąż drzewny

By TimVickers (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons
Czarna mamba charakteryzuje się tym, że wnętrze jej pyska jest  barwy ciemnoniebieskiej lub czarnej. Stąd też wywodzi się nazwa. Poza tym czarna mamba ma głowę wąską, oczy od ciemnobrązowych po czarne, z żółtawą lub srebrzystą krawędzią źrenicy. Barwa ciała różnorodna, od oliwkowej, przez szarą, piaskową, brązowa do czarnej. Na tylnej części ciała mogą występować ciemne plamki. Spód ciała jest jaśniejszy, kremowy, żółtawy lub zielonkawy. Pierwsza para zębów żuchwowych dłuższa niż pozostałe. Młode węże są jaśniejsze od dorosłych. Dymorfizm płciowy nie jest zaznaczony.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Mamba czarna występuje w południowej i wschodniej Afryce. W niektórych obszarach rzadziej obserwowana, co może być związane ze słabym poznaniem gatunku, a nie niewielką liczebnością. Istnieją doniesienia o spotkaniach z mambą czarną w zachodniej Afryce (głównie w Gwinei i Senegalu). Obserwacje te można tłumaczyć błędną identyfikacją gatunku, lub są to nowo powstałe albo zanikające populacje.
Czy wiesz, że...Czarna mamba jest jednym z najszybszych gatunków węży na świecie i jest największym jadowitym wężem w Afryce.

Środowisko i tryb życia

Mamba czarna zamieszkuje obszary porośnięte lasami z licznymi kryjówkami w postaci skał i powalonych drzew. Zwykle spotykana na obszarze afrykańskiej sawanny, w buszu, wilgotnych łęgach i na skraju lasu. Prowadzi głównie naziemny tryb życia, choć czasem przebywa na drzewach. Jeśli nie jest niepokojona i nie poluje to zwykle przebywa wciąż w tej samej kryjówce i poszukuje nowej. Zwierzę terytorialne, o aktywności dziennej. Pełza z uniesioną głową. W sytuacji zagrożenia wybiera ucieczkę, lecz w sytuacji bez wyjścia atakuje. Jej jad jest niebezpieczny dla człowieka. Już jedne ukąszenie może doprowadzić do śmierci w ciągu 20 minut.

Rozmnażanie

Czarna mamba jest jajorodna. Rozród odbywa się raz w roku. Do rozrodu przystępuje między wrześniem a listopadem. Samica składa od 6 do 15 białawych jaj. Po złożeniu samica opuszcza jaja. Rozwój jaj trwa około dwóch - trzech miesięcy. Młode po wykluciu mierzą około 60 cm. W niewoli żyje do ponad 20 lat. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).

Pokarm

Czarna mamba jest mięsożerna. W głównej mierze żywi się kręgowcami (innymi gadami, ptakami, ssakami).
Czarna mamba By TimVickers (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Czarna mambaCzarna mamba podczas posiłku
Czarna mamba

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Gatunek:Mamba czarna
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź