Myszołów włochaty (Buteo lagopus)

Myszołów włochaty. By Walter Siegmund (Own work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY 2.5], via Wikimedia Commons
Myszołów włochaty należy do ptaków szponiastych średniej wielkości. Jest nieznacznie większy od myszołowa zwyczajnego. W Polsce gatunek nieliczny, regularnie zimujący oraz na przelotach. W locie dobrze widoczne ciemne nadgarstki, kontrastujące z jasnym spodem skrzydeł. Charakterystyczne dla niego jest zawisanie w powietrzu.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Myszołów włochaty to gatunek podobny do myszołowa zwyczajnego. Rozróżnić je od siebie można po białej nasadzie ogona oraz ogólnie jaśniejszej szacie u myszołowa włochatego. Tak jak w przypadku zwyczajnego, występuje w kilku odmianach barwnych. Spód ciała jasny, ciemno prążkowany, brzuch ciemny. Samce w przeciwieństwie do samic na zakończeniu ogona. mają większą ilość czarnych pasów (od 2 do 4). Tęczówki oczu ciemne. Dziób haczykowaty, żółty z ciemnym zakończeniem. Skrzydła szerokie. Ogon szeroki, średniej długości, z ciemnym końcem. Stopy żółte. Osobniki młodociane mają jaśniejszą głowę i pierś, a brzuch jednolity i ciemny. Tęczówki oczu są jasne.
Czy wiesz, że...Nazwa myszołowa włochatego nawiązuje do charakterystycznego upierzenia nóg, sięgającego do palców.

Występowanie

Opisano cztery podgatunki myszołowa włochatego zamieszkujące północne skraje Ameryki Północnej, Europy i Azji. Na zimowiska zalatuje do strefy umiarkowanej półkuli północnej. W Polsce widywany sporadycznie podczas srogich zim.

Biotop

Myszołów włochaty wybiera biotopy charakterystyczne dla tundry. Otwarte obszary z niską roślinnością i punktami obserwacyjnymi w postaci krzewów, nagich skał. Zimując w strefie umiarkowanej także trzyma się terenów otwartych - pól, łąk i stepów.

Lęgi

Myszołów włochaty jest monogamiczny. Gnieździ się na półkach skalnych, niekiedy na ziemi. Gniazdo wyściela trawą, gałązkami. W maju rozpoczyna lęgi, do których przystępuje raz z roku. Przy niskiej dostępności pokarmu nie przystępuje do rozrodu. Składa od 2 do 7 jaj. Wysiadywanie trwa około 30 dni. Młode po wykluciu spędzają w gnieździe około 4 tygodnie. Po opuszczeniu gniazda pozostają pod opieką przez podobny czas (około miesiąca).

Pokarm

Myszołów włochaty żywi się głównie gryzoniami (lemingami, nornikami), po za nimi, w jego diecie znajdują się również ptaki, ryby.
Myszołów włochaty. By Walter Siegmund (Own work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY 2.5], via Wikimedia Commons Myszołów włochaty. By Walter Siegmund (Own work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY 2.5], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Myszołów włochaty. By Walter Siegmund (Own work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY 2.5], via Wikimedia Commons
Myszołów włochaty w locie. By Greg7 on Flickr (Flickr) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzaj:Buteo
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź