Piegża (Curruca curruca)

Nazywany/a też: piegża zwyczajna, gajówka piegża, pokrzewka piegża

Pokrzewka nieco mniejsza od wróbla. W kraju jest bardzo licznym wędrownym gatunkiem lęgowym. Wcześniej należała do rodzaju Sylvia. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Dziób krótki, ciemny i wąski. Tęczówka oczna brązowawa bądź szarawa. Niektóre osobniki z jasnoszarą brwią. Ciemię i potylica szarawe. Pokrywy uszne nieco ciemniejsze od reszty głowy. Podgardle i gardło białe. Sylwetka krępa. Wierzch szarobrązowy. Występuje zmienność w ubarwieniu wierzchu (od jasnobrązowych po ciemnoszare). Spód jasny. Ogon krótki i wąski. Nogi ciemne. Brak dymorfizmu płciowego. Osobniki młodociane rozróżniane po krawędziach dwóch zewnętrznych sterówek.
Czy wiesz, że...Najmniejsza przedstawicielka rodzaju Curruca spośród występujących w Polsce.

Występowanie

Występuje w Eurazji. W Europie nie jest spotykana jedynie na półwyspie Iberyjskim, we Włoszech, w większości obszarów Francji i na północy Wysp Brytyjskich. W Azji występuje w szerokim pasie centrum kontynentu po północne Chiny. Wszędzie na obszarze występowania jedynie sporadycznie przekracza koło podbiegunowe. Na zimowiska wędruje do Afganistanu, Pakistanu i Indii oraz na półwysep Arabski, ponadto jej zimowiska znajdują się w dolinie Nilu i na południe od Sahary.

Biotop

Zamieszkuje bardzo różnorodne siedliska. Unika jedynie rozległych, gęstych lasów. Zwykle spotykana na terenach luźno zadrzewionych, częściowo otwartych, często w pobliżu osad ludzkich.

Lęgi

Gatunek monogamiczny. Gnieździ się w krzewie do wysokości półtora metra nad ziemią. Gniazdo buduje z łodyg, gałązek, traw, a wyściela je włosiem i piórami puchowymi. Przeważnie jeden lęg w roku. Samica składa od 5 do 6 jasnych jaj, w ciemne plamki. Czas wysiadywania wynosi około 12 dni. Do 14 dni po wykluciu pisklęta opuszczają gniazdo. Po wylocie młode są jeszcze przez jakiś czas dokarmiane przez rodziców.

Pokarm

Pokarm zarówno zwierzęcy (owady) jak i roślinny (owoce).

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzaj: Curruca
Gatunek:Piegża
Indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź