Płoć (Rutilus rutilus)

Nazywany/a też: płotka, ramiennica, srebrzatka, wandrówka

Fot. Ullrich Mühlhoff, CC/Wikipedia
Płoć spotykana jest w całej Europie (za wyjątkiem  Półwyspu iberyjskiego, Grecji oraz części Skandynawii) oraz w dużej części Azji. Zasiedla wody słodkie różnego typu a także słonawe, przybrzeżne wody Bałtyku.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Płoć to średniej wielkości ryba o ciele bocznie spłaszczonym, niekiedy dość wysmukłym (w ubogich ekosystemach).  Niewielka głowa, tęczówka w kolorze czerwonym. Grzbiet jest przeważnie ciemnoszary, czasami ciemnobrązowy z niebieskawym połyskiem. Boki ciała srebrzyste a strona brzuszna biała. Płetwy czerwonawe, za wyjątkiem grzbietowej i ogonowej, które są szare.  
Czy wiesz, że...
Płoć jest cennym gatunkiem konsumpcyjnym, szczególnie chętnie łowionym przez wędkarzy. Rekordowy okaz złowiony w Polsce ważył 2,2 kg i mierzył 53 cm długości. Ten rekord z 1963 roku do tej pory nie został pobity.

Dawne nazwy płoci to srebrzanka, wandrówka oraz ramiennica.

Biologia

Płoć to płochliwa i ostrożna ryba żyjąca w stadach. Osiąga przeważnie 30-40 cm długości, większe okazy spotykane są sporadycznie. Jest gatunkiem wszystkożernym, a dieta jest uzależniona od wieku i rodzaju zamieszkiwanego środowiska. Młode najczęściej żywią się planktonem, stopniowo przechodząc na larwy owadów, drobne skorupiaki. Starsze osobniki jedzą głównie różne mięczaki (zwłaszcza racicznice), pokarm uzupełniając o fragmenty roślin i glony. Dojrzałość płciową osiąga przeważnie w 3 roku życia, przy długości ciała około 10 cm. Tarło ma miejsce wiosną, ikra jest składana wśród roślin wodnych, łodyg trzcin, niekiedy także wśród kamieni. Wylęg następuje niecałe dwa tygodnie później a po trzech tygodniach narybek rozpoczyna aktywne żerowanie. Jest gatunkiem rosnącym powoli, co rekompensuje długością życia dochodząca nawet do kilkunastu lat. Ryby zasiedlające przybrzeżną strefę Bałtyku zawsze trą się w wodach słodkich, wpływając do rzek. Wyróżnia się kilka podgatunków.
Płoć, Rutilus rutilus, Common Roach Fot. Ullrich Mühlhoff, CC/Wikipedia

Galeria zdjęć

Płoć, Rutilus rutilus, Common Roach

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Karpiowate
Rodzaj:Rutilus
Gatunek:Płoć
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź