Szpak (Sturnus vulgaris)

Nazywany/a też: szpak pospolity, szpak zwyczajny

Fot. Marek Szczepanek
W sezonie lęgowym upierzenie szpaka jest czarne z metalicznym połyskiem, dziób żółty. W szacie spoczynkowej na czarnym tle występują gęsto białe perełki, dziób jest ciemnobrunatny. Osobniki młodociane są jednolicie brązowoszare z jasnym podgardlem.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Szpak zamieszkuje brzegi świetlistych lasów w pobliżu polan i terenów otwartych, ogrody, parki, przydrożne aleje, zadrzewienia śródpolne, osiedla ludzkie. Unika wnętrz rozległych lasów.
Czy wiesz, że...
  • W Ameryce Północnej kilkakrotnie podejmowano próby osiedlenia szpaków (pod koniec XIX w.) zanim odniesiono sukces.
  • Na jednym noclegowisku może się zebrać nawet 10 000 szpaków.
  • W niektórych rejonach Europy i w Afryce organizuje się akcje (często brutalne) zwalczania szpaków czyniących duże szkody w sadach i winnicach.

Występowanie

Areał lęgowy szpaka obejmuje Europę, duże obszary Azji oraz Amerykę Północną, Australię, południową Afrykę i Nową Zelandię (sztucznie wprowadzony). Jest gatunkiem częściowo osiadłym, zimuje w południowej części areału oraz w północnej Afryce, południowej Azji, wschodnich Chinach. W Polsce jest obecnie bardzo licznym ptakiem lęgowym, zimującym na zachodzie Europy. Część osobników pozostaje na zimę, głównie w dużych miastach.

Lęgi

Szpak w zależności od rejonu wyprowadza 1 lub 2 lęgi w roku, w maju i czerwcu. Gniazdo ściele w dziuplach, szczelinach murów i skał, budkach lęgowych, pod dachówkami. Jest to miękkie posłanie ze słomy, siana, traw i suchych liści. Składa 4-7 jednolicie jasnoniebieskich jaj. Wysiadują oboje rodzice przez 2 tygodnie. Młode opuszczają gniazdo po 3 tygodniach.

Pokarm

Szpak lubi żerować w stadach, na otwartej przestrzeni, chodząc po ziemi. W okresie lęgowym zjada głównie owady (drutowce, stonkę, pędraki, a nawet włochate gąsienice). Po wylocie młodych z gniazd zaczyna odżywiać się owocami: czereśniami, wiśniami, winogronami.
Szpak, Sturnus vulgaris, European Starling Fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Szpak, Sturnus vulgaris, European Starling
Szpak, Sturnus vulgaris, European Starling

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzina:Szpakowate
Rodzaj:Sturnus
Gatunek:Szpak
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź