Tajpan pustynny (Oxyuranus microlepidotus)

Tajpan pustynny, fot. shutterstock
Tajpan pustynny należy do rodziny zdradnicowate (Elapidae). Jego ciało jest smukłe. Głowa prostokątna. Barwa ciała jest zmienna, zależna od pory roku, jasnobrązowa do oliwkowej. Głowa i szyja są ciemniejsze od reszty ciała, czarne. Spod ciała pokryty jest pomarańczowo brązowawymi plamkami. Tęczówka oczna jest ciemna. Źrenica jest okrągła. Dymorfizm płciowy zaznaczony.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Tajpan pustynny zamieszkuje środkowo-wschodnią Australię. Znane stanowiska jego występowania znajdują się w północno-zachodniej Nowej Południowej Walii (obecnie mało prawdopodobne), północno-wschodniej Południowej Australii, a najwięcej stanowisk znanych jest z Queensland.
Czy wiesz, że...Tajpan pustynny jest najbardziej jadowitym wężem na świecie.

Środowisko i tryb życia

Tajpan pustynny występuje na suchych równinach sporadycznie zalewanych przez wodę. Jego charakterystycznym siedliskiem są rozległe spękane iły porośnięte bardzo skąpą niską roślinnością i pojedynczymi krzewami. Rzadziej tajpan spotykany jest na wydmach i wychodniach skalnych znajdujących się w pobliżu jego typowego biotopu. Tajpan pustynny powadzi dzienny tryb życia. Pozostałą część dnia i większe upały spędza w szczelinach lub norach. Na liście IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC). Jego jad jest bardzo silny. Jest płochliwym i mało agresywnym wężem. Ukąszenia są bardzo rzadkie i nie zanotowano przypadków śmiertelnych.

Rozmnażanie

Tajpan pustynny przystępuje do rozrodu od sierpnia do grudnia. Jest organizmem jajorodnym. Samica składa od 7 do 20 (średnio 16) jaj do nory. Inkubacja jaj trwa około 60 dni. Młode mierzą 47cm. Samice osiągają dojrzałość płciową po drugim roku życia, przy długości ciała 100 cm, samce po pierwszy roku życia, gdy osiągną 80 cm. Tajpan pustynny maksymalne żyje 20 lat.

Pokarm

Tajpan pustynny w głównej mierzę żywi się kręgowcami (drobnymi ssakami - głównie gryzoniami i ptakami).
Tajpan pustynny, fot. shutterstock Tajpan pustynny, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Tajpan pustynny, fot. shutterstockTajpan pustynny, fot. shutterstock
Tajpan pustynny, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Rodzaj:Oxyuranus
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź