Wilga (Oriolus oriolus)

Nazywany/a też: wilga zwyczajna

Wilga - samiec, fot. WildMedia/Shutterstock
Wilga to ptak o pięknej barwie ciała. Intensywność koloru zależy przede wszystkim od płci oraz wieku. Samiec ma upierzenie koloru jaskrawożółtego, przy oczach posiada czarny pasek, czarne są także jego skrzydła, na których widoczne są żółte plamki. Samica nie ma czarnego paska przy oczach, jej podbródek jest biały, a na spodzie ciała zaznaczają się ciemne kreski,dziób dorosłej samicy wilgi ma kolor ciemno różowy. Jej skrzydła są ciemnobrunatne. W ogólnym wrażeniu, upierzenie samicy wydaje się posiadać bardziej zielonkawy odcień. Jeszcze mocniej odcień ten wyraźny jest u osobnika młodego, którego dziób jest ciemnobrązowy. Tęczówka oka jest ciemnoczerwona. Masa ciała wilgi wynosi 51-90 g, długość jego ciała 22-25 cm, zaś rozpiętość skrzydeł waha się od 44 do 45 cm.
  1. Występowanie
  2. Biotop
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Z całej rodziny wilg tylko gatunek Oriolus oriolus zamieszkuje Europę: od Wysp Brytyjskich na zachodzie, po Kaukaz na wschodzie i południową Skandynawię na północy Europy. Wilga lęgi odbywa również w środkowej Azji i Indiach oraz północno-zachodniej Afryce. W Polsce licznie występuje w pobliżu pojezierzy oraz w Puszczy Augustowskiej. Zdarzyło się także zaobserwować wilgę w Górach Świętokrzyskich, jednak maksymalna wysokość, na jakiej była widziana sięgała 500 m n.p.m. Wilga to ptak wędrowny, który odlatuje z naszego kraju w kierunku wschodniej i południowej Afryki na przełomie sierpnia i września, zaś w kwietniu i maju powraca, by odbyć lęgi.
Czy wiesz, że...Istnieje przekonanie, że jeśli w lipcu (a czasem także w sierpniu) słyszy się intensywny śpiew wilgi, oznacza to, że w przeciągu trzech dni można spodziewać się opadów deszczu. Sądzi się tak na podstawie obserwacji zachowania wilgi w Afryce, gdzie zachmurzenie i zbliżające się opady wywołują u niej pobudzony, wiosenny nastrój, przez który ptak zaczyna intensywnie śpiewać.

Biotop

Wilga prowadzi samotniczy tryb życia. Jej siedliska stanowią przede wszystkim wilgotne lasy liściaste i inne zadrzewienia znajdujące się w pobliżu rzek, a także parki, w których ulokowane są zbiorniki wodne. Zasiedla również obrzeża borów sosnowych. Przebywa głównie wśród koron drzew, prawie nigdy nie schodzi bezpośrednio na powierzchnię ziemi. Gniazdo, budowane przez samicę w rozwidleniach gałęzi, jest głębokie i umieszczone stosunkowo wysoko na drzewie. Składa się ono z suchych liści, łyka, a także z kory brzozy.

Lęgi

W maju i czerwcu wilga przystępuje do sezonu lęgowego. Samica i samiec tworzą monogamiczną parę, która przez wiele sezonów może zasiedlać to samo miejsce. W uwitym przez siebie gnieździe, samica składa od 3 do 6 jaj, które wraz z partnerem wysiaduje przez 13-16 dni. Gdy potomstwo wykluje się, przez pierwsze dni matka pozostaje z nim przez cały czas w gnieździe, ogrzewając je, a ojciec dostarcza całej rodzinie pokarmu. W 17 dniu życia młode wilgi opuszczają gniazdo, jednak do czasu odlotu na zimowisko pozostają w jego pobliżu.

Pokarm

Wilga żeruje wyłącznie w koronach drzew. Jej pożywienie stanowią duże owady i ich larwy, ale także soczyste owoce.
Wilga - samiec, fot. WildMedia/Shutterstock Wilga - samiec, fot. WildMedia/Shutterstock

Galeria zdjęć

Wilga - samiec, fot. WildMedia/ShutterstockWilga - samica, fot. PJR-Photography/Shutterstock
Wilga - samiec z młodymi, fot. WildMedia/ShutterstockWilga w locie, fot. Bildagentur Zoonar GmbH/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzina:Wilgi
Rodzaj:Oriolus
Gatunek:Wilga
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź