Wombat australijski (Lasiorhinus krefftii)

Nazywany/a też: wombat północny, wombat szorstkonosy Kreffta

Fot. Eva Hejda, CC/Wikipedia
Długość ciała wombata wynosi ok. 1 metra, masa ciała waha się w granicach 25 -40 kg. Jest to zwierzę o ciężkiej, masywnej budowie, krótkich i mocnych kończynach (szczególnie dobrze umięśnione są przednie), zredukowanym ogonie, dużej głowie, małych oczach, stale rosnących, szerokich zębach i mocnych, ostrych pazurach. Wokół nosa rosną długie włosy czuciowe. Zad pokryty jest grubą, zrogowaciałą skórą.  
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Pierwotnie gatunek ten zasiedlał licznie Nową Południową Walię. Obecnie wombat jest skrajnie zagrożony natychmiastowym wyginięciem w środowisku naturalnym. Jego populację szacuje się na ok. 70 osobników. Wszystkie one żyją w parku narodowym w środkowym Queensland w Australii.
Czy wiesz, że...Prawie całkowite wyginięcie wombata australijskiego miało trzy przyczyny:
  • polowania dla zdobycia cennego futra,
  • tępienie jako szkodnika upraw,
  • duża konkurencja pokarmowa w postaci pasących się stad bydła.

Tryb życia

Środowiskiem życia wombata australijskiego są suche, otwarte tereny. Zwierzę to prowadzi typowo samotniczy tryb życia -dwa osobniki widziane razem są albo samcem i samicą w czasie godów, albo matką z młodym. Wombat australijski żyje w norach, które sam wykopuje (potrafi to robić z prędkością 3 m na godzinę) i spędza w nich większość czasu. Aktywny jest jedynie w ciągu kilku godzin nocnych. W związku z tym jego wzrok jest bardzo słaby, natomiast dobrze rozwinięte są zmysły węchu, słuchu i odczuwania drgań. Każdy osobnik posiada kilka nor. 

Odżywianie

Wombat australijski jest roślinożercą. Żywi się głównie trawami, a także korzeniami i liśćmi. W związku z obniżonym metabolizmem nie potrzebuje dużych ilości pokarmu. Trawienie pobranego pożywienia zajmuje mu 8 -14 dni. Potrafi nie pić przez kilka tygodni, czerpiąc we tym czasie wodę ze zjadanych roślin.

Rozmnażanie i rozwój

Ciąża wombata trwa ok. 3 tygodni. W miocie rodzi się tylko 1 młode, które ma zaledwie 2 cm długości, jest nagie i nie posiada jeszcze rozwiniętego żadnego zmysłu. Po przyjściu na świat przepełza ono natychmiast do torby lęgowej matki i tam spędza ponad pół roku, do czasu zupełnego pokrycia się futrem. Pod opieką matki pozostaje ok. 2 lata. Na wolności gatunek ten żyje prawdopodobnie 5 -15 lat.
Wombat australijski, Lasiorhinus krefftii, Northern Hairy-nosed Wombat Fot. Eva Hejda, CC/Wikipedia

Galeria zdjęć

Wombat australijski, Lasiorhinus krefftii, Northern Hairy-nosed Wombat

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Wombatowate
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź