Żaba moczarowa (Rana arvalis)

Fot. Michał Kaczorowski
Żaba moczarowa to niewielki gatunek żaby o delikatnej budowie. Skóra gładka, oczy wyłupiaste, błona bębenkowa mała. Podstawową barwą ciała są różne odcienie brązowego, na tym tle liczne ciemniejsze, ciemne plamy. Spód ciała jasny, przeważnie kremowy. U samców w okresie godowym występuje specjalna szata godowa: ich grzbiet oraz boki ciała przybierają wtedy jaskrawoniebieski odcień.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Żaba moczarowa swoim zasięgiem obejmuje dużą cześć Europy (od północnej Francji aż po północną cześć Finlandii), na wschodzie sięga do północnej części Azji (Syberia) a na południu po północną część Afryki. W Polsce jest gatunkiem pospolitym, chociaż utrata siedlisk sprawia, że jest mniej liczna niż dawniej.
Czy wiesz, że...
  • Ubarwieniem i budową ciała żaba moczarowa bardzo przypomina żabę trawną, ma jednak bardziej spiczasty pysk. Ponadto samce żaby moczarowej w okresie godowym staja się niebieskie.
  • Żaba moczarowa jest stosunkowo wytrzymała na brak wody, stąd bywa spotykana na terenach suchych, których unikają inne gatunki krajowych żab. Występuje na dużym obszarze, na północy osiąga nawet koło podbiegunowe.

Środowisko i tryb życia

Żaba moczarowa zamieszkuje zróżnicowane środowiska, zazwyczaj spotykana na łąkach, w lasach liściastych ale także świerkowych oraz na śródleśnych polanach. Może występować w środowiskach dość suchych, ponieważ jest stosunkowo odporna na brak wody. Wydaje się preferować nizinne tereny otwarte, jak wszelkiego typu łąki, od tych wilgotnych aż po suche. Jest aktywna w ciągu dnia, przy czym bywa spotykana nie tylko podczas lub po opadach deszczu, ale nawet w słoneczne, suche dni. Zimuje na lądzie, najczęściej w różnego rodzaju norach, szczelinach pod korzeniami czy też pod darnią.

Rozmnażanie

Żaba moczarowa ze snu zimowego budzi się przeważnie w marcu i od razu podąża na gody do najbliższych zbiorników wodnych, gdzie gromadzi się na płyciznach oraz wśród trzcin. Samce wabią partnerki donośnym śpiewem, uwagę zwracają także ich barwy godowe. Jaja składane w nocy, przeważnie w kwietniu, samiec usytuowany na partnerce od razu je zapładnia. Skrzek tworzy galaretowatą bryłę, a jedna samica składa od 500 do 2800 jaj. Ciemnobrązowe kijanki rosną do 40-48 mm, natomiast świeżo przeobrażone żabki mają 10-15 mm długości. Dojrzałość płciowa osiąga przeważnie w wieku 3 lat. 

Pokarm

U żaby moczarowej podstawę pożywienia stanowią wszelkie drobne bezkręgowce, zwłaszcza owady i pajęczaki a także drobne ślimaki oraz dżdżownice. Kijanki są wszystkożerne, drobne cząstki organiczne zeskrobują z roślin wodnych i zanurzonych przedmiotów lub po prostu filtrują je z wody.
Żaba moczarowa, Rana arvalis, Moor Frog Fot. Michał Kaczorowski

Galeria zdjęć

Żaba moczarowa, Rana arvalis, Moor Frog

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Płazy
Rodzina:Żabowate
Rodzaj:Rana
Indeks nazw polskich - gromada Płazy
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź