Olejek cyprysowy jako element aromaterapii zakorzeniony jest głęboko w starożytnej medycynie. Sam cyprys (Cupressus sempervirens) paradoksalnie uważany był za symbol śmierci i żałoby, będąc jednocześnie cenionym lekiem. Pedanios Dioskurydes, lekarz rzymski z czasów cesarza Nerona, polecał macerować jego liście w winie w celu leczenia dolegliwości układu moczowego. Dzisiaj olejek cyprysowy stosowany jest jednak wyłącznie zewnętrznie.

- Tradycyjne medyczne wykorzystanie cyprysu
- Charakterystyka olejku cyprysowego
- Skład chemiczny olejku cyprysowego
- Zastosowanie terapeutyczne olejku cyprysowego
- Olejek cyprysowy dla samopoczucia i urody
- Jak stosować olejek cyprysowy?
- Kto powinien unikać olejku cyprysowego?
Jako gatunek iglasty cyprys posiada dość charakterystyczne rozgałęzione liście, określane jako łuskowate, przylegające i zaokrąglone, wydające bardzo przyjemny słodki i żywiczny zapach. Aromat ów zdradza obecność substancji eterycznych w tkance.
Tradycyjne medyczne wykorzystanie cyprysu
Zanim jeszcze człowiek opracował metodę destylacji olejków eterycznych, szyszki i liście cyprysu wiecznie zielonego stosowane były do leczenia kaszlu i zapaleń oskrzeli, a także problemów układu krwionośnego: hemoroidów, żylaków, zaburzeń krążenia. Ponadto suszone nasiona wykorzystywano do przygotowywania okładów na rany, owrzodzenia, cysty, krwiaki i inne stany zapalne skóry. W krajach arabskich cyprysem leczono też reumatyzm oraz grypę. Świeży, przyjemny aromat służył również jako pierwsze formy dezodorantów.Charakterystyka olejku cyprysowego
Olejek cyprysowy produkuje się z liści, gałązek lub szyszek Cupressus sempervirens metodą destylacji za pomocą pary. Uzysk kształtuje się zwykle na poziomie ok. 0.5%, co jest stosunkowo niską wartością. Sam produkt ma postać bezbarwnej lub delikatnie pożółkłej cieczy o dość wodnistej konsystencji. Jej zapach określany jest jako drzewny, lekko ostry, odświeżający i męski – stąd też jako nuta zapachowa ekstrakt z cyprysu najczęściej pojawia się perfumach przeznaczonych dla mężczyzn.Skład chemiczny olejku cyprysowego
Za zapach i właściwości terapeutyczne olejku cyprysowego odpowiada mieszanka substancji eterycznych zaliczanych głównie do monoterpenów. Ich proporcje bywają różne w zależności od surowca wykorzystanego do destylacji oraz pochodzenia samego drzewa, ale cechą wspólną wszystkich olejków jest dominacja czterech związków czynnych (łącznie jest ich około 20). W olejku cyprysowym najważniejszą rolę odgrywa alfa-pinen, stanowiący aż 48% całkowitej objętości. Jest to silny związek obecny również m.in. w rozmarynie i konopiach indyjskich, który zdaniem naukowców posiada silne właściwości bakteriobójcze, oddziałując na szerokie spektrum drobnoustrojów chorobotwórczych. Ponadto alfa-pinen wykazuje w badaniach wyraźny efekt przeciwzapalny, hamując zarówno rozwój reakcji zapalnych, jak i katabolicznych w organizmie. Jako wyizolowana substancja alfa-pinen testowany jest obecnie pod kątem leczenia osteoartrozy z potencjalnym rozszerzeniem na inne choroby o podłożu zapalnym. Wreszcie, alfa-pinen jako silny antyoksydant okazuje się spowalniać procesy degeneracyjne w mózgu, wspomagając pamięć i zapobiegając chorobie Alzeimera.Pozostałe składniki eteryczne olejku cyprysowego to:
- Delta-3-karen (ok. 22%) – terpen testowany pod kątem leczenie fibromialgii, artretyzmu i osteoporozy; silnie przeciwzapalny oraz grzybobójczy.
- Limonen (ok. 4.5%) – terpen powszechnie obecny w przyrodzie o działaniu przeciwzapalnym, antyutleniającym oraz redukującym stres i napięcie nerwowe.
- Alfa-terpinolen (ok. 4.5%) – związek o szeroki potencjale leczniczym, m.in. obniżający ciśnienie krwi, zapobiegający wrzodom, przeciwdrgawkowy, a nawet antynowotworowy.

Gałązka z szyszkami cyprysu, fot. shutterstock
Zastosowanie terapeutyczne olejku cyprysowego
Olejek eteryczny z cyprysu wiecznie zielonego w warunkach laboratoryjnych okazuje się zwalczać szerokie spektrum bakterii, zarówno gram-pozytywnych (m.in. gronkowca złocistego), jak i gram-negatywnych (m.in. pałeczki okrężnicy, pałeczki zapalenia płuc), a także chorobotwórczych grzybów (m.in. drożdżaków Candida albicans). Testowano go również w kontekście walki z wirusami i wykazał skuteczność przeciwko szczepowi opryszczki ludzkiej HSV-1. Co więcej, wyizolowane frakcje polimerów z olejku cyprysowego mogą potencjalnie być wykorzystywane do walki z wirusem HIV!Jakie to ma znaczenie dla aromaterapeutycznego wykorzystania olejku? Uważa się, że olejek cyprysowy skutecznie niszczy mikroorganizmy na powierzchni skóry więc może być stosowany do zwalczania wysypek, wyprysków, zakażeń, pryszczy, a także dezynfekcji.
Ponadto olejek cyprysowy posiada wysoki indeks antyutleniający, co oznacza, że jest w stanie redukować negatywny wpływ wolnych rodników na tkanki ciała. Ma to przełożenie na ogólne działanie przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe. Centrum uwagi naukowców skupiają jednak przede wszystkim właściwości olejku w kontekście stymulującego wpływu na układ krążenia. Sugeruje się, że przynosi on pozytywne rezultaty w zapobieganiu i leczeniu żylaków kończyn dolnych oraz odbytu, a w badaniach in vitro prowadzonych na szczurach przynosi również zaskakująco pozytywne efekty w poprawianiu funkcjonowania wadliwych zastawek.
W tym momencie warto wspomnieć, że bardzo obiecująco prezentują się również eksperymenty polegające na podawaniu zwierzętom ekstraktu z olejku cyprysowego wewnętrznie – dwa najciekawsze rezultaty to znaczące obniżenie poziomu lipidów we krwi oraz poprawa gęstości tkanki kostnej!
Dla ludzi jak dotąd olejek cyprysowy wydaje się być efektywny w kontekście walki z kaszlem, także pochodzenia astmatycznego. Poza działaniem antybiotycznym opary z olejku mogą bowiem redukować spazmy oskrzeli, łagodząc suchy i męczący kaszel.
A skoro jesteśmy przy spazmach, masaże z wykorzystaniem olejku cyprysowego poleca się również przy bólach i skurczach mięśni, zarówno o podłożu neurologicznym, jak i w wyniku kontuzji. Wśród wskazań do stosowania znajduje się m.in. zespół urazowy nadgarstka (CTS) oraz syndrom niespokojnych nóg.
Diagram podsumowujący właściwości zdrowotne olejku cyprysowego; opracowanie własne
Olejek cyprysowy dla samopoczucia i urody
Moc olejku cyprysowego oddziałuje również na sferę psychiki i emocji. Zgodnie z teorią aromaterapii świeży, iglasty zapach ogranicza potrzebę martwienia się, redukuje poziom stresu i pomaga radzić sobie w traumatycznych sytuacjach.Lepsze samopoczucie można również osiągnąć dbając o urodę z pomocą olejku cyprysowego. Oprócz wspomnianego już potencjału redukowania problemów z cerą, znakomicie pobudza on wzrost włosów, stymulując krążenie w skórze głowy. W przypadku łupieżu cyprysowy masaż głowy może znacząco zmniejszyć dolegliwości i dodatkowo ograniczyć przetłuszczanie się włosów. Ponadto, miłośnicy naturalnej kosmetyki chętnie wykorzystują olejek cyprysowy do wyrobu ekologicznych dezodorantów.
Jak stosować olejek cyprysowy?
Olejek cyprysowy nadaje się wyłącznie do użytku zewnętrznego i to zawsze w rozcieńczeniu. Do masażu obolałych mięśni, nóg i klatki piersiowej w czasie kaszlu poleca się rozrzedzić olejek w proporcji 1:1, a więc 5 ml olejku cyprysowego zmieszać z 5 ml olejku bazowego (np. jojoba). Przy aplikacji na problemy skórne, żylaki i trudno gojące się blizny stężenie może być nieco słabsze.Ponadto olejek cyprysowy można stosować do kąpieli w ilości 5 kropli na całą wannę lub do przeciwkaszlowych inhalacji w ilości 3-5 kropli na garnek gorącej wody. Naturalnie, olejek można również wykorzystywać w kominku aromaterapeutycznym, a także dodawać do kosmetyków, np. szamponów, mleczek do ciała, mydła, itd. w ilości 1-3 kropli na 300 ml opakowanie.
Ekologia.pl poleca

Olejek cyprysowy powinien być zawsze rozcieńczany przed użyciem, fot. shutterstock
Kto powinien unikać olejku cyprysowego?
Olejek cyprysowy uważany jest za bezpieczny i nietoksyczny, ale jak większość olejków aromaterapeutycznych musi być stosowany z rozwagą. Osoby o wrażliwej skórze zawsze mogą bowiem doświadczyć niepożądanych reakcji - idealnie przed szerszym zastosowanie jest więc wykonać test na przedramieniu.Stosowanie olejku cyprysowego jest wyraźnie niewskazane kobietom ciężarnym i karmiącym piersią oraz osobom cierpiącym na nadciśnienie. U małych dzieci olejek należy stosować w większym rozcieńczeniu i z wyjątkową ostrożnością.
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)
Bibliografia
- Ali Esmail Al-Snafi; “Medical importance of Cupressus sempervirens-A review”; data dostępu: 2019-10-21
- Samy A Selim i in.; “Chemical composition, antimicrobial and antibiofilm activity of the essential oil and methanol extract of the Mediterranean cypress (Cupressus sempervirens L.)”; data dostępu: 2019-10-21
- Debra Rose Wilson; “Cypress Oil: What You Need to Know”; data dostępu: 2019-10-21
- Christine Ruggeri ; “8 Surprising Benefits of Cypress Essential Oil”; data dostępu: 2019-10-21
- Safa Rguez i in., ; “Cupressus sempervirens essential oils and their major compounds successfullycontrol postharvest grey mould disease of tomato”; data dostępu: 2019-10-21