Olejek waniliowy – właściwości i działanie. Jak stosować olejek waniliowy?

Olejek waniliowy poprawia nastrój, działa leczniczo i… kryje wiele tajemnic. Na podstawie jego składu możemy na przykład określić skąd pochodzi. Już kilka kropel olejku waniliowego może skutecznie odstraszyć komary i muchy. Dowiedz się, co jeszcze możesz zrobić z olejkiem waniliowym.Olejek waniliowy otrzymuje się z ziaren wanilii, fot. shutterstockOlejek waniliowy otrzymuje się z ziaren wanilii, fot. shutterstock
 1. Tajemnice olejku waniliowego
 2. Historia olejku waniliowego
 3. Olejek waniliowy - właściwości i zastosowanie
 4. Działania niepożądane olejku waniliowego
 5. Jak stosować olejek waniliowy?
 6. Przepisy z wykorzystaniem olejkiem waniliowym

Tajemnice olejku waniliowego

Olejek waniliowy jest otrzymywany w procesie ekstrakcji rozpuszczalnikowej substancji pochodzącej ze sfermentowanych ziaren wanilii. Pochodzą one z rośliny o nazwie Vanilla Planifolia, która rośnie głównie w Meksyku i krajach sąsiednich. Jak pokazują badania, w ziarnach wanilii znajduje się ponad dwieście różnych związków o zmiennych - zależnie od obszaru, w którym są zbierane – stężeniach. W praktyce to oznacza, że każdy olejek waniliowy jest niepowtarzalny i kryje za sobą tajemnicę miejsca, z którego pochodzi. Niezależnie jednak od ojczyzny olejku, w każdym z nich odnajdziemy między innymi takie substancje jak: kwas kaprynowy, kwas octowy, eugenol, furfural, kwas izomasłowy i 4-hydroksybenzaldehyd.

Należy pamiętać, że większość dostępnych na rynku olejków waniliowych zawiera masę syntetycznych składników lub jest mocno przetworzona. Znalezienie 100-procentowego czystego oleju waniliowego jest bardzo mało prawdopodobne, a sam produkt może okazać się dosyć drogi. Mamy jednak dwie wskazówki, które mogą uchronić Was przed nietrafionym zakupem. Po pierwsze, wybierajcie olejki waniliowe o wysokiej zawartości waniliny – im wyższa zawartość tej substancji, tym olejek jest lepszej jakości. Po drugie, zwracajcie uwagę na etykiety. Niektóre produkty mogą tylko przypominać olejek eteryczny, a wcale nim nie być. Tyczy się to choćby kosmetyków podpisanych na przykład jako: ’’olejek o zapachu wanilii’’. Każdy olejek eteryczny to substancja o silnym działaniu, dlatego należy korzystać z nich według zaleceń producenta, chronić przed nimi oczy, trzymać z dala od dzieci, a na skórę podawać wyłącznie rozcieńczone.

Historia olejku waniliowego

Wanilia, z której otrzymuje się olejek waniliowy, była używana przez różne kultury do celów leczniczych. Sięgano po nią już w starożytności. Jej dobroczynne działanie docenili  mieszkańcy Chin, Grecji i Indii. Dobrze znali ją także Aztekowie. Jednak to mieszkańcy Olmeca na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej byli prawdopodobnie pierwszymi, którzy używali wanilii jako aromatu do napojów. Wcześniej wanilię stosowano jako zapach w świątyniach, a jej kwiaty umieszczano wewnątrz amuletów, aby chronić noszącego przed złym okiem.

Wanilia po raz pierwszy opuściła Meksyk na początku 1500 roku na statkach zmierzających do Hiszpanii. Początkowo uważano, że można ją stosować jedynie jako perfumy. Dopiero w 1518 roku  Cortes odkrył jej niepowtarzalny smak.

Do końca XIX wieku Meksyk miał monopol na uprawę wanilii, ale teraz to w Madagaskarze uprawia się większość światowych zbiorów. Pozostałe kraje, w których rośnie wanilia, to Kostaryka, Gwatemala, Uganda, Kenia, Chiny, Indie, Indonezja, Papua Nowa Gwinea, Tonga, Fidżi, Tahiti, Hawaje i inne wyspy Pacyfiku.

Najstarsze dowody wskazujące na używanie olejku waniliowego pochodzą sprzed 3600 lat i były używane przez mieszkańców starożytnego miasta Megiddo. Jak wskazuje analiza trzech dzbanów, w których odkryto wanilinę i 4-hydroksybenzaldehyd, olejek waniliowy mógł być stosowany jako dodatek do leków i jedzenia,  a nawet do celów rytualnych, na przykład do balsamowania zwłok.
Według ‘’Encyklopedii Aromaterapii’’ autorstwa Carola Schillera Afrykanie używali olejku waniliowego, aby pozbyć się problemów żołądkowych. Podobnie postępowali Europejczycy, którzy używali go również jako antidotum na zatrucie i afrodyzjak.
Olejek waniliowy jest otrzymywany z ziaren rośliny o nazwie Vanilla Planifolia, fot. shutterstock

Olejek waniliowy - właściwości i zastosowanie

Olejek waniliowy znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach: począwszy od kuchni, poprzez kosmetykę, aromaterapię, a skończywszy na medycynie.
Substancja ta koi nerwy, łagodzi stres, lęk, pomaga zwalczyć bezsenność oraz poprawia nastrój. Wykazuje także właściwości antydepresyjne oraz obniża ciśnienie krwi. Świetnie radzi sobie również w zwalczaniu bólów miesiączkowych. Przeciwutleniacze zawarte w olejku waniliowym neutralizują wolne rodniki i chronią organizm przed infekcjami. Olejek waniliowy stymuluje także wydzielanie niektórych hormonów, takich jak testosteron i estrogen, które mają wpływ na poziom libido. Dlatego systematyczne podawanie olejku waniliowego pacjentom cierpiącym na impotencję, zaburzenia erekcji lub utratę libido może złagodzić ich problemy.

Olejek waniliowy skutecznie odstrasza muchy, komary i meszki oraz może zwalczać nieprzyjemne zapachy.

Działania niepożądane olejku waniliowego

Olejek waniliowy jest dosyć delikatny i zwykle nie wywołuje skutków ubocznych. Jednakże nie zaleca się jego stosowania kobietom karmiącym, ciężarnym, a także dzieciom. Najczęstszym działaniem niepożądanym wywołanym przez olejek waniliowy jest podrażnienie skóry lub reakcje alergiczne. Z tego względu, przed nałożeniem olejku na większy obszar ciała, zaleca się wykonanie testu na małym odcinku ciała.

Jak stosować olejek waniliowy?

Olejek waniliowy to substancja, którą możesz stosować, żeby zwalczyć bóle miesiączkowe, uczucie niepokoju, bóle mięśni lub po prostu użyć w celach relaksacyjnych. Oto kilka naszych propozycji zastosowania olejku:

Na dobry sen

Dodaj  5-10 kropli olejku waniliowego do wanny napełnionej wodą. Spędź w wannie 20-30 minut.

Na bóle mięśni i skurcze miesiączkowe

Wymieszaj 10 kropli olejku waniliowego ze szklanką wody. Wmasuj roztwór w bolące miejsca.

Na trądzik

Jeśli borykasz się z problemem cery trądzikowej, możesz myć twarz niewielką ilością olejku. Wystarczy, że dodasz 2-3 krople na pół szklanki wody i umyjesz nią twarz.

Na polepszenie kondycji organizmu

Spróbuj dodać do codziennej herbaty 5 kropelek olejku waniliowego i sprawdź efekty.
Olejek dobrze komponuje się innymi olejkami o słodkiej nucie zapachowej, fot. shutterstock

Przepisy z wykorzystaniem olejkiem waniliowym

Olejek waniliowy dobrze łączy się z innymi olejkami, m.in. z olejkiem pomarańczowym, rumiankowym, lawendowym, cytrynowym, olejkiem z drzewa sandałowego oraz z neroli.
Sposób na relaks

Przygotuj:
 • 7 kropli słodkiej pomarańczy
 • 2 krople wanilii
 • 1 kropla olejku z ylang ylang

Sposób przygotowania:
Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki. Nalej wody do wanny i dodaj tam przygotowaną mieszankę. Zanurz się w wodzie z olejkiem.


Olejek na dobry sen

Przygotuj:
 • 5 kropli olejku waniliowego
 • 4 krople olejku lawendowego
 • 3 krople olejku rumiankowego

Sposób przygotowania:
Dodaj do siebie wszystkie składniki i wymieszaj je dokładnie. Możesz dodać mieszankę olejków do wody z dyfuzora albo wziąć kąpiel z tymi olejkami.


Olejek waniliowy domowej roboty

Przygotuj:
 • Pół litra organicznego płynnego oleju kokosowego, szafranowego lub jojoba
 • 3 do 5 dużych organicznych lasek wanilii
 • Ostry nóż
 • Półlitrowy słoik z ciasną pokrywką
 • Podwójny garnek
 • Drewniana łyżka
 • Etamina
 • Miska
 • Lejek
 • Około 120-mililitrowa brązowa szklana butelka do przechowywania

Sposób przygotowania:
Dodaj trzy do pięciu organicznych strąków wanilii pokrojonych w cienkie plastry do słoika. Wlać pół litra organicznego oleju kokosowego, krokosza barwierskiego lub oleju jojoba do słoika. Dokręć pokrywkę słoika. Ustaw słoik z olejkiem i wanilią na półce na słońcu. Poczekaj dwa miesiące. Po dwóch miesiącach przygotuj miskę, nakryj ją ściereczką. Przymocuj szmatkę wokół krawędzi miski. Wlej zawartość słoika do miski przez ściereczkę. Ściśnij strąki wanilii ściereczką i wyciśnij olejek do miseczki. Wyrzuć strąki wanilii. Umieść lejek w otworze małej butelki i napełnij ją olejkiem eterycznym. Dokręć pokrywkę i oznacz słoik składnikami i datą, zanim umieścisz go w chłodnym, ciemnym miejscu.
Olejek waniliowy to doskonały sposób na zachowanie świetnego nastroju oraz organizmu w odpowiedniej kondycji. Olejek nie tylko łagodzi stany napięcia nerwowego, ale również wprowadza w dobry nastrój oraz może pomóc w walce z bezsennością. Działa także antyseptycznie, dlatego nadaje się do odkażania skóry. Gdy nie radzimy sobie z problemami skórnymi możemy spróbować przemywać nim skórę. Olejek sprawdzi się również jako dodatek, który wlejemy do kawy, herbaty czy ciasta. Jego wspaniały zapach przenosi nas w świat relaksu i odpoczynku. Szczególnie poleca się go osobom, które prowadzą bardzo aktywny styl życia i nie mają czasu na dłuższy odpoczynek.
Katarzyna Augustyniak

Bibliografia

 1. “https://www.skinnyandcompany.com/blogs/skinny-talk/vanilla-essential-oil-aromatherapy”; data dostępu: 2019-09-20
 2. “https://momprepares.com/essential-oils/vanilla/”; data dostępu: 2019-09-20
 3. “https://www.thefusionmodel.com/vanilla-essential-oil-benefits-uses-and-side-effects/#VanillaEssential_Oil_Side_Effects”; data dostępu: 2019-09-21
 4. “https://www.ehow.com/how_6532802_make-vanilla-essential-oil.html”; data dostępu: 2019-09-21
 5. “https://kopalniawiedzy.pl/wanilia-dzbany-wanilina-4-hydroksybenzaldehyd-grobowiec-Vanessa-Linares,29164”; data dostępu: 2019-09-22
Ocena (3.4) Oceń: