Naturalne i domowe sposoby na komary. Porady na komary

Przed nami czas wakacji i wyjazdów. Nie tylko pogoda może zepsuć od dawna wyczekiwany urlop, ale także komary. Jednak w prosty i domowy sposób możemy się pozbyć natrętnych i niechcianych „towarzyszy”. Chcąc uniknąć stosowania chemicznych środków na komary możemy sięgnąć po stare i sprawdzone babcine sposoby.fot. shutterstockfot. shutterstock
 1. Kilka słów o komarach
 2. Dlaczego komary atakują?
 3. Dlaczego komary na nas lecą?
 4. Komar uciążliwy, ale czy niebezpieczny?
 5. Domowe sposoby na komary
 6. Natura pomoże w walce z komarami
 7. Jak postępować jeżeli już ukąsi nas komar?

Kilka słów o komarach


W Polsce występuje około 50 gatunków komarów. Część gatunków żeruje na ludziach, inne z kolei wolą krew zwierząt. Polskie komary nie przenoszą chorób jednak mogą być bardzo uciążliwe – głównie przez swędzące bąble i odczyny zapalne powstające w miejscu ukąszenia. Komarem uciążliwym dla człowieka jest przede wszystkim samica, która gryzie i może przenosić choroby. Pojawia się tam, gdzie znajduje się stojąca woda czyli np. nad jeziorem czy w kałużach. Na powierzchni wody samice składają jaja, a wyklute larwy przebywają w niej do chwili osiągnięcia stadium dorosłego.

Dlaczego komary atakują?


Samice gryzą, ponieważ krew ssaków jest im potrzebna – bez zawartych we krwi białka i substancji odżywczych komarze samice nie są w stanie złożyć jaj. „Głodna” komarzyca wbija się w skórę ofiary za pomocą narządu kłująco-ssącego, pobiera krew i wstrzykuje następnie substancję zapobiegającą krzepnięciu krwi. I to właśnie ta substancja powoduje podrażnienie skóry oraz swędzenie i opuchliznę. Natomiast odżywiające się nektarem kwiatowym samce są dla nas zupełnie nieszkodliwe.

Dlaczego komary na nas lecą?


Człowiek stanowi znakomity cel dla komarów, ponieważ przywabia je większym stężeniem dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Na to, czy dany człowiek wydaje się komarzycy atrakcyjnym żywicielem, wpływ ma swoisty zapach, jaki każdy z nas wydziela. Winą obarcza się jeszcze jeden czynnik – aldehyd pelargonowy wytwarzany przez nasze ciało oraz wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym.

Komar uciążliwy, ale czy niebezpieczny?


„Spotkanie z komarami może być groźne dla osób szczególnie wrażliwych, zwłaszcza dzieci, osób starszych i alergików. Może u nich dojść do wstrząsu toksycznego − zaczynającego się od obrzęku np. wargi górnej czy dolnej, później obrzęku przełyku i tchawicy z towarzyszącymi trudnościami w oddychaniu, gwałtownym spadkiem ciśnienia, zaburzeniami akcji serca. U osób pogryzionych przez komary mogą wystąpić także objawy ogólne w postaci wysypki na całym ciele i świądu.” – mówi Agnieszka Prusinowska z Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp.

A co z malarią? Czy mamy się czego obawiać? Nasze komary na szczęście nie roznoszą chorób. Malaria jest przenoszona głównie przez komary w krajach tropikalnych. W Polsce notuje się pojedyncze przypadki zawleczone z krajów występowania malarii.
Ugryzienia komara mogą być dotkliwe szczególnie dla dzieci, fot. shutterstock

Domowe sposoby na komary


Komary mają osobliwy stosunek do specyficznych zapachów. Naukowcy z Instytutu Zdrowia Ifakara w Tanzanii odkryli, że insekty te mają słabość do woni wydzielanej przez brudne skarpetki. Odkrycie to może mieć zastosowanie w krajach borykających się z plagą malarii. Badania są w fazie testowej, ale metodzie tej można wróżyć wielki sukces, gdyż w publicznej służbie zdrowia tanie i łatwo dostępne metody są mile widziane. Wiadomo skarpetki są zawsze pod ręką i nie wymagają stosowania związków chemicznych . To jeden z takich środków, które każdy może wyprodukować we własnym zakresie.
Są też zapachy, które komary nie lubią. Pomocne okażą się cebula i czosnek. Zjedzenie większych ilości tych warzyw spowoduje zmianę zapachu naszego potu. Staniemy się mniej atrakcyjni dla komarów, ale istnieje zagrożenie, że nie tylko dla nich… Podobne działanie ma witamina B6.

Odstraszająco działają również olejki eteryczne. Wystarczy niewielką ilość wetrzeć w skórę i możemy czuć się bezpiecznie. Nawet popularny olejek waniliowy, który jest używany do wypieku ciast może być skutecznym środkiem przeciwko komarom. Stosując olejki należy uważać, aby nie zabrudzić ubrań, ponieważ mogą okazać się ciężkie do sprania. Również rozpylenie olejków eterycznych przy użyciu kominków aromaterapeutycznych zniechęci komary. Podobne działanie ma ocet. Możemy nim posmarować odsłonięte części naszego ciała.

Komary nie przepadają też za zapachem pewnych roślin. W ogródku, na balkonie czy na parapecie możemy posadzić kocimiętkę, bazylię, czy popularne pelargonie. Rośliny nie tylko będą cieszyć nasze oko, ale ich zapach odstraszy małych krwiopijców.

Skuteczne w walce z komarami okazują się również pomidory. W liściach, łodygach i owocach jest naturalna substancja, która odstrasza głównie mszyce, ale i komary. Jeżeli nie mamy ogrodu, a tym samym miejsca, gdzie moglibyśmy zasadzić pomidory, to wystarczy powiesić listek przy oknie, by omijały nasz dom z daleka.

„Na parapetach okien można ustawić doniczki z kwitnącą pelargonią lub zawieszać zielone liście pomidorów. W pokojach ustawić spodeczki z plasterkami świeżej cebuli. Części ciała najbardziej narażone na ukąszenia (twarz, ręce, nogi) posmarować octem, w którym przez 10 minut gotowały się liście orzecha włoskiego. Podobnie odstraszające działanie ma też sok z liści bazylii.” – wymienia Agnieszka Prusinowska.

Należy też pamiętać, że komary są przyciągane przez pewne zapachy. Dlatego warto unikać perfum oraz kosmetyków o kwiatowych i owocowych zapachach. Również kolor naszych ubrań ma znaczenie – lepiej wybrać jasne kolory. Wyjątek stanowią jaskrawe barwy np. żółty, które przyciągną muszki i pszczoły. Magnesem na komary jest też pot, dlatego przed wyjściem warto wziąć prysznic.
fot. shutterstock

Natura pomoże w walce z komarami


Coraz częściej też stawiamy na naturalnych wrogów komarów, budując m. in. domki dla jerzyków. Obecność tych ptaków, to bardzo skuteczna broń w walce z komarami. Jeden jerzyk w ciągu doby zjada ok. 20 tys. owadów, w tym wiele dokuczliwych dla człowieka.

Jak postępować jeżeli już ukąsi nas komar?


W domu znajdziemy wiele środków, które przyniosą ulgę przy swędzących bąblach. Ocet ‒ może być ocet spirytusowy, winny lub jabłkowy ‒ zawiera substancje, które nie dopuszczą do powstania stanu zapalnego i zniwelują uczucie swędzenia. Pomocna może okazać się także soda. Sodę oczyszczoną mieszamy z wodą w takich proporcjach, by powstała pasta. Tak przygotowaną pastą można smarować miejsca ukąszenia, dzięki czemu zniknie ból i opuchlizna. Soda oczyszczona neutralizuje także jad. Okłady z cebuli pozwolą zmniejszyć obrzęki po ukąszeniach owadów – wystarczy przyłożyć do bolącego miejsca plaster świeżej cebuli, a zawarta w niej siarka zneutralizuje pieczenie i swędzenie oraz zmniejszy opuchliznę.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

 1. Mgr Piotr Jawień; “Przyjazna środowisku, biologiczna kontrola komarów w aglomeracjach miejskich”; Uniwersytet WrocławskiWydział Nauk BiologicznychZakład Ekologii Drobnoustrojów i Ochrony Środowiska;
 2. “15 Best Home Remedies to Get Rid of Mosquitoes”; mosquitoverse.com; 2019-07-08
 3. Katrina Turrill ; “Tired of being bitten by mosquitoes in your home? THIS nifty trick will get rid of them”; express.co.uk; 2019-07-08
 4. Carles Aranda; “The Common House Mosquito: An Unwanted Companion in Our Lives”; isglobal.org; 2019-07-08
Moim zdaniem
Czy próbowałaś/próbowałeś domowych sposobów na odstraszanie komarów?
Ocena (3.7) Oceń: