DDT Dichlorodifenylotrichloroetan. Wpływ DDT na zdrowie
Ekologia.pl Zdrowie Medycyna rodzinna DDT sprawcą choroby Alzheimera?

DDT sprawcą choroby Alzheimera?

Ekspozycja na wysoki poziom pestycydu DDT, może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera − sugerują amerykańscy naukowcy. Badania zostały opublikowane na łamach czasopisma „JAMA Neurology”

Bundesarchiv, Bild 183-20820-0001 / CC-BY-SA [CC-BY-SA-3.0-de], via Wikimedia Commons

Bundesarchiv, Bild 183-20820-0001 / CC-BY-SA [CC-BY-SA-3.0-de], via Wikimedia Commons


Zespół naukowców z Rutgers University i Emory University badał poziom stężenia DDE (jednego z produktów rozkładu DDT) w próbkach krwi 86 pacjentów z Alhzeimerem i porównywali je z wynikami 79 zdrowych osób, w podobnym wieku.

Rezultaty pokazały, że osoby z Alzheimerem miały prawie 4-krotnie wyższy poziom DDE niż osoby zdrowe. Jednak wyniki nie są jednoznaczne − u części zdrowych osób wykryto wysoki poziom DDE, z kolei u niektórych pacjentów z Alzheimerem to stężenie było bardzo niskie. Kolejne wątpliwości budzi fakt, że w niektórych przypadkach Alzheimer pojawił się zanim zaczęto stosować DDT.
 
Niemniej jednak amerykańscy naukowcy uważają, że związek chemiczny odgrywa ważną rolę w uszkodzeniach mózgu, które doprowadzają do rozwoju choroby.

„To jest pierwsze badanie, które w tak silny sposób łączy czynnik środowiskowy z chorobą Alzheimera. Oddziaływanie jest tak silne, że można je porównać do czynników genetycznych, które mają wpływ na początek wystąpienia objawów i przebieg choroby” – powiedział prof. Allan Levey dyrektor Alzheimer’s Disease Research Centre w Emory.

Dr Simon Ridley kierownik badań z Alzheimer’s Research UK zwraca uwagę, ze względu na niezwykłą trwałość DDT (połowiczny rozpad tej substancji trwa aż 60 lat) nadal możemy być narażeni na ekspozycję na ten pestycyd. Jednocześnie dodał, że potrzebne są dodatkowe badania, które mogłyby potwierdzić czy DDT rzeczywiście może przyczyniać się do rozwoju Alzheimera.

Środek owadobójczy DDT (dichlorodifenylotrichloroetan), znany w Polsce pod nazwą Azotox, został po raz pierwszy użyty do zwalczania owadów w 1939 roku. Niepożądane działanie toksyczne tego pestycydu zaczęto obserwować już w latach pięćdziesiątych, kiedy to odkryto, że DDT niesie śmiertelne zagrożenie dla niektórych zwierząt (głównie ptaków). Jednak dopiero wyniki badań przeprowadzonych na ludziach w końcu lat sześćdziesiątych pokazały skalę zagrożenia pestycydem − odkryto wtedy bezpośredni związek między wysokim poziomem DDT w organizmach ludzi i zgonami powodowanymi chorobami nowotworowymi. W końcu lat 60. poszczególne kraje zaczęły wprowadzać zakaz stosowanie DDT ( w Polsce zakaz wprowadzono w 1976 roku).

Niektóre kraje nadal stosują DDT − WHO zaleca stosowanie tego pestycydu jako najskuteczniejszego środka do walki z malarią we wnętrzach domów w krajach tropikalnych.

Ekologia.pl,

Bibliografia: DDT: Pesticide linked to Alzheimer’s, James Gallagher (https://www.bbc.co.uk/news/health-25913568)

5/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie znamy dłuugofalowego oddziaływania DDt na organizm człowieka. Skoro kumuluje się w organiźmie, w tkance tłuszczowej nawet 60 lat, to skąd mamy wiedzieć, czy jest groźny czy nie. sytuacja jest trochę analogiczna do GMO – potrzeba więcej badań, by móc zacząć panikować

A co z ludźmi, którzy nigdy nie stosowali ani nie mieli styczności z DDT i zachorowali oraz z tymi, którzy mimo oprysków nie mieli kłopotów z pamięcią mimo późnego wieku? Czy w krajach, które stosują DDT jest więcej przypadków Alzheimera? Chyba nie tylko, że tam wielu ludzi nie zdąży dożyć podeszłego wieku z powodu chorób zakaźnych, złych warunków higieny, braku dostępu do leków itd.. Jednak malaria ciągle stanowi zagrożenie dla ludzkiego życia.