Przepis na lecznicze wino wg św. Hildegardy z Bingen | ekologia.pl
Ekologia.pl Zdrowie Medycyna rodzinna Przepis na lecznicze wino wg św. Hildegardy z Bingen

Przepis na lecznicze wino wg św. Hildegardy z Bingen

Święta Hildegarda z Bingen to żyjąca w średniowieczu benedyktyńska mistyczka i autorka leczniczych receptur, które docenia wielu współczesnych naturoterapeutów. Uznawana w swoich czasach za uzdrowicielkę św. Hildegarda zostawiła po sobie księgi medyczne, które, zgodnie z legendą, napisała z polecenia samego Boga. Jedna z nich zawiera przepis na wzmacniające i oczyszczające organizm pietruszkowe wino. Czy taka mikstura rzeczywiście potrafi zdziałać cuda?

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Pietruszkowe wino według przepisu św. Hildegardy z Bingen ma za zadanie wzmocnić organizm, oczyścić go toksyn, a także poprawić krążenie, chronić serce, usprawnić trawienie i wyleczyć bezsenność. Jak radzi sama autorka, „Kto w sercu czy też w trzustce lub w boku ma bóle, niech gotuje pietruszkę w winie i doda trochę miodu, octu, a następnie przecedzi przez płótno. Niech pije często, a będzie ono go leczyć”. Czy średniowieczna mikstura naprawdę leczy serce i schorzenia układu pokarmowego? Warto przekonać się na własnej skórze.

Oto słynny przepis na lecznicze wino:

Składniki:

Przygotowanie:
Owoce głogu i pietruszkę gotujemy w winie na małym ogniu przez ok. 3 minuty. Następnie zdejmujemy naczynie z palnika i dodajemy ocet oraz miód, po czym dokładnie wszystko mieszamy i raz jeszcze doprowadzamy miksturę do wrzenia. Gorący wywar należy odcedzić i wlać do szklanych butelek.

Lecznicza mikstura?

Jak radzi św. Hildegarda, lampkę pietruszkowego wina należy pić dwa razy dziennie przez kilka dni z rzędu. Z zapisów mistyczki wynika, że taka mikstura ma za zadanie rozgrzać ciało, poprawić krążenie, oczyścić krew, wzmocnić organizm i przywrócić mu harmonię. Czy wino przygotowane wg prastarej receptury różni się właściwościami od popularnego grzańca? Cóż, aby to ocenić, trzeba takiego napoju spróbować!

 

Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)
Bibliografia
  1. www.sekrety-zdrowia.org; 2017-07-01;
4.8/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments