Fala uderzeniowa ‒ opis zabiegu, zalety i wady terapii falą uderzeniową

Fale uderzeniowe to tak naprawdę ruchy o ekstremalnie wysokim ciśnieniu, spowodowane np. jakąś dużą i intensywną eksplozją, trzęsieniem ziemi czy na przykład samolotem przełamującym barierę dźwięku. Ale na szczęście nie w medycynie… W medycynie fala uderzeniowa to nazwa zabiegu, po którym można się naprawdę wiele spodziewać. Udowodniono, że tak zwana terapia falą uderzeniową, to niezwykle skuteczna metoda, by postawić organizm na nogi. I to szybko. Może i to szok dla organizmu – ale za to jaki skuteczny! Co to jest fala uderzeniowa i czy można ją bezpiecznie stosować u każdego?Terapię falami uderzeniowymi należy przeprowadzać u doświadczonego specjalisty. Źródło: shutterstockTerapię falami uderzeniowymi należy przeprowadzać u doświadczonego specjalisty. Źródło: shutterstock
 1. Fala uderzeniowa – co to jest?
 2. Fala uderzeniowa – historia
 3. Dla kogo terapia falą uderzeniową?
 4. Terapia falą uderzeniową – na czym polega? Zabieg fali uderzeniowej
 5. Terapia falą uderzeniową – zalety
 6. Terapia falą uderzeniową – wady i przeciwwskazania
 7. Czy warto stosować terapię falą uderzeniową?

Fala uderzeniowa – co to jest?

Terapia falami uderzeniowymi to terapia, która wykorzystuje innowacyjne, multidyscyplinarne urządzenie. Stosuje się je obecnie w ortopedii, fizjoterapii, medycynie sportowej, urologii i nawet w… weterynarii. Jej główne atuty to przynoszenie szybkiej ulgi w bólu i przywracanie sprawności ruchowej.  Jest to terapia, która nie wymaga stosowania środków przeciwbólowych, potrafi naprawdę skutecznie przyspieszyć powrót do zdrowia pacjentów i leczy różne schorzenia i przewlekłe lub ostre bóle.

Terapia falami uderzeniowymi przynosi wiele korzyści tym pacjentom, którzy cierpią na przewlekłe i dokuczliwe dolegliwości. Może stanowić ciekawą alternatywę dla leków przeciwbólowych i różnych inwazyjnych zabiegów chirurgicznych, ponieważ jest to terapia dużo mniej inwazyjna i przez to także mniej stresująca dla pacjentów. Efekty są widoczne dosyć szybko, nawet po kilku dniach, zabiegi są krótkie i często wystarczy ich zaledwie kilka. Terapia falą uderzeniową leczy przyczynę schorzenia, a nie jej skutki.

Fala uderzeniowa – historia

Terapia falą uderzeniową, czyli inaczej pozaustrojowa terapia falami uderzeniowymi (czasem w literaturze pojawia się także angielski skrót ESWT), została po raz pierwszy wprowadzona do praktyki klinicznej całkiem niedawno, bo na początku lat 80. XX wieku, ale już w latach 50-tych przeprowadzono pierwsze systematyczne badania nad zastosowaniem fal uderzeniowych w medycynie.

W latach 80. ta terapia była stosowana początkowo w leczeniu schorzeń urologicznych, a konkretnie w leczeniu kamicy nerkowej. Była to metoda bardzo skuteczna, nieinwazyjna i szybko okazała się popularna. Postanowiono wykorzystać ją także w innych dziedzinach medycyny. Na początek postawiono na ortopedię, gdzie dość szybko stwierdzono, że terapia falą uderzeniową również ta jest skuteczna, ponieważ może m.in. wzmacniać interfejs kostno-cementowy, wzmacniać odpowiedź osteogenną i poprawiać gojenie złamań.

Dla kogo terapia falą uderzeniową?

Dzięki nowoczesnej terapii, jaką jest terapia falą uderzeniową, można systematycznie leczyć patologiczne zmiany ścięgien, więzadeł, torebek stawowych, mięśni i kości.

Terapia może być stosowana wśród osób, które mają problem z:
 • łokciem tenisisty / golfisty
 • zwapnieniem ścięgna barku
 • zapaleniem powięzi podeszwy
 • ścięgnem Achillesa / entezopatia
 • ścięgnem rzepki
 • zapaleniem kaletki krętarzowej - ścięgna pośladkowego
 • zespołem stresu piszczelowego przyśrodkowego

Terapia falami uderzeniowymi skutecznie leczy więc schorzenia związane ze stopami, łokciami, barkami, kolanami, biodrami, podudziem, udem, kręgosłupem (okolice kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego oraz przewlekłych bóli mięśniowych). Terapia falą uderzeniową może być pomocna także przy trudnych złamaniach.

Powszechnie przyjmuje się, że terapia radialną falą uderzeniową jest skuteczna także w leczeniu spastyczności mięśni, zarówno u dorosłych z porażeniem połowiczym, jak i u dzieci z porażeniem mózgowym.
Terapia falą uderzeniową to bardzo efektywna metoda stosowana w rehabilitacji. Źródło: shutterstock

Terapia falą uderzeniową – na czym polega? Zabieg fali uderzeniowej

W terapii falami uderzeniowymi wykorzystuje się fale akustyczne o wysokiej energii szczytowej. Takie fale oddziałują z tkankami, wywołując jednocześnie przyspieszoną naprawę tkanek i wzrost komórek, a także znoszenie czucia bólu. Przywracają także ruchomość.

Mówiąc krótko, terapia falami uderzeniowymi przyspiesza proces gojenia organizmu poprzez stymulację metabolizmu i poprawę krążenia krwi, co przyspiesza także regenerację uszkodzonej tkanki. Na obszar, który wymaga uzdrowienia, są stosowane silne impulsy (fale) energii. Impulsy te występują krótko, ale intensywnie, tworząc wtedy pęcherzyki mikro-kawitacji, które rozszerzają się i pękają. Pękające bąbelki wytwarzają pewną siłę, która przenika do tkanek i stymuluje komórki organizmu, które są odpowiedzialne za gojenie się kości i tkanki łącznej. Fale uderzeniowe niszczą uszkodzoną tkankę i zwapnienia.

Terapię falami uderzeniowymi stosuje się zwłaszcza wtedy, gdy organizm z jakiegoś powodu nie jest sam się w stanie wyleczyć i naprawić uszkodzone tkanki.

Terapia falą uderzeniową – zalety

Ta innowacyjna terapia posiada także sporo zalet. Jest to terapia nieinwazyjna, niewymagająca żadnych leków ani znieczulenia, nie jest to także operacja. Terapia falą uderzeniową posiada minimalne skutki uboczne, a jest to np. zaczerwienienie (które znika), niewielkie siniaki, niektórzy pacjenci odczuwają także wzrost uczucia bólu, które jednak znika.

Zabieg ten jest krótki, trwa około 30 minut. Żeby zobaczyć pożądane efekty, nie czeka się długo, a pierwsze efekty odczuwalne są od razu. Zazwyczaj w terapii wystarczą w sumie 3 lub 4 zabiegi, wykonywane w odstępie 1 tygodnia. Terapia falą uderzeniową nie powoduje żadnych poważnych komplikacji, redukuje ból, a znaczące korzyści kliniczne obserwuje się już kilka tygodni po zastosowanym leczeniu. Badania wykazały, że jest to terapia skuteczna.

Leczenie falą uderzeniową jest zwykle wyjątkowo skuteczne. Jednak może minąć kilka tygodni lub nawet miesięcy, zanim zostanie osiągnięty maksymalny i pożądany efekt. Jeśli po 3-4 miesiącach pacjent nadal nie odczuje wyraźnej poprawy, powinien wypróbować alternatywnych metod i porozmawiać z lekarzem.

TERAPIA FALĄ UDERZENIOWĄ – GŁÓWNE ZALETY
 • Nieinwazyjna (to nie operacja)      
 • Nie wymaga leków ani znieczulenia      
 • Minimalne, przemijające skutki uboczne      
 • Krótki zabieg      
 • Szybko odczuwalne efekty      
 • Brak poważnych komplikacji      
 • Redukcja bólu i korzyści kliniczne    
Tabela przedstawia przykładowe zalety stosowania terapii falą uderzeniową. Źródło: opracowanie własne.

Terapia falą uderzeniową – wady i przeciwwskazania

Czy terapia falą uderzeniową boli? To najczęstsze pytania osób, które zastanawiają się nad tym zabiegiem. Owszem, czasami zabieg ten jest trochę bolesny, ale również krótki. Większość ludzi wytrzymuje te kilka intensywnych minut bez żadnego problemu, a w razie potrzeby można regulować częstotliwość wstrząsów. Ból może nastąpić także po zabiegu, ale jest on już raczej łagodny i rozproszony. Może trwać jeden dzień i pojawić się kilka godzin po terapii. W razie potrzeby można zastosować paracetamol lub lek na bazie kodeiny w celu złagodzenia bólu. Nie należy jednak używać na leczonym miejscu lodu lub zażywać środków przeciwzapalnych.

Nawet jeśli pacjent nie odczuwa żadnego bólu po zabiegu, zdecydowanie zaleca się powstrzymanie się od wszelkich działań obciążających leczony obszar do 48 godzin po każdym zabiegu; chodzi np. o sport. To może być dla niektórych pacjentów duża wada tego zabiegu.

Czasami po terapii falą uderzeniową mogą wystąpić lekkie siniaki. Nie są one bardzo bolesne, ale leczenie to nie jest wobec tego zalecane osobom, które posiadają jakiekolwiek zaburzenia krzepnięcia krwi, takie jak hemofilia. Terapia falą uderzeniową nie jest polecana także osobom, które przyjmują warfarynę lub inne leki przeciwzakrzepowe. Przed zabiegiem powinny skonsultować się z lekarzem pacjenci z rozrusznikiem serca, ponieważ terapia falą uderzeniową może zakłócać jego pracę.

Terapii falą uderzeniową nie powinny stosować także osoby w ciąży. Nie jest to też metoda dla osób z chorobą nowotworową lub jeśli pacjent posiada ostry stan zapalny albo infekcję w leczonym obszarze.
W niektórych salonach korzysta się z fal akustycznych do redukcji cellulitu. Źródło: shutterstock

Czy warto stosować terapię falą uderzeniową?

Terapia falami uderzeniowymi jako metoda leczenia wciąż ewoluuje i nadal jest rozwijana. Jest coraz popularniejszą formą rehabilitacji, w tym także rehabilitacji sportowej. Jest wyjątkowo skuteczna, co na pewno bardzo ją wyróżnia na tle innych metod i terapii. Nie powoduje większych skutków ubocznych, jest praktycznie bezbolesna, a przy tym bardzo szybko widać jej pozytywne efekty – są odczuwalne praktycznie od razu.

Terapia falą uderzeniową jest dostępna w centrach odnowy biologicznej, u niektórych fizjoterapeutów, w specjalnych salonach do fali uderzeniowej w dużych miastach lub w niektórych sanatoriach. Cena jednego zabiegu to zazwyczaj koszt kilkudziesięciu złotych. Salony często oferują także specjalne okazje, gdy wykupi się od razu cały pakiet zabiegów. Terapia falą uderzeniową jest bardzo bezpieczna, jednak niezwykle ważne jest, aby zgłosić się do specjalistycznej, dedykowanej temu zabiegowi kliniki, w której lekarze mają duże doświadczenie w stosowaniu terapii falą uderzeniową.
Ekologia.pl (Magdalena Karwat)

Bibliografia

 1. “https://www.shockwavetherapy.eu/subpage#top”; data dostępu: 2021-04-02
 2. “https://www.healthcare.gg/jointcare/shockwave-therapy/”; data dostępu: 2021-04-02
 3. “https://shockwavecanada.com/about-shockwave-therapy/”; data dostępu: 2021-04-02
 4. “https://www.healthline.com/health/shockwave-therapy-for-ed”; data dostępu: 2021-04-02
 5. “https://gymna.com/en/stories/what-shockwave-therapy-and-how-does-it-help-patients”; data dostępu: 2021-04-02
 6. “https://www.lifemark.ca/blog-post/what-shockwave-therapy”; data dostępu: 2021-04-02
 7. “https://complete-physio.co.uk/services/shockwavetherapy/”; data dostępu: 2021-04-02
 8. “https://www.physio-pedia.com/Extracorporeal_Shockwave_Therapy_(ESWT)”; data dostępu: 2021-04-02
 9. “https://www.shockwavetherapy.org/about-eswt/shockwave-history/”; data dostępu: 2021-04-02
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy