Gekon lamparci (Eublepharis macularius)
Kolorowa, łatwo oswajająca się jaszczurka o ciekawym wyglądzie jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych gadów w hodowli amatorskiej.
Wygląd
Gekon lamparci posiada ciało stosunkowo krępe, uwagę zwraca duża głowa i gruby ogon sięgający prawie połowy długości ciała w którym zwierzę gromadzi zapasy tłuszczu. Oczy z ruchomymi powiekami, a dobrze wykształcone palce zakończone pazurkami, co ułatwia mu wspinaczkę. Ciało pokryte drobnymi łuskami, ubarwienie jest zależne od wieku zwierzęcia. U młodych na żółtym tle występuje kilka dużych czarnych lub ciemnobrązowych plam – stad spotykana jest też nazwa gekon tygrysi. Dorosłe kremowe lub szarożółte z licznymi, drobnymi ciemnymi plamkami rozsianymi po całym ciele. Niektóre z plam mogą się zlewać tworząc nieregularne paski. Hodowcy tego gatunku, na drodze selektywnej hodowli i spontanicznych mutacji wyodrębnili kilkanaście odmian barwnych.
Występowanie
Gekon lamparci spotykany jest na terenie Azji mniejszej i środkowej. Występuje m.in. na terenie Turkmenistanu, Iraku, Iranu, Afganistanu, Pakistanu oraz części Indii i Turcji.
Środowisko i tryb życia
Gekon lamparci przeważnie zamieszkuje tereny suche takie jak stepy, kamieniste pustynie czy też skaliste zbocza górskie. Poluje nocą, w ciągu dnia chroni się przed palącymi promieniami słońca w kryjówce, a więc najczęściej wśród rumowisk skalnych czy pod korzeniami. Jest zwierzęciem terytorialnym, dany rewir zamieszkuje przeważnie jeden samiec i kilka samic. Z uwagi na obfitość pokarmu i mnogość kryjówek w pobliżu siedzib ludzkich, bywa spotykany w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
Rozmnażanie
Dojrzałość płciową gekon lamparci może osiągnąć już w wieku 9-10 miesięcy, jest to jednak zależne od osiągniętej wielkości. Samica w lecie składa 1-2 jaja, z których po 1,5-2 miesiącach lęgną się młode. Ich płeć jest uzależniona od temperatury w czasie inkubacji.
Pokarm
Gekon lamparci poluje na wszelkie owady i pajęczaki o odpowiedniej wielkości. Sporadycznie może uzupełniać dietę zarówno o drobne kręgowce (głównie oseski) jak i słodkie owoce. Przystosowany do dłuższych postów, zapasy tłuszczu są gromadzone w ogonie.
„Na rynku terrorystycznym spotykanych jest kilkanaście odmian” Hahaha!!! :D
Słownik czasami potrafi płatać figle! Dziękujemy za zwrócenie uwagi na błąd. Już poprawiony.
Z serdecznymi pozdrowieniami
Joanna Szubierajska, Ekologia.pl
bardzo lubię te rasę jaszczurki i może za kilka dni kupię sobie właśnie taką bo mam takie plany
gatunek, bo rasę ruraj można zinterpretować jako odmianę barwną