Jeleń kanadyjski - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Parzystokopytne Jeleniowate Cervus Jeleń kanadyjski
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Jeleń kanadyjski (Cervus canadensis)

Jeleń kanadyjski, fot. shutterstock
Spis treści

Wygląd

Jeleń kanadyjski należy do rodziny jeleniowate (Cervidae). Ubarwienie ciała jednolite. W lecie barwa sierści jest ciemna, brązowawa, natomiast zimie sierść staje się jaśniejsza, szarawa. Na szyi występują dłuższe włosy. Ogon jest krótki. Tylko u samców występuje poroże (ważące do 18 kg), które jest zrzucane każdego roku. Samice są mniejsze od samców.

Występowanie

Dawniej obszar występowania jelenia kanadyjskiego obejmował niemal całą Amerykę południową i część północno-wschodniej Azji. Obecnie znacznie zmniejszył areał występowania. Spotykany jest głównie w Górach Skalistych, u północno-zachodnich wybrzeży USA oraz w południowo-wschodniej Rosji.

Tryb życia

Jeleń kanadyjski zamieszkuje bardzo różnorodne siedliska: głównie rozległe nizinne lasy, lasy górskie i podgórskie, liściaste, mieszane i bory oraz tereny otwarte. Prowadzi dzienny tryb życia. Samce żyją samotnie bądź w stadach kawalerów. Samice tworzą stada z młodymi. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). Głównym zagrożeniem jelenia kanadyjskiego jest kłusownictwo (zabijany jest dla poroża i innych części ciała wykorzystywanych w medycynie ludowej).

Odżywianie

Jeleń kanadyjski jest zwierzęciem roślinożernym. Żywi się liśćmi, pędami, korą oraz roślinami zielnymi .

Rozmnażanie i rozwój

Jeleń kanadyjski tworzy grupy haremowe składające się z kilku samic i samca. Samce za pomocą poroża rywalizują z innymi samcami o samice. Ciąża trwa 235-260 dni. Młode przychodzą na świta między majem a czerwcem. Samica rodzi zwykle jedno młode. Młode karmione jest mlekiem do 2-3 miesięcy. Potomstwo pozostaje przy samicy do roku. Dojrzałość płciową osiąga między 1,5 a 2,5 rokiem życia. Na wolności żyje do kilkunastu lat (17-18 lat).

Bibliografia
  1. https://animaldiversity.org; 2019-07-07;
  2. https://www.iucnredlist.org; 2019-07-07;
  3. https://explorer.natureserve.org; 2019-07-07;
4.9/5 - (7 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments