Karaś srebrzysty - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Promieniopłetwe Karpiokształtne Karpiowate Carrassius Karaś srebrzysty
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Karaś srebrzysty (Carassius gibelio)

Nazywana/y także: japończyk
Karaś srebrzysty
Spis treści

Występowanie

Karaś srebrzysty już w średniowieczu traktowany był jako ryba ozdobna i często był przesiedlany. Obecnie niemal niemożliwe jest określenie ojczyzny tego gatunku. Prawdopodobnie karaś srebrzysty jest gatunkiem azjatyckim pochodzącym z Dalekiego Wschodu. Obecnie karasie srebrzyste spotykane są niemal w całej Eurazji.

Budowa zewnętrzna

Karaś srebrzysty należy do rodziny karpiowate (Cyprinidae). Pysk jest półdolny. Ciało jest lekko bocznie ścieśnione. Strona grzbietowa ciemno stalowa, z granatowym bądź zielonkawym połyskiem. Boki ciała są nieco jaśniejsze, srebrzystoszare. Strona brzuszna jest biała. Zęby są jednoszeregowe. Łuska pokrywająca ciało cykloidalna. Linia naboczna jest prawie prosta. Płetwa grzbietowa pojedyncza, długa i nieznacznie wklęsła, posiadające III-IV promienie twarde, 15-19 promieni miękkich. Płetwa ogonowa wcięta. Płetwy parzyste oraz odbytowa są jasno ubarwione. Płetwy grzbietowa i ogonowa są szare. Osobniki młode są jaśniejsze. Dymorfizm płciowy jest słabo zaznaczony. Gatunkiem podobnym jest karaś pospolity.

Biologia

Karaś srebrzysty obserwowany jest w różnorodnych typach wód słodkich. Toleruje wody zanieczyszczone, zamulone i słabo natlenione. Preferuje wody płytkie o niewielkim przepływie. Karaś srebrzysty przystępuje do rozrodu od maja do lipca. Na miejsce rozrodu wybiera płycizny porośnięte roślinnością. Złożona ikra przykleja się do roślinności wodnej. Samica składa od 3 do 400 tys. ziaren ikry. Tarło jest wieloporcyjne. Ikra jest barwy zielonkawożółtej. Średnica ikry wynosi 0,9-1 mm. Karaś srebrzysty osiąga dojrzałość płciową między trzecim a piątym rokiem życia. Ryba hodowana w akwariach i poławiana w celach konsumpcyjnych. Karaś srebrzysty jest wszystkożerny. W jego diecie znaleźć można bezkręgowce (larwy owadów, skorupiaki planktonowe, mięczaki) zwierzęta kręgowe (inne ryby i ich ikra) oraz pokarm roślinny. Narybek żywi się detrytusem, glonami oraz drobnymi organizmami. Karaś srebrzysty żyje do 10 lat. Może krzyżować się z innymi gatunkami ryb.

Bibliografia
  1. pod red. Brylińska M.; "Ryby słodkowodne Polski"; Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa 2000;
  2. https://www.iop.krakow.pl; 2019-06-09;
  3. https://www.fishbase.se; 2019-06-09;
  4. https://www.luontoportti.com; 2019-06-09;
4.7/5 - (8 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

U mnie w oczku wodnym karasie srebrzyste żyją już 20 lat i żaden nie padł (21 szt.)

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!