Kulczyk (Serinus serinus)
Wstęp
Mały ptak wielkości sikory modraszki. Wędrowny, często stadnie (czasem są to stada mieszane). W Polsce pojawia się sporadycznie. Lot u niego jest energiczny, skaczący. Samice kulczyka podobne do samic czyża. Ich sylwetki podczas lotu rozróżnić można po żółtych nasadach na ogonie i wyraźniejszym żółtym rysunkiem na skrzydłach u tego drugiego gatunku.
Wygląd
Stożkowaty, krótki, gruby, szary dziób. Wąski ogon ze wcięciem na końcu. Na płaszczu i na bokach ciała intensywne ciemne kreskowanie. Kuper u dorosłych jest żółty. Dymorfizm płciowy i wiekowy jest widoczny. Na ciemnym, szarym policzku ma jasną plamkę (u samca jaśniejsza). Policzek otoczony jasnym pasem, (u samca bardziej widocznym i jaskrawym) zaczynającym się od czoła, wzdłuż brwi przez szyje aż do piersi. U samicy ta obwódka policzka jest bardziej zielonkawa i kreskowana. Pierś u samca jaskrawożółta, u samicy słabiej ubarwiona. Osobniki młodociane bardziej plamkowane, nie mają koloru żółtego w swoim upierzeniu. Te elementy które u dorosłych są żółtawe, u młodych są płowo-białe.
Występowanie
Prawie cała Europa (z wyłączeniem obszarów północnych), Afryka Północna. Populacje północne są wędrowne. Na zimowiska lecą w rejony Morza Śródziemnego.
Biotop
Preferuje obszary z jodłami, żywotnikami (parki, sady, ogrody, cmentarze oraz skraje lasów).
Lęgi
Samica buduje gniazdo wysoko na drzewie iglastym (z korzonków, traw, liści). Pierwszy lęg w maju, podczas którego samica składa 3-5 jaj. Jaja są w odcieniu zielonkawym, ciemno plamkowane, głównie przy tępym biegunie. Wysiadywanie trwa ok. 13 dni, w tym czasie samiec karmi samicę. Po wykluciu pisklęta karmione są przez oboje rodziców (choć głównie przez samca, samica szykuje się do kolejnego lęgu) przez ok. 14 dni.
Pokarm
Pisklęta karmione są owadami, w późniejszym okresie nasionami. Osobniki dorosłe żywią się pokarmem roślinnym: nasiona drzew, dziko rosnących roślin, takich jak wiesiołek, mniszek, tasznik, również pąki brzóz. Chętnie żerują na ziemi.