Lampart amurski - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Drapieżne Kotowate Panthera Lampart amurski
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Lampart amurski (Panthera pardus orientalis)

Lampart amurski, fot. shutterstock
Spis treści

Wygląd

Lampart amurski jest podgatunkiem lamparta plamistego (Panthera pardus). Należy do rodziny kotowate (Felidae). Źrenica jest okrągła. Sylwetka jest smukła. Ubarwienie w żółtych lub pomarańczowych tonacjach, w zależności od pory roku. Ponadto w zimie sierść staje się grubsza. Ciało pokryte jest ciemnymi plamkami (rozetkami). Ogon jest długi. Samce są nieco większe od samic.

Występowanie

Podgatunek amurski lamparta plamistego występuje na niewielkim obszarze we wschodniej Rosji głównie na terenie Parku Narodowego “Ziemia Leoparda” (blisko granicy z Chinami). Park Narodowy “Ziemia Leoparda”powstał głównie po to, aby chronić jedyną na świecie populację lamparta amurskiego. Dawniej podgatunek ten zamieszkiwał znacznie większy obszar wschodniej Azji.

Tryb życia

Siedliskiem lamparta amurskiego są umiarkowane lasy mieszane. Obszar występowania tego kota charakteryzuje się klimatem kontynentalnym: bardzo gorące lata i srogie, śnieżne zimy. Lampart amurski prowadzi nocny, samotny tryb życia. Do głównych zagrożeń zaliczyć można kłusownictwo, zubożenie bazy pokarmowej oraz degradacje siedlisk. Jest krytycznie zagrożony (kategoria CR na liście IUCN). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik I).

Odżywianie

Lampart amurski jest mięsożerny. W jego diecie znaleźć można kręgowce, głównie ssaki ponadto poluje na ptaki oraz bezkręgowce (owady).

Rozmnażanie i rozwój

Lampart amurski do rozrodu przystępuje na wiosnę i w lecie. Ciąża trwa około 100 dni. Samica rodzi od 1 do 5 kociąt. Młode przychodzą na świat z zamkniętymi oczami. Po urodzeniu ważą ok. 600 g. Do 6 miesiąca karmione są mlekiem matki. Przy samicy pozostają do dwóch lat. Lampart amurski osiąga dojrzałość płciową między trzecim a czwartym rokiem życia. Na wolności żyje do kilkunastu lat. W niewoli żyje do 23 lat.

Bibliografia
  1. https://www.iucnredlist.org; 2019-07-28;
  2. https://fundphoenix.org; 2019-07-28;
  3. https://conservewildcats.org; 2019-07-28;
4.7/5 - (13 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!