Manat rzeczny - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Syreny Manatowate Trichechus Manat rzeczny
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Manat rzeczny (Trichechus inunguis)

Manat rzeczny
Spis treści

Wygląd

Manat rzeczny należy do rodziny manatowate (Trichechidae). Jest jednym z trzech gatunków manatów. Głowa jest słabo wyodrębniona, wyposażona w parę małych oczy. Na wargach znajdują się grube włosy. Ciało jest krępe, cylindryczne. Na ciele występują krótkie, rzadkie włosy. Skóra jest gładka. Barwa ciała szarawa do czarnej. Na klatce piersiowej i brzuchu może występować biała lub różowawa łata. Kończyny przednie przekształcone w płetwy. Kończyny tylne są zredukowane. Płetwa ogonowa zaokrąglona. Gatunkami podobnymi są manat karaibski raz manat afrykański.

Występowanie

Manat rzeczny występuje w Amazonce w Ameryce Południowej; głównie na obszarze Brazylii, północnego Peru, wschodniego Ekwadoru i południowej Kolumbii.

Tryb życia

Manat rzeczny jest endemitem basenu Amazonki. Spotykany jest w niemal całym dorzeczu. Preferuje głównie leśne rozlewiska, miejsca o spokojnym nurcie i zbiorniki wodne. Unika bystrych odcinków rzeki. Spotykany jest maksymalnie do 300 m n.p.m. Manaty rzeczne odbywają sezonowe wędrówki związane z zalewaniem nowych obszarów w porze deszczowej. Manat rzeczny prowadzi wodny tryb życia. Jest aktywny zarówno w dzień jak i w nocy. Żyje w pojedynczo lub w grupach (do 8 osób). Jego liczebność maleje. Na liście IUCN jest gatunkiem narażonym na wyginięcie (kategoria VU). Wpisana jest do konwencji CITES (załącznik I). Do zagrożeń zaliczyć można kłusownictwo (zabijany dla mięsa i skóry) oraz utrata siedlisk.

Odżywianie

Manat rzeczny jest roślinożerny. Dziennie zjada ilość roślinność odpowiadającą 15 procentom swojej masy.

Rozmnażanie i rozwój

Manat rzeczny przystępuje do rozrodu raz w roku, ze szczytem od lutego do maja. Odstęp między ciążami wynosi 2-3 lata. Ciąża trwa 10-12 miesięcy. Samica rodzi jedno młode. Młode po urodzeniu mierzy około 90 cm i waży 10-15 kg. Młode pozostaje przy samicy do 18 miesięcy. Dojrzałość płciową osiąga w trzecim roku życia, do rozrodu przystępuje w wieku 6-10 lat. Żyje do 25-30 lat.

Bibliografia
  1. https://www.fao.org; 2019-06-09;
  2. https://species-identification.org; 2019-06-09;
  3. https://www.edgeofexistence.org; 2019-06-09;
  4. Marmontel M., de Souza D. & Kendall S.; "Trichechus inunguis"; The IUCN Red List of Threatened Species; 2016;
  5. https://cites.org; 2019-06-09;
4.9/5 - (9 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!