Mysz polna. Ssak. Zwierzę - mysz polna, myszarka polna
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Gryzonie Myszowate Apodemus Mysz polna
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Mysz polna (Apodemus agrarius)

Nazywana/y także: myszarka polna
Mysz polna, Apodemus agrarius, Striped Field Mouse
Spis treści
Występowanie

Mysz polna zamieszkuje łąki, pola, skraje lasów, zarośla przydrożne, parki i ogrody na obszarze od środkowej Europy do Japonii i Korei. W Polsce jest pospolita w prawie całym kraju za wyjątkiem Podhala i Tatr. Populacja myszy polnej ulega znacznym wahaniom. Są lata kiedy zdarzają się jej masowe występowanie.
 

Wygląd

Długość ciała myszy polnej wynosi 8 -11 cm, długość ogona 6 -8 cm, masa ciała waha się w granicach 15 -30 g. Ubarwienie grzbietu jest żółtorudawe (u młodych osobników bardziej szare), wzdłuż grzbietu od głowy do nasady ogona ciągnie się wyraźna czarna smuga, spód ciała jest ostro odgraniczony od boków – biały lub popielaty. Uszy i ogon myszy polnej są krótsze niż jej kuzynek – myszarki leśnej i myszarki zaroślowej.
 

Tryb życia

Mysz polna jest aktywna przez całą dobę i częściej żeruje w dzień niż inne spokrewnione z nią gatunki. Słabo skacze czy wspina się. Żyje w płytkich i słabo rozgałęzionych norach, które sama kopie. Na okres zimy przenosi się do stogów zboża, stodół, a także kopców ziemniaków i buraków. Może wtedy wyrządzić w nich duże szkody.

Odżywianie

Mysz polna jest wszystkożerna. Jej pokarm stanowią  nasiona, jagody i w znacznym stopniu owady.. Żeruje prawie wyłącznie w dzień.

Rozmnażanie i rozwój

Sezon rozrodczy myszy polnej trwa od kwietnia do października. W tym okresie ma miejsce 3 -5 miotów. Ciąża trwa 21 -23 dni. W każdym miocie jest od 4 do 9 młodych, które otwierają oczy po 11 dniach. Z matką pozostają przez 2 miesiące. Mysz polna żyje ok. 1,5 roku.

4.4/5 - (18 votes)
Subscribe
Powiadom o
11 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

xd2022

lol jest ktoś 2021??

od 2015 roku to już nie jest mysz polna, tylko myszarka polna. Cała rodzina Apodemus otrzymała nazwę Myszarka. Słowo Mysz zarezerwowane jest wyłącznie dla rodziny Mus.

co ona je

ILE TO ZYJE

Mam taką na działce w odchodach gołębich w kompostowniku.Jest tam sporo ziarna pszenicy,dlatego się tam zadomowiła.

Ile to zyje?

co je mysz polna

hej

jest bardzo fajne ale nie pisze co te myszy jedzą

przydatne