OGNICA PSTRA. Ryba. Zwierzę - ognica pstra, skrzydlica ognista, ryba motyl
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Promieniopłetwe Skorpenokształtne Skorpenowate Pterois Ognica pstra
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Ognica pstra (Pterois volitans)

Nazywana/y także: skrzydlica ognista, skrzydlica pstra, ryba motyl
Ognica pstra
Spis treści
Występowanie

Ognica pstra zamieszkuje wschodni Ocean Indyjski i znaczną część zachodniego Pacyfiku. Jej zasięg obejmuje południowo-wschodnią Azję, Malezję, Indonezję, Filipiny, północną Australię, Oceanię po Wyspę Wielkanocną, na północy po Koreę Południową i Japonię. Została przypadkowo wprowadzona do wód w pobliżu południowej Florydy w USA.

Budowa zewnętrzna

Ognica pstra należy do ryb z rodziny skorpenowate (Scorpaenidae). Głowa jest duża. Oczy są stosunkowo duże. Ciało jest krępe, bocznie spłaszczone. Ubarwienie ciała jest zmienne, jaskrawe, pokryte czerwonymi, złotobrązowymi bądź czarnymi pasami na jasnym tle. Wzdłuż linii bocznej mogą występować jasne plamki. Posiada dwie płetwy grzbietowe. Płetwy piersiowe są długie i wachlarzowate. Promienie płetw piersiowych są połączone przy nasadzie. Dymorfizm płciowy widoczny w okresie rozrodczym. Samce w tym okresie stają się ciemniejsze. Gatunkiem podobnym jest ognica skrzydlata (Pterois lunulata).

Biologia

Ognica pstra występuje głównie w tropikalnych płytkich wodach przybrzeżnych. Spotykana jest często na rafach koralowych, w ujściach rzek i lasach namorzynowych. Prowadzi przydenny tryb życia. Jest zwierzęciem o aktywności nocnej. Po za okresem rozrodczym żyje samotnie. Jest terytorialna. Ognica pstra jest rybą drapieżną, żywi się skorupiakami, mięczakami oraz rybami. Samiec tworzy grupę z kilkoma (od 3 do 8) samicami. Samica składa od 2 do 15 tysięcy ziaren ikry. Jajapelagiczne. Wylęg larw odbywa się po 36 godzinach. Larwa po wykluciu mierzy ok. 1,5 mm. Ognica osiąga dojrzałość płciową między pierwszym a drugim rokiem życia, przy długości ciała 19 cm. W naturze żyje do 10-15 lat. Na liście IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC). Ryba jadalna. Chętnie poławiana. Hodowana w akwariach domowych i publicznych. Jest niebezpieczna dla człowieka.

Bibliografia
  1. https://www.cabi.org; 2019-01-06;
  2. https://www.waza.org; 2019-01-06;
  3. Motomura, H. & Matsuura, K.; "Pterois volitans"; The IUCN Red List of Threatened Species; 2016;
  4. https://www.fishbase.org; 2019-01-06;
  5. https://fishesofaustralia.net.au; 2019-01-06;
4.6/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments