RYBITWA WIELKODZIOBA. Ptak. Zwierzę - rybitwa wielkodzioba
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Siewkowe Mewowate Hydroprogne Rybitwa wielkodzioba
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Rybitwa wielkodzioba (Hydroprogne caspia)

By Mdf (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
Spis treści
Wstęp

Rybitwa nieco większa od wrony siwej (Corvus corone). Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). W kraju sporadycznie wyprowadza lęgi, nieliczne regularnie na przelotach.

Wygląd

Tęczówka oczna ciemnobrązowa. Dziób czerwony, z ciemniejszą końcówką, duży, długi, zaostrzony. Głowa z czarną, jednolitą (w lecie) lub z kreskowaną (w zimie) czapeczką. Ubarwienie wierzchu jasnoszare. Sylwetka wydłużona. Skrzydła wąskie, długie oraz spiczaste. Ogon rozwidlony. Nogi czarne. Brak dymorfizmu płciowego. Występuje natomiast dymorfizm wiekowy. Osobniki młodociane są ciemno plamkowane na wierzchu, nogi są nieco jaśniejsze, dziób jest krótszy, barwy pomarańczowej. W locie dobrze widoczny ciemny spód końców skrzydeł.

Występowanie

Zasięg występowania rybitwy wielkodziobej jest mocno porozrywany. Ptaki te występują w Ameryce Północnej (głównie nad Wielkim Jeziorem Niewolniczym i Jeziorem Winnipeg), w Europie (na Ukrainie), w Afryce (zachodnie i południowe wybrzeża oraz Madagaskar), w Azji (w większości w Kazachstanie, Afganistanie, Pakistanie i wschodnich Chinach) oraz w Australii i Nowej Zelandii. Na znacznym obszarze jest ptakiem osiadłym lub koczuje. Populacje północne są wędrowne.

Biotop

Zamieszkuje bardzo różnorodne siedliska wodne, wybrzeża morskie, laguny, zatoki, ujścia i doliny rzek, a także jeziora w głębi lądu, mokradła i rozlewiska. Na zimowiskach chętniej przebywa na wybrzeżach.

Lęgi

Gatunek monogamiczny. Gnieździ się w koloniach bądź pojedynczo, w zagłębieniu ziemi. Gniazdo bez wyściółki lub przykryte materiałem roślinnym. Przystępuje do jednego lęgu w roku. Samica składa 2-3 ciemno nakrapiane jaja. Czas wysiadywania (przez oboje rodziców) wynosi 26-28 dni. Pisklęta są kremowo lub szaro ubarwione. Młode stają się lotne po 5-6 tygodniach i przez jeszcze jakiś czas pozostają pod opieką rodziców. Dojrzałość płciową osiąga w trzecim bądź w czwartym roku życia.

Pokarm

Żywi się zwierzętami kręgowymi (rybami, pisklętami ptaków oraz ich jajami), bezkręgowcami (owadami, skorupiakami) oraz padliną. Nurkuje za pokarmem.

4.8/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments