Traszka zwyczajna - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Płazy Płazy ogoniaste Salamandrowate Triturus Traszka zwyczajna
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Traszka zwyczajna (Triturus vulgaris)

Nazywana/y także: traszka
Traszka zwyczajna, fot. Mario Saccomano/Shutterstock
Spis treści

Wygląd

Traszka zwyczajna ma smukłe ciało, którego tułów jest ciemnobrunatny, często czarno nakrapiany. Brzuch tego płaza ma kolor żółty, na którym również widnieją kropki. Po bokach głowy znajdują się niewielkie gruczoły przyuszne. Istnieje u tego gatunku wyraźny dymorfizm płciowy, który przejawia się przede wszystkim w tym, że samiec jest większy od samicy. Poza tym, w czasie godów, samiec przybiera specyficzną szatę godową, która charakteryzuje się uwydatnioną i wysoką płetwą grzbietową biegnącą wzdłuż ciała od środka głowy aż do końca ogona. Sam ogon samca również ma wówczas charakterystyczny wygląd, posiada bowiem na bokach błękitne smugi pokryte czarnymi plamami. Samica nie ma tak intensywnego ubarwienia, a jej płetwa grzbietowa jest o wiele mniejsza. Masa ciała traszki zwyczajnej może wynosić 3-4 g, a długość ciała około 10 cm.

Występowanie

Traszka zwyczajna zamieszkuje różne części Europy – głównie rejony wschodnie, centralne oraz północne. W Polsce jest to płaz występujący dosyć powszechnie, z tego względu uznawany jest w naszym kraju za najpospolitszy gatunek traszki. Zamieszkuje w głównej mierze tereny nizinne, o wiele rzadziej bytuje w górach.

Środowisko i tryb życia

Traszka zwyczajna posiada duże zdolności przystosowywania się do różnych warunków środowiska. W lecie bytuje w pobliżu zbiorników wodnych, a więc w wilgotnych i ocienionych zaroślach. Największą aktywność życiową traszka zwyczajna przejawia w ciepłe, wilgotne noce, ale także w deszczowe lub pochmurne dni. Zimę spędza na lądzie, zwykle tworząc większe skupiska i zagrzebując się pod ziemią, np. w norach gryzoni.

Rozmnażanie

Gody traszki zwyczajnej rozpoczynają się zwykle pod koniec marca, wcześniej niż u innych traszek. Dzieje się tak, ponieważ ten gatunek ma mniejsze wymagania co do wysokości temperatury wody i dzięki temu gody może odbywać już w temperaturze 4 stopni Celsjusza. Traszka zwyczajna podczas sezonu rozrodczego, odwrotnie, niż poza nim, jest ściśle związana ze środowiskiem wodnym. Samica składa na liściach roślin wodnych ok. 300 jaj. Już po kilku dniach wylęgają się z nich larwy, które po kilku miesiącach, jesienią, są całkowicie przeobrażone w postać dorosłą. Długość życia tego pospolitego płaza może wynosić nawet do 10 lat.

Pokarm

Traszka zwyczajna odżywia się larwami owadów, np. komarów, pająkami, pierścienicami a także nieposiadającymi skorupki ślimakami.

4.9/5 - (19 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments