Traszka górska - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Płazy Płazy ogoniaste Salamandrowate Triturus Traszka górska
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Traszka górska (Triturus alpestris)

Traszka górska, Triturus alpestris, Alpine Newt
Spis treści

Średniej wielkości traszka zasiedlające górskie stawy i jeziora, w okresie godów zyskująca piękne, niebieskie ubarwienie ciała.

Wygląd

Budową ciała traszki górskiej przypomina inne krajowe gatunki traszek. Niewielkie oczy osadzone na płaskiej i szerokiej głowie, kończyny dobrze wykształcone i umięśnione, ogon bocznie spłaszczony, stosunkowo krótki. Ubarwienie w okresie przebywania na lądzie przeważnie ciemne, najczęściej ciemnooliwkowe lub czarne. Niektóre osobniki mogą mieć jaśniejsze plamy o nieregularnym kształcie. Spodnia strona ciała i podgardle jednolicie pomarańczowe. W okresie godów u samców pojawia się charakterystyczny fałd skórny na grzbiecie, ponadto w tym okresie u obu płci występuje niebieskie ubarwienie z rzędami ciemniejszych i jaśniejszych plam o różnym układzie.

Występowanie

Traszka górska spotykana jest w Europie środkowej, gdzie zasiedla wszystkie pasma górskie:  Alpy, Karpaty i Sudety a także Góry Świętokrzyskie.  W górach spotykana do wysokości 1 700 m n.p.m. a w Polsce zasiedla m in. niektóre z tatrzańskich stawów.

Środowisko i tryb życia

Traszka górska podobnie jak inne krajowe traszki jest gatunkiem ziemno-wodnym, który w okresie godów przebywa w wodzie, natomiast po ich zakończeniu przebywa w pobliżu wody.  W okresie godów, które mają miejsce w różnego typu wodach stojących (najczęściej są to śródleśne stawy lub zarośnięte rowy ale także różne rozlewiska)  jest aktywna cały dzień.  Na lądzie jest aktywna w nocy oraz w trakcie deszczowych dni, najczęściej spotykana w lasach wśród omszonych pni i ściółki, niekiedy także na obrzeżach wilgotnych łąk. Zimuje przeważnie na ladzie, podobnie jak inne płazy w różnego rodzaju norach, lub zagrzebana w głębokiej warstwie ściółki.
 

Rozmnażanie

Gody traszki górskiej mają miejsce wcześnie, niekiedy już na początku marca, gdy temperatura wody wynosi zaledwie kilka stopni. Samica pobiera spermatofory złożony przez samca na roślinach wodnych lub na dnie.  Jaja są składane w kwietniu lub w maju, przeważnie luzem lub krótkimi sznurami po kilka sztuk. Łącznie jedna samica może znieść nawet ponad 100 jaj, wylęg młodych następuje po kilku-kilkunastu dniach, co jest uzależnione od temperatury wody. Rozwój larw trwa przeważnie 3-4 miesiące, jednak w wyżej położonych stawach, przy niskiej temperaturze wody znacznie się wydłuża. Dlatego tez na terenach wyżej położonych larwy często nie zdążą się przeobrazić w danym roku i zimują w wodzie.

Pokarm

Pożywienie traszki górskiej stanowią wszelkie drobne bezkręgowce, najczęściej  są to owady i ich larwy a także pająki, drobne skorupiaki oraz ślimaki bezskorupowe i dżdżownice.

4.8/5 - (10 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wszystko fajnie, bardzo pomocne tylko ,że przed A stawia się przecinek.

zaś w zestawieniu „tylko że” przecinek stawia się przed „tylko” a nie przez „że” – jak już krytykować interpunkcję, to samemu trzeba być w niej specem :D