Poniedziałek 05.07.2021

Antylopa z nosem w kształcie trąby powraca!

Suhak stepowy jest krytycznie zagrożonym gatunkiem ssaka kopytnego.  Na szczęście populacja tej rzadkiej antylopy powoli się odbija ‒  od 2019 roku wzrosła już ponad dwukrotnie! Suhak znany jest z bulwiastego, wystającego nosa. Fot. shutterstockSuhak znany jest z bulwiastego, wystającego nosa. Fot. shutterstock

Najnowsze badania lotnicze populacji suhaka w Kazachstanie – gdzie koncentruje się większość gatunków – wykazały wzrost z 334 000 do 842 000 osobników w ciągu ostatnich dwóch lat. Daje to ekologom nową nadzieję na długoterminowe przetrwanie gatunku.
Suhaki kiedyś były liczne, wędrując obok mamutów i tygrysów szablozębnych po rozległych krajobrazach rozciągających się od Wysp Brytyjskich po Alaskę, ale niestety ich liczba gwałtownie spada i są teraz krytycznie zagrożone. Pod koniec XX wieku na przestrzeni zaledwie 20 lat populacja suhaków na wolności spadła z ponad 1,5 mln do 200 tys. osobników. Jedną z głównych przyczyn jest kłusownictwo. Kłusownicy pozyskują głównie skóry i rogi zwierząt, które są używane w tradycyjnej medycynie chińskiej i mają wysoką wartość na czarnym rynku. W 2015 roku już i tak niewielką populację zdziesiątkowała epidemia pasterolozy, ciężkiej choroby bakteryjnej. Kolejne zagrożenie to zmiany klimatyczne i ekspansja działalności człowieka poprzez projekty rolnicze i infrastrukturalne.

Po serii działań ochronnych, w tym rządowych rozprawach z kłusownictwem oraz lokalnych i międzynarodowych pracach konserwatorskich, populacja antylop zaczęła się odbijać.

Ministerstwo ekologii Kazachstanu nazwało w boom demograficzny „wskaźnikiem skuteczności środków mających na celu ochronę populacji suhaka i przeciwdziałanie kłusownictwu”.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody zalicza suhaka do pięciu krytycznie zagrożonych gatunków antylop. Pod koniec XX wieku liczebność Saiga tatarica, spadła o ponad 90%, kilkakrotnie zbliżając się do wyginięcia.

Suhak stepowy ma niezwykły wygląd za sprawą ruchomego, wydłużonego nosa, który zwisa nad ustami i przypomina wyglądem trąbę słonia. Kazachstan jest domem dla większości światowej populacji suhaków, chociaż antylopy można znaleźć również w południowej Rosji i Uzbekistanie.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/science-environment-57688320”; data dostępu: 2021-07-05
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy