Dracena roślina - sadzenie, uprawa i pielęgnacja draceny

Marzysz o egzotycznej zieleni w domu, ale brakuje Ci ogrodniczego talentu? Trudno o drugą tak tolerancyjną, acz spektakularną roślinę domową jak dracena. Nie tylko idealnie znosi ona braki w pielęgnacji, ale na dodatek łatwo adaptuje się do niemal każdych warunków. Które gatunki draceny są najatrakcyjniejsze i jak zaaranżować je we wnętrzach mieszkalnych?Dracena to popularna roślina doniczkowa. Źródło: New Africa/ShutterstockDracena to popularna roślina doniczkowa. Źródło: New Africa/Shutterstock
  1. Dracena - wymagania glebowe
  2. Sadzenie i uprawa draceny
  3. Podlewanie i nawożenie draceny
  4. Rozmnażanie draceny
  5. Ochrona draceny
  6. Dracena w domu
  7. Najciekawsze odmiany draceny
Nazwa dracena pochodzi od starogreckiego słowa „drakaina”, które oznacza smoczycę. Skąd to skojarzenie? Niektóre gatunki draceny po nacięciu puszczają czerwony sok, który tradycyjnie stosowany był jako substancja lecznicza i nazywany „smoczą krwią”.

Botanicy wyróżniają dziś 170-180 gatunków należących do rodzaju Dracaena, zaliczanego z kolei do rodziny szparagowych. Obejmują one sporej wielkości drzewa (do 6 m wysokości), silnie rozgałęzione krzewy, a także rośliny zielne i pnącza. Najwięcej gatunków odkryto w strefie równikowej Afryki, ale draceny w stanie naturalnym występują również w Azji oraz na Hawajach. Ponadto dwa odrębne gatunki zidentyfikowano także na obszarze Ameryki Środkowej.

W domowej uprawie spotyka się tylko kilka gatunków draceny – wszystkie osiągają też znacznie mniejsze rozmiary niż w stanie dzikim. Stosunkowo najczęściej wybieramy dracenę obrzeżoną (Dracaena marginata), która pochodzi z Madagaskaru i charakteryzuje się liśćmi o czerwonawych krawędziach. Długie, stosunkowo wąskie i szpiczaste liście są też największą ozdobą dracen, wyrastając pionowo i skośnie z wierzchołka zdrewniałego pędu. Egzotyczny pióropusz może dorastać do wysokości 1-2 m metrów i staje się atrakcyjną koroną niewielkiego doniczkowego drzewka. W warunkach naturalnych na pędach pojawiają się w biało-żółte kwiaty, a następnie jagodowe owoce, ale w domowej uprawie jest to praktycznie niespotykane.

Uwaga: W liściach draceny obecne są saponiny, które są toksyczne dla kotów i psów. Rośliny należy więc umiejscawiać poza zasięgiem domowych zwierzaków.

Dracena - wymagania glebowe


Jak już wspomnieliśmy na wstępie, dracena nie jest przesadnie kapryśna. W bardziej sprzyjających warunkach powodzi się jej oczywiście lepiej, dlatego dla bujnego rozwoju liści warto umieścić donicę w jasnym pomieszczeniu, ale nie na bezpośrednim słońcu. W przypadku lokalizacji pod oknem czy na parapecie warto więc pomyśleć o rozpraszających światło zasłonach czy roletach. Większość gatunków zniesie jednak bez większych szkód zarówno bezpośrednie nasłonecznienie od czasu do czasu, jak i półcień.

Optymalna temperatura przez dzień wynosi 15-21 °C, a w nocy może być niższa, ale nigdy poniżej 10°. Dracenę można więc uprawiać w wietrzonych często sypialniach, ale nie nadaje się na nieogrzewane zimą werandy czy ogrody zimowe.

Sadzenie i uprawa draceny


Draceny wysadzamy do dużych ceramicznych donic, które zapewnią dość miejsca gęsto splątanym korzeniom. Wypełniamy je standardowym podłożem do roślin doniczkowych, dbając jednak o to, aby woda mogła swobodnie odpływać przez dno. Dobra przepuszczalność ziemi jest szczególnie istotna dla zdrowia rośliny, ale w miarę możliwości warto również zadbać o lekko kwaśny odczyn podłoża – wystarczy domieszać kilka garści torfu do zawartości donicy.

Jak sadzić dracenę? Donicę wypełnij ziemią do 1/3 wysokości, a następnie umieść w niej roślinę. Bryła korzeniowa powinna być usytuowana tak, aby jej wierzchołek sięgał ok. 2 centymetrów poniżej górnej krawędzi pojemnika. Następnie dracenę należy obsypać podłożem, lekko docisnąć i obficie podlać.

Pielęgnacja draceny jest naprawdę minimalna – nawet ignorowane przez lata okazy poza podlewaniem nie potrzebują wiele do przeżycia. Raz na jakiś czas warto jednak przetrzeć wilgotną szmatką wszystkie liści i usunąć te przesuszone. Roślina będzie wówczas prezentować się znacznie lepiej.

Obawiasz się, że dracena wyrośnie intensywnie i będzie zabierać zbyt dużo miejsca w domu? Na szczęście, roślinę można swobodnie podcinać dopasowując ją do zewnętrznych warunków. Idealna pora na ten zabieg to wiosna i lato. Po każdorazowym cięciu, nawet bardziej drastycznym, wystarczy poczekać cierpliwie kilka tygodni, a dracena wypuści nowe liście a jej korona znów się zazieleni.
Drzewa draceny w środowisku naturalnym. Źródło: riverwill_kay/Shutterstock
Drzewa draceny w środowisku naturalnym. Źródło: riverwill_kay/Shutterstock

Podlewanie i nawożenie draceny


Od wiosny do jesieni podłoże draceny powinno być stale wilgotne, aby upodobnić się do warunków panujących w ulubionej przez rośliny strefie tropikalnej. Co tydzień warto więc wyjąć wewnętrzną donicę do wanny, obficie podlać roślinę i odczekać, aż nadmiar wody odpłynie. Dopiero wówczas dracenę można wsadzić z powrotem do osłonki. Zimą, która ma być okresem hibernacji, podlewamy jedynie raz na dwa tygodnie i w znacznie bardziej umiarkowanych ilościach.

Jeśli nie chcesz tracić czasu na nawadnianie w wannie, podlewaj dracenę bezpośrednio w donicy, ale zawsze pozwalaj, aby kilka górnych centymetrów podłoża zdążyło lekko przeschnąć. Zbyt podmoczona ziemia jest dla rośliny niekorzystna. Podobnie zresztą jak woda bogata w fluor – idealnie jest więc podlewać deszczówką lub wodą destylowaną.

Już miesiąc po posadzeniu dracenie można zaaplikować pierwszą dawkę nawozu. Do tego celu nada się standardowy wieloskładnikowy preparat do roślin doniczkowych w dawkach nieco mniejszych niż wskazane na opakowaniu. W okresie wiosny i lata stosujemy go nawet co 2 tygodnie, jesienią raz na miesiąc, zaś zimą wstrzymujemy się całkowicie z nawożeniem, aby roślina mogła odpocząć.

Rozmnażanie draceny


Dracena nie tylko jest długowieczną rośliną, ale także daje się łatwo rozmnażać. Praktycznie każde cięcie jest okazją do wytworzenia nowych sadzonek. Wystarczy wybrane pędy zanurzyć w ukorzeniaczu i umieścić w doniczce z wilgotnym piaskiem lub perlitem. Po kilku tygodniach młode roślinki z korzeniami będzie można rozsadzić do oddzielnych donic. Alternatywnie sadzonki pędowe można ukorzeniać również w samej wodzie – gdy zauważysz rozwój korzeni, przemieść roślinę do donicy z ziemią.
Tabela przedstawiająca korzyści z uprawy draceny; opracowanie własne

Ochrona draceny


Jak gatunek mało kapryśny dracena rzadko sprawia właścicielom problemy. Jeśli zauważysz jednak, że końcówki liści ulegają brązowieniu, to najprawdopodobniej wynik nadmiernie suchego powietrza. W takiej sytuacji roślinę należy zacząć regularnie spryskiwać wodą lub umieścić ją na tacy wypełnionej wodą i kamykami. Zwężanie się liści jest natomiast oznaką niedostatku światła – donicę należy w takim przypadku przysunąć bliżej okna.

Jeśli liście żółkną i maję tendencję do opadania, to najpewniej oznaka zbyt często podlewania lub braku drenażu. Aby uratować roślinę, najlepiej jest ją przesadzić i stanowczo ograniczyć ilość wody pozostającej trwale w ziemi. Podłoże powinno być stale wilgotne, nie zaś mokre!

Niestety, nadmiar wilgoci może doprowadzić również do rozwoju chorób grzybowych, zwłaszcza plamistości liści. W tym przypadku najbardziej dotknięte części rośliny warto odciąć, a resztę opryskać fungicydem w sprayu. Innym powszechnym problemem są wełnowce, które niestety często przynosimy już w sadzonkach ze sklepu. Aby pozbyć się białych szkodników żerujących na spodach liści, najlepiej jest przecierać je regularnie szmatką nasączoną octem lub spirytusem, bądź też roztworem wody i szarego mydła.
Dracena wonna. Źródło: Mid Tran Designer/Shutterstock

Dracena w domu


Dracena jest bardzom lubianą i popularną rośliną domową nie tylko ze względu na łatwość uprawy. Drzewiasty pokrój sprawia, że dodaje ona zielonym kompozycjom wysokości i doskonale sprawdza się w egzotycznych aranżacjach, zwłaszcza w zestawieniu z fikusem benjamina, sansewierią czy skrzydłokwiatem Wallisa. Dwubarwne liście poszczególnych odmian są cenną dekoracją nowoczesnych, minimalistycznych, ale także egzotycznych wnętrz.

Oprócz funkcji dekoracyjnej dracena posiada również cenne walory zdrowotne. Zdaniem ekspertów z NASA skutecznie filtruje ona powietrze we wnętrzach, oczyszczając je zwłaszcza z rakotwórczego formaldehydu oraz organicznych związków lotnych. Jeśli zależy Ci na tym aspekcie uprawy, zainwestuj jednak w kilka dracen, bowiem pojedyncza roślina nie będzie dostatecznie wydajna.

Najciekawsze odmiany draceny


Oprócz draceny obrzeżonej w sklepach ogrodniczych znaleźć można także inne gatunki. Sporym zainteresowaniem cieszy się dracena wonna (D. fragrans), której kwiaty faktycznie wydzielają bardzo przyjemny aromat. W domu trudno się ich co prawda doczekać, ale uprawa i tak zapewnia wiele radości dzięki ozdobnym, szerokim liściom tworzącym prawdziwą fontannę na wierzchołku zdrewniałego pędu. Odmiana „Lindenii” ma liście żółto obrzeżone, „Warneckii” z białym obwódkami, zaś „Massangeana” z żółtymi pasami po środku.

Kolejnym ciekawym okazem doniczkowym jest dracena odwrócona (D. reflexa), która również pochodzi z Madagaskaru i urzeka wyjątkowo bujnym pokrojem żółto-zielonych liści.  Dracena Sandera (D. sanderiana), nazywana również Lucky Bamboo, jest z kolei znacznie bardziej kompaktowa. Główny pęd bywa silnie skręcony i faktycznie przypomina bambus, a eleganckich liści jest na wierzchołku zaledwie kilka. Dracenę Sandera uprawiać można nawet w samej wodzie, a dzięki swym minimalistycznym kształtom jest ona doskonałą dekoracją nowoczesnych aranżacji.

Dodajmy na koniec, że również dracena obrzeżona występuje w kilku ciekawych odmianach – „Bicolor” posiada żółte krawędzie liści, zaś „Tricolor” łączy zieleń, krem oraz róż!
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

1. „Dracaena” Britannica, https://www.britannica.com/plant/Dracaena, 10/10/2022
2. „Houseplant Dracaena: How To Care For A Dracaena Houseplant” Becca Badgett, https://www.gardeningknowhow.com/houseplants/dracaena/dracaena-houseplant-care.htm, 10/10/2022
3. “Dracaena” Viveka Neveln, https://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/houseplant/dracaena/, 10/10/2022
4. “How To Care For Dracaena: Growing Information And Tips” ProFlowers, https://www.proflowers.com/blog/dracaena-care, 10/10/2022
5. “How to Care for Dracaena: Types & Growing Tips” Jon Vanzile, https://www.thespruce.com/dracaena-overview-care-1902754, 10/10/2022
6. “Dracaena marginata” BBC Gardeners’ World, https://www.gardenersworld.com/plants/dracaena-marginata/, 10/10/2022

Ocena (3.0) Oceń: