Fikus lirolistny roślina – sadzenie, uprawa i pielęgnacja fikusa lirolistnego

Fikus lirolistny to roślina porastająca Ziemię już od milionów lat. I choć w uprawie doniczkowej jest przede wszystkim przyjemnym zastrzykiem tropikalnej zieleni, w środowisku naturalnym prowadzi naprawdę fascynujące życie. Każdy fikus lirolistny rozpoczyna bowiem swoją egzystencję jako epifit, a więc roślinka żyjąca na innym drzewie, nie będąca jednak pasożytem. Z czasem fikus lirolistny rozrasta się w dół, szukając podłoża, w którym mógłby zakorzenić i sam staje się drzewem sięgającym nawet 15 metrów wysokości!
Na świecie istnieje ponad 800 gatunków fikusów lirolistnych, zaliczanych do rodziny roślin morwowatych. Ficus lyrata, a więc fikus lirolistny, zwany również figowcem, w stanie dzikim występuje w zachodniej Afryce, od Kamerunu po Sierra Leone. Jego cechą charakterystyczną są wyraźnie unerwione liście mające kształt skrzypiec lub liry – stąd też nazwa. Te największe, w lasach tropikalnych, mogą mieć nawet 45 cm długości! Z drobnych, niepozornych kwiatów rozwijają się owoce zwane figami – zielone niełupki o średnicy ok. 3 cm, które nie są jadalne.

W uprawie domowej fikus lirolistny dorasta najwyżej 2-3 metrów i praktycznie nigdy nie zakwita, ani nie owocuje. Nie przeszkadza to jednak miłośnikom, którzy od kilku lat forsują figowce jako najmodniejsze rośliny do ozdoby wnętrz. W roku 2012 oleju do ognia dolały media, ogłaszając fikusa lirolistnego hitem roku. Odzew był ogromny, tak, że nawet IKEA wprowadziła w 2013 r, figowce do swojej oferty sprzedażowej jako modny dodatek wnętrzarski. Dziś figowce można kupić praktycznie wszędzie – od małych, kilkunastocentymetrowych sadzonek, po dojrzałe ponad metrowe rośliny.

Wymagania glebowe fikusa lirolistnego

Fikusy lirolistne lubią wysoki poziom nasłonecznienia, ale raczej w formie rozproszonego światła, niż bezpośrednich promieni na parapecie. Idealnie jest więc lokować je w odległości ok. 1 metra od okna wychodzącego na zachód lub na południe. Uważajmy jednak na przeciągi – figowiec lirolistny lubi niezmącone ciepło ze stojącym powietrzem.

W donicy, najlepiej glinianej, należy zmieszać wysokiej jakości, dobrze przepuszczalny substrat wzbogacony o rozdrobnioną korę oraz perlit. Niektórzy polecają również domieszkę torfu lub sadzenie w gotowym substracie dla kaktusów lub palm. Na dnie naczynia zawsze warto jednak umieścić warstwę żwiru, który ułatwi odprowadzanie wody.


Fikus lirolistny w doniczce. Lauren Mancke
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy