Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
Pomarańczowiec błyszczący (Pycnoporellus fulgens)
Nazywana/y także: huba litewska, oranżowiec błyszczący, oranżowiec pomarańczowy

Spis treści
Wstęp
Występowanie
Pomarańczowiec błyszczący spotykany na drewnie drzew iglastych (świerki, jodły, sosny) pojedynczo lub w małych grupach. Rzadziej spotykany na drewnie drzew liściastych (topole, osiki, brzozy).
Sezon
Pomarańczowiec błyszczący rośnie od lipca do jesieni (VII – XI)
Wygląd
Owocnik pomarańczowca błyszczącego ma kształt wachlarza, półkola. Kolor od jasno pomarańczowego do brązowego. Powierzchnia owocnika jest gładka, ale może być lekko owłosiona. Owocnik może osiągnąć 10 cm szerokości i do 3 cm grubości. Brzeg kapelusza jaśniejszy od całości.
Miąższ pomarańczowca błyszczącego koloru kremowego do pomarańczowego, a nawet czerwonego. Zapach bardzo delikatny, smak kwaskowaty, łagodny. U starszych okazów włóknisty, młodsze mają miąższ soczysty. Po wysuszeniu miąższ ulega kruszeniu.
Rurki koloru żółtawego, do 5 mm. Pory na hymenoforze rozmieszczone nieregularnie, o kolorze ciemniejszym niż rurki, kształtu okrągłego do kanciastego.
Zarodniki pomarańczowca błyszczącego białe, gładkie zazwyczaj kształtu cylindrycznego.
Zastosowanie
Pomarańczowiec błyszczący powoduje u drzew brązową zgniliznę drewna. Drewno przybiera ciemny kolor. Zostaje pozbawione celulozy, co powoduje kruchość i brak wytrzymałości surowca.
Właściwości
Wyciąg z owocników pomarańczowca błyszczącego stosuje się jako lek przeciwgrzybiczy dla grzybów z rodzaju Candida. Rodzaj Candida powoduje trudne do wyleczenia zakażenia błoń śluzowych i skóry u ludzi.
Subscribe
0 komentarzy