Dieta weganki i wegetarianki karmiącej piersią
Dla niemowlaka bez wątpienia najlepszym sposobem żywienia jest karmienie piersią. Nie ma lepszego sposobu na realizację zapotrzebowania na wszystkie składniki najmłodszych dzieci. Mleko kobiece zawiera bowiem optymalny skład białka, tłuszczów i węglowodanów oraz zawartość składników odżywczych dla rozwijającego się maluszka. Posiada także jedyne w swoim rodzaju przeciwciała i komórki pomagające zwalczać choroby, które chronią dzieci przed wieloma schorzeniami. Obniża ryzyko cukrzycy, raka piersi i jajnika u Mamy oraz depresji poporodowej, ale też chroni dziecko przed chorobami w wieku dorosłym, korzystnie wpływa na jego odporność.
Aby skład pokarmu był optymalny dla potrzeb maluszka, a laktacja przebiegała prawidłowo, niezbędna jest zbilansowana dieta Mamy, gdyż to jej pożywienie wpływa na jakość pokarmu. Błędy żywieniowe w tym czasie mogą przyczynić się do obniżenia jakości pokarmu, a duże niedobory mogą powodować nawet zanik laktacji.
Każda kobieta decydująca się karmić naturalnie powinna dbać o jakość swojego pokarmu, jednak szczególnie dotyczy to kobiet, które eliminują pewne pokarmy ze swojej diety, jak weganki i wegetarianki.
Pokarmy odzwierzęce są bowiem źródłem składników bardzo ważnych w czasie karmienia, jak witamina B12, cynk, czy witamina D. Nie oznacza to jednak, że diety oparte głównie na roślinach są niekorzystne lub niebezpieczne dla dziecka. Wręcz przeciwnie – istnieją niezbite dowody w postaci badań naukowych, świadczące o wielu korzyściach stosowania diet bazujących na produktach roślinnych. Dzieci mam weganek i wegetarianek rozwijają się często lepiej niż dzieci mam na dietach tradycyjnych.
Jednak dzieje się tak tylko wówczas, gdy dieta roślinna jest prawidłowo zbilansowana.
Aby kobieta miała pewność, że odżywia się prawidłowo (co nie zawsze jest jednoznaczne z wegetarianizmem czy weganizmem), powinna zwrócić uwagę na następujące czynniki:
- Czy dieta jest urozmaicona, tzn. czy spożywa różne składniki: wszystkie gatunki warzyw, zbóż i owoców, czy może wybiera tylko kilka ulubionych. Im bardziej urozmaicona dieta, tym mniejsze ryzyko, że jakiegoś składnika w diecie będzie za mało.
- Czy w jadłospisie nie brakuje produktów, szczególnie ważnych dla wegan i wegetarian: warzyw strączkowych (fasola, soczewica, groch), orzechów i pełnoziarnistych zbóż.
- Czy nie spożywa głównie żywności bardzo przetworzonej, np. gotowych kotletów sojowych, past dla wegetarian itp. Im żywność jest mocniej przetworzona, tym mniej zawiera cennych składników, a więcej polepszaczy nie potrzebnych organizmowi lub nawet szkodliwych dla niego.
- Czy nie przeciąża nadmiernie organizmu nadmiarem różnorodnych składników w jednym posiłku.
- Czy (w przypadku weganek) dodatkowo uzupełnia witaminy B12 i D
- Kobieta która dotychczas jadła mięso nie powinna drastycznie eliminować go w czasie ciąży, czy karmienia. Raczej wskazane jest jego ograniczenie, w pierwszej kolejności gotowych szynek, czy pasztetów oraz wieprzowiny. Liczne badania pokazują także, iż w tym czasie niekorzystne jest picie mleka, ze względu na ryzyko rozwoju astmy i nietolerancji pokarmowej. Bardziej polecane są jego przetwory, jak fermentowane napoje mleczne.
Codzienna dieta
W codziennej diecie nie może zabraknąć różnych gatunków zbóż: kasz, pełnoziarnistego pieczywa, razowego makaronu i ciemnego ryżu. Należy spożyć co najmniej 5 porcji produktów tej grupy, przy czym jedna porcja, to 30g kaszy lub ryżu, 2 łyżki stołowe płatków zbożowych, 1 kromka chleba. Codziennie należy zjeść także porcję warzyw strączkowych, np. fasoli, soi, czy ciecierzycy. Jeśli dziecko ma kolki po tych produktach, należy je dłużej moczyć w wodzie lub wybierać tylko gatunki delikatniejsze dla przewodu pokarmowego, np. soczewicę. W ramach podwieczorku warto spożyć garść orzechów lub migdałów. Są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E, cynk i magnez. Weganki nie powinny zapominać o napojach roślinnych, jak „mleko” sojowe, czy ryżowe.
Kobiety, które od niedawna są na diecie roślinnej lub te, które nie są pewne, czy rzeczywiście ich dieta jest dobrze zbilansowana powinny skonsultować się z dietetykiem.
- Dla WegeMaluch.pl mgr Justyna Jessa z poradni dietetycznej - PrenaVitaW;