Jak wygląda sikorka?
Na niewielkich osiedlach, w dużych aglomeracjach czy w przydomowych ogrodach z łatwością można zobaczyć sikorki. Warto więc bliżej poznać tych skrzydlatych gości. W Polsce występuje sześć gatunków wspomnianych ptaków: bogatka, modraszka, czarnogłówka, uboga, sosnówka i czubatka. Każdy z nich wygląda naprawdę zjawiskowo. Niekiedy możliwe jest spotkanie z jeszcze jedną odmianą – lazurową, która pojawia się bardzo rzadko. Dowiedz się, jak prezentują się te zwierzęta objęte ścisłą ochroną!
- Sikorka bogatka (Parus major)
- Sikorka sosnówka (Periparus ater)
- Sikorka modraszka (Cyanistes caeruleus)
- Sikorka czarnogłówka (Poecile montanus)
- Sikorka uboga (Poecile palustris)
- Sikorka czubatka (Lophophanes cristatus)
- Sikorka lazurowa (Parus cyanus)
- Pożyteczne i piękne sikorki
- Jak wygląda sikorka – pytania i odpowiedzi
Sikorka bogatka (Parus major)
To jeden z najbardziej pospolitych gatunków ptaków w naszym kraju. Chyba każdy w Polsce wie, jak wygląda sikorka bogatka – ma charakterystyczny żółty brzuszek z czarnym krawatem i głową. Te zwierzątko wielkości wróbla zakłada swoje gniazda w naturalnych dziuplach, jednak z chęcią zasiedla również budki lęgowe. Mocne, szaroniebieskie nogi pozwalają mu sprawnie poruszać się wśród gałązek oraz zwisać w akrobatycznych pozach.
Sikorka sosnówka (Periparus ater)
Charakterystyczną cechą tego gatunku jest białe upierzenie z boków jego głowy, na której znajduje się czarna czapeczka. Sosnówka wygląda podobnie do bogatki, jednak na próżno u niej szukać żółtego zabarwienia piór na brzuchu. Długość ciała sikorki to ok. 11 cm, rozpiętość skrzydeł wynosi 18 cm, a jej waga – od 8 do 10 g.
Sikorka modraszka (Cyanistes caeruleus)
Te pięknie ubarwione ptaki można spotkać w Polsce przez cały rok. Dojrzałe osobniki mają żółty brzuch, niebieską czapeczkę, skrzydła i ogon, natomiast policzki są w kolorze białym z czarnym paskiem na oku. Młode osobniki wyróżniają się mniej wyraźnymi barwami w porównaniu do dorosłych. Sikorki osiągają masę ok. 10 g, a długość ich ciała wynosi 12 cm. Ludziom trudno jest dostrzec różnicę pomiędzy tym, jak wygląda samica, a jak samiec. Modraszki dzięki zdolności widzenia w ultrafiolecie są w stanie momentalnie rozpoznać płeć drugiego osobnika po jego ubarwieniu.
Sikorka czarnogłówka (Poecile montanus)
Ten mały ptak ma na głowie czarną czapeczkę bez połysku, która sięga do krawędzi płaszcza. Brzuch czarnogłówki jest kremowy, a grzbiet szary. Wymiary zwierzęcia są następujące: ma długość 12 cm, rozpiętość skrzydeł maksymalnie do 20 cm, wagę sięgającą 8–14 g. Częściowo wędrowny gatunek zamieszkuje niemal całą Europę. Rozpoznać można go jedynie po głosie, ponieważ wygląda łudząco podobnie do sikorki ubogiej.
Sikorka uboga (Poecile palustris)
Różnice w ubarwieniu w porównaniu do czarnogłówki są niewielkie. Sikorka uboga posiada nieznacznie drobniejszą głowę, a jasne upierzenie pokrywa mniejszą powierzchnię brzucha. Obie płcie wyglądają jednakowo pod względem koloru piór, nie ma także między nimi różnicy w wielkości.
Sikorka czubatka (Lophophanes cristatus)
Średnio liczny ptak w Polsce pojawia się głównie w miejscach obfitych w lasy iglaste. Ma on zwyczajne ubarwienie – pod jego dziobem znajduje się czarny pas, grzbiet jest beżowy, a boki brązowe. Charakterystyczna cecha czubatek to irokez z piór na górze głowy. Niewielka sikorka mierzy ok. 12 cm. Aby rozpoznać, jak wyglądają samica i samiec, trzeba porównać ich kolorystykę i wielkość czubów.
Sikorka lazurowa (Parus cyanus)
Gatunek ten jest bardzo łatwy do rozpoznania. Zawdzięcza to swojemu wyjątkowemu upierzeniu. Ptak ma popielaty wierzch, ciemnoniebieski ogon, a na skrzydłach w tym samym kolorze – szerokie białe paski. Ta sikorka rzadko przylatuje do kraju. Jej rozmiary są pośrednie między modraszką a bogatką i wynoszą ok. 12–14 cm, natomiast masa ciała waha się pomiędzy 10 a 16 g.
Pożyteczne i piękne sikorki
Każdy z przedstawionych powyżej gatunków wygląda wspaniale i stanowi wdzięczny obiekt obserwacji. Niejednokrotnie pojawiają się w naszej kulturze, zarówno w malarstwie, muzyce, jak i literaturze. W symbolice Ci skrzydlaci goście oznaczają szczęście, zaradność, radość, szczerość i ciekawość, a także pomyślność.
Ich charakterystyczną cechą jest wyjątkowa szybkość i zwinność, co więcej, mają niesamowicie dobrą pamięć. Istotny jest również fakt, że ptaki te są pożyteczne dla ludzi, ponieważ skutecznie zwalczają szkodniki, takie jak ślimaki, insekty czy larwy owadów. Warto więc w okresie chłodnych miesięcy dokarmiać zwierzęta, które czasem pukają dzióbkami w okienne szyby.
Jak wygląda sikorka – pytania i odpowiedzi
Jakie są charakterystyczne cechy wyglądu sikorki?
Sikorki mają małe, okrągłe ciała, jaskrawe kolory i krótkie, ostre dzioby. Najczęściej występują w kolorach niebieskim, żółtym i zielonym.
Czy sikorki są łatwe do zauważenia w naturze?
Tak, dzięki jaskrawym kolorom i ruchliwemu zachowaniu, sikorki są dość łatwe do zauważenia w środowisku naturalnym.
W jakich środowiskach można spotkać sikorki?
Sikorki żyją w różnych środowiskach, włączając lasy, parki i ogrody, często w pobliżu źródeł wody i pożywienia.
- Czas na sikorki; https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/czas-na-sikorki; data dostępu: 04-10-2023;
- Rafał Śniegocki; “Sikorkowy tutorial”; https://www.poznan.lasy.gov.pl/sikorki; data dostępu: 04-10-2023;