Araucana - kura, która znosi niebieskie i zielone jaja

Czym byłaby Wielkanoc bez pisanek? Jeżeli mówimy o pisankach, to trzeba wspomnieć o wielkanocnych nioskach. Bo mało kto wie, że istnieją kury, które znoszą kolorowe jajka. Tą niesamowitą zdolność posiadają Araucany, które znoszą jaja w zielonym albo przechodzącym w błękit kolorze.Pisklak Araucany. Araukany są znane z tego, że składają jaja w kolorze niebieskim lub zielonkawym, fot. shutterstockPisklak Araucany. Araukany są znane z tego, że składają jaja w kolorze niebieskim lub zielonkawym, fot. shutterstock
  1. Indiańskie kury
  2. Araucana to ptaka z charakterem
  3. Zdrowe czy nie zdrowe?
  4. Na święta, jak znalazł
Ptaki tej rasy wyglądają dość… specyficznie. Bowiem natura poskąpiła im ogonów (brak kręgów ogonowych), ale za to obdarzyła wąsami. Niektóre posiadają też pęczki piór wokół uszu, zwisające swobodnie wzdłuż szyi, które tworzą tzw. baki (bokobrody).  Stąd często można spotkać się z określeniem „wąsate kury”. Nazwa pochodzi od chilijskich Indian Araucana. Współcześnie nam znana  Araucana jest prawdopodobnie krzyżówką dwóch południowoamerykańskich ras: Collonca (niebieskie jaja, brak ogona i wąsów) i Quetros (z ogonem i wąsami).

Indiańskie kury


Pierwsza historyczna wzmianka związana z kurami pochodzi z XVI wieku i dotyczy Maggellana i jego podróży dookoła świata. Jednak zagłębianie się w historię kur nie jest takie proste. Tajemnicę pochodzenia Araucanas chciał odkryć znany chilijski hodowca drobiu ozdobnego dr Ruben Bustos. Odbył on w tym celu wiele wypraw do historycznej krainy zwanej Araukania. Swoje spotkanie z mieszkańcami opisał tak:

 „Miało to miejsce około 1880 roku, kiedy jako młody człowiek pełniłem służbę w chilijskiej armii.  Podczas jednej z misji wojskowej obozowałem w niedostępnej części dżungli Araukanii. Będąc w małej indiańskiej wiosce, nieopodal obozu spostrzegłem wśród biegających dookoła chat ptaki o osobliwym wyglądzie. Szczególnie moją uwagę zwrócił brak ogonów. Ogromna ciekawość i zainteresowanie tymi dziwnymi ptakami pchnęły mnie do rozmowy na ich temat z wodzem Indian o imieniu Quinenao. Wódz bardzo chętnie udzielił mi informacji. Odpowiedział, że brak  ogona jest bardzo pożyteczną cechą w dżungli, pełnej niebezpieczeństw ze strony drapieżników. Drapieżnik goniąc potencjalną ofiarę nie ma za co jej złapać i takie ptaki bardzo szybko mu  uciekają. Jest to cecha przystosowania się do życia w dżungli. Tak po prostu musi być i już – skomentował. Na dowód swoich stwierdzeń wskazał na stado, gdzie na pierwszy rzut oka dało się zauważyć przeważającą liczbę takich osobników nad  pozostałymi. Po kilku negocjacjach z Indianami otrzymałem kilka sztuk ptaków i zabrałem je ze sobą do domu”.

Czy aby na pewno kury wywodziły  się z chilijskiej  dżungli? – Zdania  są  podzielone  i nie  jestem  w  stanie  w  tej,  z  konieczności  skróconej  wersji,  dokładnie  je  opisać. Profesor Prado, z  katolickiego  Uniwersytetu  w  Santiago,  twierdzi,  że  Indianie  nie  mieli  kur  do  momentu   przywiezienia  ich  do  Ameryki  Południowej  z  Europy – powiedział Stanisław Olbryś, który w swojej hodowli posiada kilka kur z rasy Araucana.

Tak naprawdę ciężko jednoznacznie określić pochodzenie rasy Araucana, bo nie zachowały się żadne rzetelne informacje na ten temat. Przypuszcza się, że te oryginalne kury wywodzą się z Ameryki Południowej. Były hodowane w Chile jeszcze w czasach prekolumbijskich. Ich nazwa – Araucana – pochodzi od chilijskich Indian Araucana, którzy prawdopodobnie trzymali te ptaki (lub ich przodków) w celach gospodarczych. Profesor Castello z Hiszpanii oraz Dr Bustos są zdania, iż kury te pochodzą od dzikiego praprzodka żyjącego południowo-amerykańskiej dżungli.
Czarna Araucana, fot. shutterstock
Opłaty za korzystanie ze środowiska.

Araucana to ptaka z charakterem


Co jeszcze można powiedzieć o tej rasie? Na pewno to, że dobrze sobie radzi z aklimatyzacją w nowym środowisku, jest waleczna i lubi przesiadywać na drzewach. – Są bardzo zaradne i waleczne, doskonale znoszą zimy i nie chorują. Polecam je dla każdego jako najprostsze w utrzymaniu, no i  niosące piękne  kolorowe i stosunkowo duże jaja – zachwala Stanisław Olbryś. Jedynym problemem może być to, że Araucany doskonale fruwają, więc niskie płotki nie są dla nich przeszkodą. 

Zdrowe czy nie zdrowe?


Araucany słyną też z tego, że ich jajka nie mają cholesterolu. Co do prawdziwości tego twierdzenia są duże rozbieżności. Spór rozstrzygnęli w 1977 roku naukowcy z Uniwersytetu w Kansas, którzy porównali zawartość cholesterolu w jajach Araucany z jajkami kur rasy Livorno i Plymouth Rock. Badania wykazały, że historię o jajkach bez cholesterolu można włożyć między bajki.

Na święta, jak znalazł


Jednak co jest najbardziej niesamowitego w tych kurach? To, że znoszą niebieskie i zielone jaja! Są one dosyć duże, o pastelowej barwie. Skąd ta niespotykana barwa? –  Niebieski barwnik skorupki (cyjanina) jest produktem ubocznym żółci przy tworzeniu się powłok jajka. Może pojawić się w różnych odcieniach niebieskiego i zmierzać w kierunku zielonego – można przeczytać na forum internetowym miłośników i hodowców ptaków Woliera.com. Ciekawostką jest to, że skorupki Araucany i jej mieszańców są zielone w całym przekroju, a nie tylko na powierzchni. Poza tym wśród krzyżówek Araucany można spotkać jajka od koloru zielonkawego, aż do oliwkowego. Na święta Wielkanocne jak znalazł, bo nie trzeba farbować.
Jajka Araucany, fot. shutterstock
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Thora Martina Herrmann; “Indigenous Knowledge and Management of Araucaria Araucana Forest in the Chilean Andes: Implications for Native Forest Conservation”; Biodiversity & Conservation volume 15, pages647–662(2006);
  2. The Happy Chicken Coop; “Everything You Need To Know About Araucana Chickens”; data dostępu: 2020-04-08
  3. Joseph Hudson; “Araucana Chicken: Eggs, Height, Size and Raising Tips”; data dostępu: 2020-04-08
  4. “Cytat pochodzi ze strony kuryrasowe.pl”; ;
Moim zdaniem
Czy farbujesz jajka na Święta Wielkanocne?
Ocena (4.0) Oceń: