Malachit kamień – opis, właściwości i występowanie malachitu

Malachit nie jest kamieniem specjalnie wyjątkowym w skali świata – występuje na naszej planecie dość powszechnie. Nie umniejsza to jednak jego roli dekoracyjnej i użytkowej, a miłośnicy zielonych minerałów na pewno docenią jego oryginalne piękno. Co warto wiedzieć o pochodzeniu, dziejach i właściwościach malachitu? Czy można go wykorzystać do celów zdrowotnych?Malachit pochodzący z Afryki. Źródło: shutterstockMalachit pochodzący z Afryki. Źródło: shutterstock
 1. Występowanie i pozyskiwanie malachitu
 2. Historia malachitu
 3. Właściwości malachitu
 4. Symbolizm malachitu
 5. Dla kogo malachit?
Słowo malachit wywodzi się z języka greckiego, w którym „molochitos” oznacza dosłownie malwę. Uważa się, że kamienie kojarzyły się starożytnym z głęboką zielenią liści wyniosłych kwiatów. Jednocześnie „malakos” po grecku oznacza również „miękki”, co także znajduje odzwierciedlenie we właściwościach tego urokliwego minerału, zaliczanego do gromady węglanów.

Występowanie i pozyskiwanie malachitu


Złoża malachitu są bardzo blisko związane z rudami miedzi – w przeszłości były wręcz jednym z podstawowych minerałów wydobywanych w celu pozyskania cennego metalu. W najczystszej postaci mogą zawierać nawet 57% Cu! Malachity powstają w płytkich warstwach skorupy ziemskiej, a ściślej w oksydującej strefie ponad złożami miedzi. Najczęściej znajduje się je w zagłębieniach, szczelinach i grotach skał wapieńcowych, gdzie podpowierzchniowe warunki chemiczne sprzyjają syntezie minerałów węglanowych. Tradycyjnymi naturalnymi towarzyszami malachitów są m.in. azuryt, kalcyt, chalkopiryt oraz różnego rodzaju tlenki żelaza.

Współcześnie malachity pozyskuje się z wielu stron świata. Najbardziej tradycyjnym i wciąż eksploatowanym źródłem są złoża w regionie Jekaterynburga w Rosji. Poza tym wiele kopalni znajduje się w Afryce - Demokratyczna Republika Kongo słynie z różnorodnych form malachitów, zaś w Namibii i Maroko pozyskuje się kamienie wyjątkowo wysokiej jakości. Poza tym bogate złoża malachitów znajdują się w Australii, a stosunkowo nowym odkryciem są także zielone stalaktyty w Chinach, przede wszystkim w prowincji Guandong. Inne warte wspomnienia kraje produkujące większe ilości malachitów to Francja, Brazylia, Meksyk oraz Stany Zjednoczone. Pozyskiwanie odbywa się przy tym zarówno metodą kopalni otwartych jak i wydobycia podziemnego – niestety, obie stwarzają pewne zagrożenie dla środowiska naturalnego, włącznie z ograniczeniem naturalnej bioróżnorodności. Kwaśne wypłuczyny z kopalni mogą przedostawać się do wód powierzchniowych, zatruwając nawet wodę pitną. Współczesny przemysł hydrometalurgiczny musi więc wdrażać bardziej odpowiedzialne standardy wydobycia, co niestety, nie jest praktykowane we wszystkich krajach.

Historia malachitu


Już ponad cztery tysiące lat temu malachity wydobywano w Egipcie i Izraelu w celu pozyskiwania wysoko cenionej miedzi. Otrzymywany surowiec był jednak także szeroko wykorzystywany do celów biżuteryjnych oraz jako materiał rzeźbiarski. Egipcjanie byli wręcz tak zafascynowani głębią koloru, że zaczęli określać swój mitologiczny świat podziemny jako Malachitowe Pole. Około 3800 lat temu rdzenni mieszkańcy Wysp Brytyjskich wyłuskiwali malachity za pomocą prostych narzędzi z kości zwierzęcych oraz kamieni.

Jeszcze przed naszą erą sproszkowane malachity zasłynęły również w tradycyjnych kulturach jako środek leczniczy oraz cenny pigment. Sama królowa Kleopatra miała używać ich jako zdobiącego cienia do powiek, który dodatkowo zapobiegał chorobom spojówek. Słynny starogrecki lekarz Hipokrates przygotowywał z kolei z zielonego proszku pastę, którą nakładał na rany żołnierzy. Malachity wysoko cenili sobie również antyczni Rzymianie oraz Chińczycy – ci pierwsi bardzo chętnie wyrabiali z niego ochronne amulety dedykowane troskliwości królowej bogiń, Junonie. Z kolei Majowie pogrzebali swoją słynną Czerwoną Królową w masce wykonanej z malachitowej mozaiki.

Zainteresowanie malachitami wzrosło na nowo w XIX w., kiedy to odkryto wspomniane wyżej bogate złoża w rosyjskich górach Ural. W efekcie zielony minerał został szeroko wykorzystany do ornamentacji carskiego Pałacu Zimowego z Petersburgu, a także do kreacji kilku prestiżowych jaj ze słynnej kolekcji Fabergé.
Naturalne pokłady malachitu. Źródło: shutterstock

Właściwości malachitu


Malachity są zawsze zielone, ale oryginalność ich palety kolorystycznej przyćmiewa wiele droższych kamieni. W minerale dostrzeżemy bowiem kolejne, pierścieniowate warstwy o różnych odcieniach, zwane czasem pawim okiem, które mogą sięgać od pastelowego po bardzo ciemny zielony. Owa warstwowość wynika z faktu, że większość malachitów to nacieki w podziemnych jaskiniach, zaś po odcięciu poszczególnych stalaktytów widoczny jest ich przekrój.
Bardzo rzadko malachit przyjmuje postać kryształu – jest wówczas jasno zielony, przeźroczysty, ze szklanym połyskiem. Ogromna większość kamieni jest jednak nieprzejrzysta, ze stłumionym czy ziemistym połyskiem. Co ważne, kolory nie bledną nawet wskutek długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne.

Pełny wzór chemiczny malachitu - Cu2(CO3)(OH)2 – zdradza obecność atomów miedzi, które z kolei odpowiedzialne są za wyjątkowo wysoką gęstość względną minerału. Ta cecha charakterystyczna pozwala łatwo odróżniać je od innych zielonych kamieni. Poza tym wyjątkowość malachitów polega na ich musowaniu przy kontakcie z zimnym rozcieńczonym kwasem solnym. Kamienie są też stosunkowo miękkie (3.5 – 4 w skali Mohsa), co w znacznym stopniu ułatwia ich obróbkę. Szlifowane i polerowane nabierają przy tym ładnego połysku, dając bardzo atrakcyjny efekt estetyczny. Najbardziej cenne i pożądane malachity to okazy z przerostami, inkluzjami i zrostami z azurytem, turkusem czy lunnitem.
Tabela przedstawiająca właściwości malachitu; opracowanie własne Zastosowania malachitu
Ze względu na swoją powszechność, taniość i łatwość w obróbce malachit jest bardzo popularnym kamieniem szlachetnym, który dziś nie służy już pozyskiwaniu miedzi, ale przede wszystkim celom dekoracyjnym. Wyrabia się więc z niego biżuterię, szlifując go najczęściej do postaci kaboszonów, z których powstają korale, paciorki, kolczyki, itp. Idealnie łączy się ze złotem, srebrem i miedzią, pasując zarówno do prestiżowych dekoracji osobistych, jak i etnicznej biżuterii. Poza tym bywa wykorzystywany w wystroju budynków i ogrodów oraz do rękodzieła, zwłaszcza wyrobu ozdobnych szkatułek czy inkrustacji. Jako ciekawostkę warto dodać, że podstawa pucharu wręczanego zwycięzcom Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej FIFA wykonana jest zawsze właśnie z malachitu.

Piękny kolor tych łatwych do rozdrobnienia kamieni sprawia, że są one do dnia dzisiejszego wykorzystywane także jako pigment. To zastosowanie jest jednak coraz węższe ze względu na podatność malachitów na działanie kwasów – w efekcie częściej wybierany jest sztuczny barwnik, zasadowy węglan miedzi, który jest chemiczną imitacją malachitu. Jeszcze w XVIII w. mineralny pigment był jednak podstawą uzyskiwania zielonego koloru dla celów architektonicznych czy artystycznych, więc można go dziś podziwiać w wielu kulturalnych zabytkach i pamiątkach. Przy restauracji budynków i dzieł sztuki dla akuratności historycznej sięga się jednak wciąż po oryginalny malachitowy pigment.

Niestety, wykorzystanie malachitów podlega ograniczeniom wskutek ich relatywnie niskiej trwałości – nie są one odporne na ścieranie ani uderzenia, są wrażliwe na ciepło oraz substancje o kwaśnym odczynie. Niewielkie uszkodzenia można jednak redukować za pomocą specjalnego woskowania kamieni. Wstępna obróbka kamieni za pomocą wosków lub żywic również zwiększa ich trwałość.
Biżuteria z malachitami. Źródło: shutterstock

Symbolizm malachitu


Według tradycyjnego kalendarza pożycia małżeńskiego malachity są symbolem 13 rocznicy ślubu. Zaaranżowane w domu czy w biurze mają sprowadzać powodzenie i dobrobyt. Według hinduistycznych filozofii czakr mają być kamieniami serca i tym samym wspomagać miłość, empatię i zrozumienie między ludźmi. Zodiak z kolei przyporządkowuje je do znaku Skorpiona oraz Koziorożca.
Z malachitami wiązane są też liczne właściwości uzdrawiające, których współczesna nauka nie potwierdza, ale też nie neguje. Zwolennicy leczenia kamieniami uważają, że otaczanie się tymi unikalnymi zielonymi kamieniami wycisza negatywne emocje, uspokaja i pozwala cieszyć się życiem. Ponadto uważa się, że pomagają one przy opuchniętych, bolących stawach, złamanych kościach, zaburzeniach menstruacyjnych, a także kłopotach z bezsennością. Mają również odtruwać wątrobę, poprawiać odporność organizmu oraz wspomagać krążenie krwi.

Dla kogo malachit?


Malachity to przede wszystkim stosunkowo łatwo dostępne i nieprzesadnie drogie kamienie o wyjątkowych właściwościach estetycznych. Wspomniane wyżej pierścienie czynią je niepodobnymi do innych minerałów, zaś czy to w postaci biżuterii, czy też dekoracji do domu, są naprawdę ciekawym dodatkiem. Szczególnie poleca się je ludziom biznesu oraz miłośnikom etnicznego designu, jak również wszystkim fanom zieleni. Jako dekoracje wnętrz czy element stylizacji odznaczają się ponadczasowym, odświeżającym charakterem!
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

 1. International Gem Society; “Malachite Value, Price, and Jewelry Information”; data dostępu: 2021-09-01
 2. Hobart M. King; “Malachite”; data dostępu: 2021-09-01
 3. Mindat.org; “Malachite”; data dostępu: 2021-09-01
 4. Minerals.net; “The mineral malachite”; data dostępu: 2021-09-01
 5. Carrie Whitney; “Malachite Is the Gorgeous Green Gemstone Cleopatra Wore”; data dostępu: 2021-09-01
 6. S.K. Haldar ; “Minerals and rocks ”; Introduction to Mineralogy and Petrology (Second Edition), Elsevier 2020;
Ocena (4.4) Oceń: