Najpiękniejsze góry na świecie

Niezależnie od tego, czy jeździsz na nartach, wędrujesz, czy tylko zwiedzasz, góry są cudami natury, dla których warto podróżować. Góry mają różne kształty, rozmiary, wysokości i typy. Niektóre z tych formacji geologicznych mają znaczenie religijne, są okazjami do badań geologicznych lub miejscami pielgrzymek dla podróżników i wspinaczy. Od majestatycznej góry Fuji w Japonii po kolorową tęczową górę Peru, zebraliśmy zdjęcia i zaskakujące fakty dotyczące niektórych z najbardziej malowniczych szczytów na świecie. Oto 10 najpiękniejszych gór na świecie!Vinicunca, fot. shutterstockVinicunca, fot. shutterstock
 1. Castle Mountain, Kanada
 2. Vinicunca, region Cusco, Peru
 3. Wzgórza Siedmiu Kolorów, Argentyna
 4. Landmannalaugar, Islandia
 5. Góra Kirkjufell, Islandia
 6. Góra Stołowa, RPA
 7. Mu Cang Chai, Wietnam
 8. Park geologiczny Zhangye Danxia Landform, Gansu, Chiny
 9. Góra Fuji, Japonia
 10. Mount Everest, Nepal /Tybet

Castle Mountain, Kanada

Ta góra w kształcie fortecy przenosi nas w czasy królów i królowych, a jednocześnie jest znana jako punkt orientacyjny, który wywołał wielką bitwę. Nazwa tej góry była przedmiotem kontrowersji, ponieważ w 1946 r. Premier Mackenzie King śmiało zmienił ją na „Mount Eisenhower”, powodując masowy sprzeciw, który ostatecznie doprowadził do przywrócenia pierwotnej nazwy „Castle Mountain”. Castle Mountain znajduje się w Parku Narodowym Banff w kanadyjskich Górach Skalistych, co pozwala na wiele różnych zajęć dla Ciebie i Twoich bliskich.
Castle Mountain, Kanada fot. shutterstock

Vinicunca, region Cusco, Peru

Vinicunca, znana również jako Tęczowa Góra, oznacza „siedmiokolorową górę” w miejscowym języku używanym w regionie Cusco w Peru. Kolory góry pochodzą ze złóż mineralnych, ale nie zawsze były łatwe do zauważenia. Vinicunca przez lata była ukryta pod grubą warstwą lodu
Vinicunca, fot. shutterstock

Wzgórza Siedmiu Kolorów, Argentyna

W argentyńskiej prowincji o nazwie Jujuy znajduje się Wzgórze Siedmiu Kolorów. To kolejne niezwykłe miejsce, któremu warto poświęcić uwagę. Zieleń, subtelny brąz, żółć, czerwień i ciemne barwy – taki mix oferują powstałe ponad 60 mln lat temu wzniesienia. 80 km od Wzgórza Siedmiu Kolorów położony jest kolejny cud – góry Hornocal. Ich wygląd jest wręcz surrealistyczny. Góry tworzy jedenaście kolorowych warstw skalnych. Argentyna oferuje jedne z piękniejszych gór. Co prawda podróż dość daleka, ale za to jakie krajobrazy!
Wzgórze Siedmiu Kolorów, fot. shutterstock

Landmannalaugar, Islandia

Ciekawym obszarem jest Landmannalaugar, zlokalizowany w południowej Islandii, niedaleko wulkanu. Przyciąga turystów górami, oferującymi całą paletę barw. Nie brakuje różu, brązu, żółci, zieleni, fioletu, czerni oraz bieli. Popularne są Bláhnjúkur, określane jako „niebieski szczyt” oraz Brennisteinsalda, czyli „fala siarki”. Poza tymi niezwykłymi górami można tam zobaczyć ciekawą roślinność, gorące źródła i pola lawy.
Landmannalaugar, Islandia, fot. shutterstock

Góra Kirkjufell, Islandia

Góra Kirkjufell na Islandii znajduje się w Grundarfjordur i jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w kraju. Szczyt o wysokości 463 metrów w połączeniu z wodospadem i przedłużeniem do oceanu sprawia, że jest to niezwykle piękna scena, szczególnie podczas zachodu słońca. Góry są tak malownicze, że zostały wykorzystane jako miejsce kręcenia popularnego serialu „Gra o tron”!
Góra Kirkjufell, Islandia, fot. shutterstock

Góra Stołowa, RPA

Ta płaska góra znajduje się w południowo-zachodniej Afryce, z widokiem na Kapsztad i Zatokę Stołową. Wcześniej nazywana jednym z 7 cudów świata, ta bogata i zróżnicowana biologicznie góra jest uważana za jedną z najstarszych gór na świecie. Park Narodowy Gór Stołowych jest jednym z najczęściej odwiedzanych parków narodowych. Istnieje wiele sposobów na zwiedzanie tej góry, w tym piesze wycieczki, biegi górskie, jazda konna i kolarstwo górskie. Z ponad 350 szlakami prowadzącymi na szczyt, z pewnością będzie wystarczająco dużo okazji, aby wykonać idealne ujęcie.
Góra Stołowa, RPA, fot. shutterstock

Mu Cang Chai, Wietnam

Klejnot w małej, wiejskiej prowincji w północnym Wietnamie, Mu Cang Chai jest domem dla tarasowych pól ryżowych o tak głębokim odcieniu zieleni, że poczujesz się jak w dżungli. W zależności od miesiąca, w którym się tam znajdujesz, kolory pól mogą wahać się od szmaragdowozielonego przez złocistożółty do jasnobrązowego. Wyrzeźbione w paśmie górskim Hoang Lien Son przez miejscowych Hmongów w 1400 roku, pola ryżowe są nadal uprawiane.
Mu Cang Chai, Wietnam, fot. shutterstock

Park geologiczny Zhangye Danxia Landform, Gansu, Chiny

Danxia odnosi się do specjalnego rodzaju krajobrazu występującego w południowo-zachodnich Chinach. Kolorowe pasiaste góry składają się z warstw minerałów i skał, które zostały zniszczone, gdy płyty tektoniczne spowodowały zderzenie wyspy, która jest obecnie Indiami, z resztą kontynentu Eurazji. Ten niegdyś mało znany cud, obecnie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, cieszy się popularnością wśród turystów - i nie bez powodu. Prawdopodobnie nigdy wcześniej nie widziałeś czegoś takiego.
Park geologiczny Zhangye Danxia Landform

Góra Fuji, Japonia

Góra Fuji to największy szczyt w Japonii. Osiąga aż 3775 metrów wysokości i jest najpiękniejszy, gdy jest wykończony dużą warstwą śniegu. Ma też duże znaczenie kulturowe. Góra od dawna uważana jest za świętą, przyciągając przez stulecia pielgrzymów buddyjskich, sintoistycznych i innych wyznań. Fuji jest jednak nieuchwytna, znika za chmurami przy każdej nadarzającej się okazji. Jeśli masz ochotę na wędrówkę, wybierz jeden z czterech szlaków otaczających górę. Szlak Yoshida jest najpopularniejszym wyborem, a autobusy zabierają Cię prosto z Tokio na początek szlaku.
Fuji, Japonia, fot. shutterstock

Mount Everest, Nepal /Tybet

Żadna lista światowych szczytów nie byłaby kompletna bez Everestu. Matka wszystkich gór, wznosi się na ponad 8848 metrów, wystając z Himalajów, na granicy Nepalu i Tybetu. Góra została nazwana na cześć sławnego brytyjskiego geodety Sir George'a Everesta, chociaż szczyt miał już dwa lokalne tytuły: Chomolungma po tybetańskiej stronie i Sagarmatha w Nepalu. Pierwsze potwierdzone wejście na szczyt Everestu miało miejsce w 1953 r. Przez nepalsko-indyjskich i brytyjskich alpinistów Sherpa Tenzing i Edmunda Hillary'ego. Wspinaczka na Everest to ekstremalne i kosztowne przedsięwzięcie, ale mimo to każdego roku podejmują je setki żądnych przygód podróżników.
Everest, fot. shutterstock
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

 1. “https://www.insider.com/worlds-most-beautiful-mountains-2017-12#three-sisters-blue-mountains-new-south-wales-australia-4”; data dostępu: 2021-03-25
 2. “https://www.nationalgeographic.com/travel/article/beautiful-photos-worlds-most-iconic-mountains”; data dostępu: 2021-03-23
 3. “https://www.gigaplaces.com/en/gigalist-the-most-beautiful-mountains-in-the-world/”; data dostępu: 2021-03-26
 4. “https://www.loveexploring.com/galleries/101268/americas-most-beautiful-mountains?page=1”; data dostępu: 2021-03-23
 5. “https://edition.cnn.com/travel/article/europe-beautiful-mountains/index.html”; data dostępu: 2021-03-22
Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy