Sikory gustują w nietoperzach
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Sikory gustują w nietoperzach

Sikory gustują w nietoperzach

Węgierskie sikory bogatki potrafią się żywić zimującymi w tamtejszych jaskiniach nietoperzami – informuje pismo „Biology Letters”.

Fot.: sikora bogatka (boaedon.pl)

Fot.: sikora bogatka (boaedon.pl)


Sikory bogatki (Parus major) zwykle żywią się owadami, pająkami i nasionami. Jednak przez ostatnie dwie zimy w jaskini w górach Bukk na północnym wschodzie Węgier, naukowcy aż w 18 przypadkach zaobserwowali, że nie mając innego pokarmu, ptaki te atakują zimujące w stanie hibernacji nietoperze karliki malutkie (Pipistrellus pipistrellus).

Karliki ważą tylko około 4-6 gramów, więc ważąca około 20 gramów sikora ma nad nimi znaczną przewagę. Sikory atakują nietoperze, kierując się wydawanym przez nie po obudzeniu z hibernacji piskiem. Nietoperze są wówczas powolne i bezbronne. Sikory dziobią w głowę, docierając do mózgu.

Wcześniej martwe i okaleczone nietoperze z ranami, mogącymi być skutkiem dziobania znajdowano między innymi w Szwecji i Polsce, jednak nie było dowodów, że to wina ptaków. Przeprowadzone na Węgrzech doświadczenia wykazały, że sikory nie atakują nietoperzy, jeśli mają pod dostatkiem bekonu czy nasion słonecznika.

Ekologia.pl

Bibliografia
  1. PAP - Nauka w Polsce;
4.6/5 - (7 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Witam,
No jak to nie było???
A obserwacje opisane w czasopismach nauk. dotyczące żerowania modraszek na mopkach w Szachownicy ;) ?

Jakby dobrze poszperać w literaturze nietoperzowej to więcej by się tego znalazło.