W Polsce mamy już 25 gatunków nietoperzy
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności W Polsce mamy już 25 gatunków nietoperzy

W Polsce mamy już 25 gatunków nietoperzy

Przez długi czas fauna naszego kraju liczyła 21 gatunków nietoperzy. Jeszcze dzisiaj wiele źródeł podaje taką ich liczbę. Tymczasem w ostatnich latach stwierdzono cztery kolejne gatunki tych zwierząt – poinformował Andrzej Węgiel z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy.

www.discoveryclub.de

www.discoveryclub.de


Zaczęło się od karlików. Chiropterolodzy, rejestrujący dźwięki nietoperzy przy pomocy specjalnych detektorów już w 1994 roku zauważyli, że karliki malutkie wykazują swoistą zmienność. Niektóre osobniki generują ultradźwięki o częstotliwości 45 kHz, inne zaś o częstotliwości 55 kHz. Po genetycznym przebadaniu tych zwierząt w 1999 roku okazało się, że w gruncie rzeczy są to dwa różne gatunki, choć bardzo do siebie podobne – prawie identyczne.

W ten sposób obok karlika malutkiego (Pipistrellus pipistrellus) pojawił się inny karlik Pipistrellus pigmaeus. Pozostała jeszcze kwestia określenia dla niego polskiej nazwy. Mieliśmy karlika większego i karlika malutkiego, a że ten trzeci był z nich najmniejszy przyjęto nazwę karlik drobny. Tak oto przybył nowy gatunek nietoperza, a ich ogólna liczba w Polsce wzrosła do 22.

Potem pojawił się kolejny karlik. W 2004 roku w Warszawie stwierdzono jednego osobnika karlika Khula (Pipistrellus kuhlii). Jest to gatunek występujący w południowej Europie, w strefie klimatu śródziemnomorskiego. W ostatnich latach obserwowana jest jego ekspansja na północ. W ten sposób liczba karlików wzrosła do czterech, a ogólna liczba krajowych gatunków nietoperzy do 23.

Po karlikach przyszła pora na nocki. W 2005 roku w Tatrach stwierdzono nocka ostrousznego. W otworze Jaskini Czarnej w rozstawioną sieć złowiono jednego dorosłego samca. Jest to gatunek, którego spodziewano się w Polsce, gdyż na Słowacji znane były jego stanowiska zlokalizowane niedaleko naszej południowej granicy. W ten sposób lista krajowych gatunków nietoperzy wzrosła do 24.

Kolejnym gatunkiem też był nocek. Przeprowadzone badania genetyczne wykazały, że dwa bardzo do siebie podobne gatunki nocek Brandta i nocek wąsatek to w rzeczywistości 3 gatunki. Po przeprowadzeniu badań genetycznych wyróżniono jeszcze nocka Alkatoe (Myotis alcathoe). Ten nowy dla nauki gatunek po raz pierwszy został opisany w 2001 roku z obszaru Grecji. W 2007 roku pojawiła się publikacja naukowa wykazująca obecność tego gatunku na terenie Polski i w kilku innych europejskich krajach. I tak oto liczba gatunków stwierdzonych w Polsce obecnie wynosi 25.

Pełna lista krajowych gatunków nietoperzy: www.nietoperze.pl

Ekologia.pl

Bibliografia
  1. PAP;
4.8/5 - (20 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments