Wieloryb źródłem życia
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Wieloryb źródłem życia

Wieloryb źródłem życia

Różnorodność morskiej fauny jest większa niż dotychczas sadzono jak dowodzą naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu, którzy odkryli nieznane wcześniej organizmy żyjące jedynie na szczątkach wielorybów, o czym donosi portal Science Centric.

Fot.: Martwa orka wyrzucona na brzeg

Fot.: Martwa orka wyrzucona na brzeg


 Martwy wieloryb opada na dno oceanu i staje się bogatym źródłem pokarmu dla wielu organizmów. Jego mięso jest pokarmem dla wielu gatunków ryb, w tym różnych śluzic i rekinów. Jednak dopiero szkielet staje się prawdziwym ekosystemem, w którym żyją zarówno liczne gatunki bakterii jak i wieloszczetów. Chociaż ciało wieloryba stanowi bogate źródło pokarmu a często także dogodne siedlisko, nie pozbawione jest jednak wad. Wraz z rozkładem i ingerencją kolejnych organizmów zasoby pokarmowe maleją, ponadto nigdy nie wiadomo kiedy i gdzie padnie wieloryb. Mimo tych utrudnień istnieją całe rzesze organizmów które wyspecjalizowały się w korzystaniu z tego nieoczekiwanego źródła pokarmu.

Naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu badali bogactwo życia na szczątkach wieloryba m in. z pomocą specjalistycznych podwodnych kamer oraz próbników. Okazało się, ze jedną z grup organizmów które często zasiedlają szkielety wielorybów są różne gatunki wieloszczetów. Niektóre gatunki zerują w samych kościach, żywiąc się np. pozostałościami szpiku inne z kolei zjadają grubą warstwę bakterii, które szybko zasiedlają szkielet ssaka. Szkielety wielorybów stały się siedliskiem m in. dla 9 nieznanych wcześniej gatunków bakterii oraz kilku gatunków wieloszczetów. Analiza DNA dowiodła że adaptacje do życia w tak specyficznym środowisku w toku ewolucji nastąpiło kilkakrotnie u różnych grup organizmów.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. Portal Science Centric;
4.9/5 - (9 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments