Homary będą coraz większe
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności Homary będą coraz większe

Homary będą coraz większe

Kraby, krewetki i homary już niedługo mogą osiągać większe rozmiary. Wszystko za sprawą większej ilości CO2 rozpuszczonego w wodzie.

Homar

Wikipedia, CC

Wraz z ociepleniem wrośnie zakwaszenie wód oceanicznych, za sprawą coraz większej ilości CO2, który będzie się rozpuszczał w wodzie. W efekcie, mimo że wzrośnie ilość węgla w oceanie, to spadnie stężenie jonów węglanowych. Te ostatnie są wykorzystywane przez różne zwierzęta morskie do budowy swoich skorup.

Naukowcy z Kalifornii postanowili zbadać jak poziom CO2 w wodzie morskiej będzie wpływał na życie prawie 20 gatunków zwierząt morskich, które mają twarde pancerze lub też budują muszle. Okazało się, że przyroda różnie radzi sobie ze zmianami tak istotnego parametru w środowisku życia. Zadowoleni mogą być wielbiciele owoców morza: kraby, krewetki i homary z reguły osiągały większe rozmiary w basenach gdzie było więcej rozpuszczonego dwutlenku węgla. Niestety, w tych samych warunkach ostrygi i małże gorzej radziły sobie z budowaniem skorup i były mniejsze. Ciekawe było też zachowanie koralowców – te początkowo korzystały z większej ilości CO2 i szybciej rosły, jednak po przekroczeniu pewnej wartości tego gazu w wodzie gwałtownie zamierały.

Niestety na dłuższa metę cały ekosystem traci na zwiększeniu się kwasowości oceanów. Według tego scenariusza część drapieżników stanie się coraz większa (np. homary), podczas gdy ich ofiary będą coraz mniejsze i słabsze. Kurcząca się populacja słabszych ofiar nie będzie już w stanie wyżywić drapieżników, w konsekwencji czego liczebność tych ostatnich także znacznie zmaleje. Do tego dojdzie zamieranie całych fragmentów raf koralowych i w konsekwencji znaczne zubożenie bioróżnorodności.

Ekologia.pl (JSz)
4.8/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments