Nie będzie odstrzału kruków na Mazurach
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska unieważnił zgodę na odstrzał ponad tysiąca krukowatych w okolicach Szczytna, która została wydana w lipcu przez regionalnych urzędników. – poinformowało Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
W lipcu 2011 roku organizacje ekologiczne, w tym Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, protestowały przeciw decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie zezwalającej na odstrzał 250 kruków, 600 srok i 190 wron siwych.
We wczorajszym komunikacie GDOŚ stwierdza m.in, że „decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie została wydana z rażącym naruszeniem prawa oraz jej wykonanie spowodowałoby popełnienie czynu karalnego. Przesłanki te, na podstawie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, stanowią podstawę do stwierdzenia nieważności decyzji, która jest obarczona ww. wadami. W związku z powyższym, 24 stycznia 2012 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję unieważniającą decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie.”
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wyraża zadowolenie z decyzji GDOŚ. Tym samym przyznano bowiem rację zgłaszanym przez OTOP argumentom naukowym (opartym m.in. na badaniach prof. Piotra Tryjanowskiego, prof. Ludwika Tomiałojcia czy dr Marka Panka), które wskazywały na brak jednoznacznych dowodów na znaczący wpływ drapieżnictwa ptaków krukowatych na populacje kuropatwy i zająca.
Przeciwko odstrzałowi protestowali też ekolodzy z Komitetu Ochrony Orłów, stowarzyszeń Multiform i Pracownia na rzecz Wszystkich Istot oraz Klubu Przyrodników.
- OTOP;