Miód lepiej leczy kaszel i przeziębienie niż antybiotyki | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Miód lepiej leczy kaszel i przeziębienie niż antybiotyki

Miód lepiej leczy kaszel i przeziębienie niż antybiotyki

Miód może być lepszy na zatkany nos i ból gardła niż konwencjonalne leki ‒ stwierdzili naukowcy. To nie wszystkie zalety miodu ‒ jest tani, łatwo dostępny i praktycznie nie wywołuje skutków ubocznych.

fot. shutterstock

fot. shutterstock
Lekarze z Oxford University’s Medical School i Nuffield Department of Primary Care Health Sciences przeanalizowali istniejące dowody, aby określić, jak wpływa miód na objawy infekcji górnych dróg oddechowych (URTI). URTI to powszechne choroby przypominające przeziębienie, które atakują nos, zatoki, gardło lub krtań.

„Miód był lepszy od zwykłych lekarstw stosowanych w łagodzeniu objawów infekcji górnych dróg oddechowych” ‒ napisali w czasopiśmie BMJ Evidence-Based Medicine.

Badacze zestawili wyniki 14 badań, z których dziewięć dotyczyło tylko dzieci. Większość porównuje miód z bardziej konwencjonalnymi metodami leczenia, takimi jak leki dostępne bez recepty. Jednak dowody na jego skuteczność w leczeniu szeregu objawów ze strony górnych dróg oddechowych u dorosłych nie były systematycznie analizowane.
 
Aby temu zaradzić, naukowcy przyjrzeli się bazom danych w celu przeprowadzenia odpowiednich badań porównujących miód i preparaty, które zawierały go jako składnik ‒ głównie leki przeciwhistaminowe, wykrztuśne, przeciwkaszlowe i przeciwbólowe. Znaleźli 14 odpowiednich badań klinicznych, w których wzięło udział 1761 uczestników w różnym wieku.

Analiza badań wykazała, że miód był skuteczniejszy niż zwykłe lekarstwa w łagodzeniu objawów, zwłaszcza częstotliwości i nasilenia kaszlu. Dwa z badań wykazały, że objawy trwały o jeden do dwóch dni krócej u osób leczonych miodem. Z racji tego, że analizy są szczątkowe i niedokładne, potrzebne są dalsze badania.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie BMJ Evidence Based Medicine, autorzy stwierdzili: „Infekcje górnych dróg oddechowych są najczęstszą przyczyną przepisywania antybiotyków. Ponieważ większość infekcji ma charakter wirusowy, przepisanie antybiotyku jest nieskuteczne i niepotrzebne”.

Dlatego zachęcają lekarzy, aby rozważyli polecanie go pacjentom zamiast przepisywania antybiotyków, które mogą powodować skutki uboczne i prowadzić do oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe.

”Miód jest często stosowanym lekarstwem, które jest dobrze znane pacjentom. Jest również tani, łatwo dostępny i ma niewiele skutków ubocznych.”

Uwaga! Miód może silnie uczulać. Nie można go podawać dzieciom do ukończenia 1 roku życia. W miodzie może występować bakteria Clostridium botulinum, która może spowodować u niemowląt chorobę zwaną Botulinizmem.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. https://www.theguardian.com/science/2020/aug/19/honey-better-treatment-for-coughs-and-colds-than-antibiotics-study-clams; 2020-08-20;
4.8/5 - (18 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mód to jedna z najciekawszych substancji z jaką można mieć do czynienia. Jeśli jesteśmy chorzy czy przeziębieni, mód jest idealny. Oferuje go sporo firm na czele z https://duolifesklep.pl/

Ja to wiem już od dawna. Od ponad 10 lat w okresie przeziębień i grypy piję herbatę z miodem, cytryną i imbirem. Oczywiście miód dodaje gdy herbata już trochę ostygnie. Gdy potrzeba dawkuję sobie miód z łyżeczki. Mega pomaga na problemy z gardłem. Kiedyś w okresie jesienno-zimowym byłam cały czas przewlekle przeziębiona. Chodziłam po lekarzach i aptekach a i tak, a właściwie przez to, wiecznie źle się czułam. Teraz nie wiem co to przeziębienie