Naukowcy pracują nad lekiem, który sprawi, że odrosną nam zęby
Zęby nie odrastają, gdy stajemy się dorośli: każdy ubytek jest trwały – o czym wiedzą osoby z wypełnieniami – dlatego ważne jest, aby były tak czyste i zdrowe, jak to tylko możliwe. Jednak naukowcy mają na to sposób!
W lipcu 2024 roku mają rozpocząć się badania kliniczne potencjalnego leczenia odrastania zębów. Jeśli te próby zakończą się sukcesem, leki terapeutyczne mogą być dostępne do 2030 roku.
Zespół z Medical Research Institute w Kitano Hospital w Japonii jest odpowiedzialny za badanie, które jest skierowane jest do osób z anodontią, rzadką chorobą genetyczną, która uniemożliwia normalny wzrost zębów mlecznych i stałych.
Leczenie początkowo dotyczyłoby małych dzieci z tą chorobą, ale później naukowcy uważają, że może być również stosowane w szerszym zakresie – na przykład u osób, które mają bardziej powszechne problemy z zębami, takie jak choroby dziąseł.
„Wyhodowanie nowych zębów to marzenie każdego dentysty” – powiedział The Mainichi Katsu Takahashi, kierownik oddziału stomatologii i chirurgii jamy ustnej w szpitalu Kitano. „Pracowałem nad tym, odkąd byłem studentem. Jestem przekonany, że dam radę”.
Oto jak to działa: po znalezieniu powiązania między określonym genem o nazwie USAG-1 a ograniczeniami wzrostu zębów u myszy, naukowcy przeszli do testów, które próbowały zablokować ekspresję USAG-1.
Odkryto przeciwciało, które może bezpiecznie blokować część aktywności USAG-1 u myszy i fretek, nie prowadząc do żadnych poważnych skutków ubocznych, prowadzących do indukowanego wzrostu zębów.
Następnym krokiem jest sprawdzenie, czy te same reakcje chemiczne można kontrolować u ludzi.
W tej chwili mówimy raczej o potencjale niż rzeczywistości, ale być może możliwe będzie zastosowanie nowego leku do przyspieszenia wzrostu trzeciej generacji zębów w jamie ustnej, po zębach mlecznych i pełnowymiarowych zębach stałych.
Jak zauważyli naukowcy, zaletą tego podejścia jest to, że wzrost zębów jest wyzwalany w naturalny sposób, poprzez proces znany jako sygnalizacja białka morfogenetycznego kości (BMP). Nasze ciała naturalnie wykonują pracę, bez konieczności skomplikowanej inżynierii komórek macierzystych.
Zespół sugeruje również, że postęp w technologii skanowania (taki jak na przykład spektrometria mas) ułatwi wykrywanie biomarkerów wskazujących osoby, które odniosą największe korzyści z leczenia.
„Leczenie przeciwciałami anty-USAG-1 u myszy jest skuteczne w regeneracji zębów i może być przełomem w leczeniu anomalii zębów u ludzi” – piszą naukowcy.
Artykuł na temat badań został opublikowany w Nature w lipcu 2021 r.
- David Nield; "A Drug For Regrowing Teeth Could Be Available Within The Next Decade"; https://www.sciencealert.com/a-drug-for-regrowing-teeth-could-be-available-within-the-next-decade; data dostępu: 10-08-2023;